Зимовий палац Браницьких: аристократична резиденція, що стала культурною перлиною міста
Величні колони, пронизані історією дерев'яні стіни та творча атмосфера довкола — все це про Зимовий палац Браницьких, що знаходиться в самому серці Білої Церкви
Все про історію пам'ятки культури, цікаві факти та як місцеві використовують її нині розповість Еспресо: Біла Церква.
Зимовий палац Браницьких — пам'ятка цивільної архітектури, яка була збудована у 1796 році у місті Біла Церква. Сьогодні в його стінах розташована Білоцерківська школа мистецтв №1, де діти розвивають свої творчі здібності.
Архітектурні особливості споруди
Будівля виконана в стилі строгого класицизму, її двоповерхова форма має чіткі геометричні риси. Стіни прорізані прямокутними вікнами, а поверхи розділені декоративною тягою. Вхід виділяється чотириколонним іонічним портиком, що додає будівлі офіційного вигляду.
Споруда має чотирикутну форму. Загалом, вона дерев'яна та тинькована. З фасадної частини вона виглядає двоповерховою, а з тильного боку — триповерховою. Є кам'яний підвал, який використовувався для зберігання вина та продуктів. Усередині збереглися ліпні карнизи, а планування тепер коридорне, хоча раніше було іншим.
Якою будівля була раніше?
Будівля зберегла деякі елементи свого первісного вигляду: старовинні ліпні карнизи та кам'яні підвали, де колись зберігалися запаси вина і продуктів для вельмож. Хоча раніше палац був оточений архітектурним ансамблем із десяти будівель, які видно на зображенні польського художника Наполеона Орди.
Фото: Еспресо: Біла Церква
"Ще з часів білоцерківських старост, тобто з 1730-х років, тут фактично знаходився адміністративний центр Білоцерківщини. Сюди привозили всі податки, зберігали гроші, укладали контракти й угоди. У цьому ж ансамблі зберігався весь службовий архів, що містив тисячі документів, пов'язаних з будівництвом, платнею та іншими угодами. Навіть у 1920-х роках залишки архіву налічували близько 5000 коробок документів", - розповідає кандидат історичних наук Євген Чернецький.
Також він зазначив, що спочатку комплекс був досить великим і в XVIII столітті мав захисні споруди, зокрема частокіл, який охороняв загін надвірних козаків. За часів Браницьких фортифікації втратили оборонне значення і перетворилися на декоративний тин. Тоді ж козаки, які залишилися, вже виконували роль посланців і листонош, хоча й досі носили традиційне вбрання.
До сьогодні з усього комплексу збереглися лише будівля бухгалтерії Браницьких, приміщення, де пізніше проживав головний управитель графів, та сам палац. На жаль, будинок дворянського зібрання, що знаходився ліворуч, згорів на початку 2000-х років. Наразі на місці колишньої масивної стайні та возівні розташований танцювальний майданчик.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Про життя графів Браницьких у Зимовому палаці
За словами науковця, сім'я графів Браницьких проживала тут переважно взимку.
"На цьому місці збудований вже 2 палац. Перший був зведений в 1730 роки на замовлення Станіслава Вінцентія Яблуновського. Це був палац білоцерківського старости. Ми не знаємо як він виглядав. Можна припустити, що він був в стилі пізнього бароко або раннього рококо. Згодом це приміщення дісталось Ксаверію Браницькому. Він сюди в’їхав влітку 1779 року і тривалий час користувався старим палацом. Традиційно вважається, що наприкінці 18 століття на старому мурованому підвалі був збудований новий палац в стилі класицизму. Через те, що на той момент десь років 15-20 існував палац «Олександрія». Спочатку Браницькі використовували цей палац, як власне житло. Думаю, що переважно взимку. Перебували вони в цій споруді до кінця життя Олександри Браницької. Вона померла 1838 році. Після цього Браницькі вже тут не мешкали так часто, як вона. Сім’я в більшості випадків перебувала закордоном або в інших своїх маєтках", - додає історик.
Пізніше у палаці оселили головного управителя маєтків графів Браницьких.
Фото: Палац Браницьких в дендропарку "Олександрія"
Як використовували палац надалі?
Спочатку тут функціонував музей зброї Браницьких, а наприкінці XIX століття приміщення стало головним управлінням їхнього маєтку. У 1920-х роках будівля слугувала для районних партійних організацій.
Переживши важкі часи, палац став райкомом КПУ, а під час Другої світової війни — німецьким військовим шпиталем. Згодом палац став спеціальним шпиталем для німецьких військовополонених.
З 1950-х до 1969 року будівля була домом для райвиконкому та районного комітету народного контролю.
Також важливо зазначити, що у 1956 році вона здобула статус пам'ятки архітектури та була взята під державну охорону.
Сьогодні палац продовжує жити: в його стінах розташована школа мистецтв №1 і районний архів.
"З 1940 року в цьому будинку розміщувалася райкомом, а музична школа знаходилася в невеликій будівлі. Однак через зростання популярності освітнього закладу постала потреба в більшому приміщенні. У 1969 році вирішили перевести музичну школу, яку очолював Юрій Павленко, до Зимового палацу Браницьких. Завдяки ініціативі молодого директора і зусиллям небайдужих була виконана масштабна робота для адаптації будівлі. Зокрема, розчистили підвали від сміття, медичних приладів та ліків, що дозволило підвести в будівлю опалення та воду", - зауважує директорка білоцерківської школи мистецтв № 1 Леся Крижешевська.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Народження Єлизавети Рози Чацької у Зимовому Палаці
Палац у Білій Церкві має не лише архітектурне значення, а й релігійно-історичне. Саме тут у 1876 році народилася релігійна діячка блаженна мати Єлизавета Роза Чацька, яку у 2021 році офіційно беатифікували.
"Її батько, Фелікс Чацький, був відомий своєю підтримкою народного повстання. За це його мали заслати до Сибіру, але Владислав Браницький, син власників палацу, заступився за нього і запросив до свого маєтку в Білу Церкву, де Чацький відбував заслання", - ділиться своїми знаннями Леся Крижешевська.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Щороку в палаці проводяться урочистості на честь Єлизавети Рози Чацької, особливо в день її народження, 22 жовтня. Ці заходи організовують у співпраці із сестрами францисканками-служницями Христа, які регулярно відвідують Білу Церкву для участі в цих подіях.
Історія у стінах "осучасненої" будівлі
Директорка білоцерківської школи мистецтв № 1 Леся Крижешевська показала журналістам телеканалу Еспресо: Біла Церква, що збереглось в стінах стародавньої пам'ятки культури.
До прикладу, під час ремонту у 2012 році, у кабінеті директора під нашаруванням старовинних шпалер і масляної фарби, була знайдена унікальна фреска. Відкриття стало справжньою подією, адже історики та краєзнавці підтвердили, що саме в цій кімнаті колись навчалися діти родини Браницьких музичному мистецтву.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Жінка запевняє, що приміщення ймовірно використовувалося як музичний клас, де стояв рояль і проводилися заняття.
Окрім цього, у будівлі зберігся зразок дранки – сплетеної лози, якою колись оздоблювали маєток.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Статті про інші пам'ятки міста
- Актуальне
- Важливе