Через низькі зарплати в школах не вистачає вчителів: чи допоможе "тисяча" грн
Низькі зарплати, складні умови праці та часте недофінансування галузі освіти призводять до дефіциту кадрів у навчальних закладах
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Депутатка міської ради та директорка гімназії №9 Олена Ткач виступила зі зверненням на сесії міської ради до міністерства освіти з проханням розв'язувати проблему низьких зарплат для вчителів. Пані Олена каже, після того, як у суспільстві почали говорити про це, влада оголосила про додаткову тисячу гривень з січня, а з нового навчального 2025 року - вже дві. Однак освітяни обурені таким нововведенням.
"Більшість учителів просто сказали: "Так, це чергове приниження від держави педагогічних працівників". Інший вчитель каже: "От я викладаю тут за сумісництвом, маю тільки 7 або 4 години, мені буде 1000 гривень. А моя молода колега, яка має 32 години навантаження, також отримає 1000 гривень. Тобто нас урівняли за якимись радянськими стандартами, і це неправильно". Вчителі сприйняли це як крок приниження", — пояснює директорка ліцею іноземних мов гімназії №9, депутатка міської ради Олена Ткач.
Зі слів очільниці школи, вчителі вимушені влаштовуватись за сумісництвом у приватні онлайн школи, де викладають на вихідних. Однак, найстрашніше те, що деякі освітяни вже планують покидати шкільну практику і йти в нову галузь, де вища зарплата і менше навантаження. Адже, молодий спеціаліст отримує близько шести тисяч гривень зарплати з вирахуванням податків. І така сума не достатня для комфортного життя, бо це навіть менше за мінімалку в Україні.
Фото: скриншот із відео Еспресо.Біла Церква
"Молодого спеціаліста торік ми не взяли жодного. Не тому, що я не хочу, а тому, що їх просто немає. Тут стояла б ціла черга, якби були охочі сьогодні працювати за 6200 грн у школі. Молодої зміни немає. Хто замінить почесних і досвідчених учителів, які в певний час залишать своє місце роботи? Це питання залишається відкритим", - ділиться директорка.
"Сьогодні в Білоцерківській громаді ми вже маємо стандартну надбавку не 5% чи 15%, як було раніше, а 30% — максимальну, яку дозволяє держава. Тут, звісно, є заслуга начальника управління освіти Юрія Федоровича. Він дуже далекоглядний і завчасно спрогнозував ситуацію з надходженням субвенцій. Коли стало зрозуміло, що субвенції не вистачить на всі доплати, було ухвалено рішення, яке підтримали депутати. Юрію Федоровичу вдалося знайти суму, якої бракувало, щоб усі доплати були здійснені", — зазначає депутатка.
Натомість на сесії інша депутатка Ольга Нагорна назвала таке звернення "хайпом" на болю вчителів. На її думку, потрібно не обмежуватися лише словами, а діяти зараз та внести зміни до місцевого бюджету.
Фото: скриншот із відео Еспресо.Біла Церква
"Я пропоную депутатам, особливо фракції Європейська Солідарність, зараз не просто говорити, а діяти. Ми повністю підтримуємо підвищення заробітної плати педагогічним працівникам. Якщо ви зголоситеся внести зміни до бюджету або до програми, щоб сплачувати премії нашим педагогам відповідно до потреби, і затвердити бюджет з урахуванням цих змін, ми вас підтримаємо", — сказала депутатка міської ради Ольга Нагорна.
Молодий вчитель фізичної культури Дмитро каже, що маленька зарплата його звісно бентежить, але він любить свою роботу. Перевагою є те, що у нього є можливість підробляти. Однак, вчитель більше наголошує на тому, що найбільшою проблемою є війна.
Фото: скриншот із відео Еспресо.Біла Церква
"Молодий спеціаліст отримує на руки 5800 гривень. Тобто 5800 гривень, і додатково ще можна брати пів ставки, якщо є вільне місце. Якщо у вас є додатковий диплом, як у мене, то це трохи рятує. У мене, наприклад, є кілька дипломів: я ще вчитель інформатики, зараз навчаюся в магістратурі, щоб викладати інформатику, також маю диплом електромонтера, тому можу підробляти ремонтом електроніки. Зарплата, звісно, маленька, і я думаю, що молоді спеціалісти не підуть на таку оплату", - коментує освітянин.
"Якщо людина тільки закінчила університет, не має додаткового навчання або досвіду, її зарплата все одно залишиться 5800 гривень. Я думаю, на такі умови молоді спеціалісти працювати не будуть", — поділився вчитель фізичної культури ліцею іноземних мов-гімназії №9 Дмитро Бирка.
Середня зарплата вчителя в Україні становить 12 тис. грн. Про це повідомив міністр освіти Оксен Лісовий. Стверджує, що Закон про освіту передбачає підвищення оплати праці вчителів до трьох прожиткових мінімумів, тобто до 24 тис. грн. Також планується спрощення системи нарахування заробітної плати. Однак, зростання буде тоді, коли бюджет країни отримає вільних 50−60 мільярдів гривень. А поки таких грошей немає.
- Актуальне
- Важливе