Від заснування до сьогодення: історія Торгових рядів у Білій Церкві (+фото)
Торгові ряди (БРУМ) - надзвичайно затишне місце, яке так і приваблює туристів зі всієї України. Контракт на будівництво якого був укладений у травні 1801 року. Оригінальна площа торгового комплексу становила 5000 м² та був розрахований на 85 крамниць
Все про історію пам'ятки культури, цікаві факти та в якому стані він сьогодні розповість Еспресо: Біла Церква.
Торгові ряди (БРУМ або ж Гостинний двір) споконвіку служать на благо білоцерківців. Якщо раніше тут щотижнево проводили ярмарки, то сьогодні місцеві та туристи можуть завітати до різноманітних ресторанів, випити запашної кави та зробити гарні фото на фоні пам'ятки архітектури.
Архітектурні особливості споруди
Загалом, БРУМ - це одноповерхова цегляна споруда, виконана в стилі ампір. Її відкритий внутрішній двір, площею 1300 м², відіграє ключову роль у загальній архітектурі комплексу.
Через природний перепад рельєфу, північно-західна частина будівлі піднята на високий цоколь, під яким знаходиться підвал. Уздовж зовнішнього і внутрішнього периметрів споруди розташовані склепінчасті торгові приміщення, до яких примикають аркові галереї, які не тільки надають будівлі естетичної привабливості, але й слугують захистом від сонця та негоди.
Кожен із чотирьох фасадів має проїзд, що веде до внутрішнього двору. Вони оформлені двоколонними портиками з трикутними фронтонами, прикрашеними рельєфним зображенням родового герба Браницьких. Центральний вхід вирізняється високими гранітними сходами, що підкреслюють урочистість споруди.
Завдяки високому цоколю головного фасаду, будівля здається вищою, що додає їй величності. Це архітектурне рішення допомагає приховати невелику висоту споруди та робить її виразною з будь-якого боку.
Фото: фото із загальнодоступних джерел
Історія заснування
Заснували Гостинний двір на Базарній площі за кошти Ф. К. Браницького. Архітектором проєкту був швейцарець Домінік Ботані, який працював на магнатську родину. Контракт на будівництво був укладений у травні 1801 року, а саме будівництво було завершене через 5 років. Оригінальна площа торгового комплексу становила 5000 м². Він був розрахований на 85 крамниць.
Фото: фото із загальнодоступних джерел
Цікаві факти від історика Євгена Чернецького
- За понад 2 століття споруда дещо змінила свій вигляд. Зокрема, дах був із черепиці, на будівлі розташовувалися герби, а деякі підвали засипали.
- Саме в радянські часи Торгові ряди почали називати БРУМ. За словами історика, інтерпретацій цієї абревіатури дуже багато: хтось стверджує, що вона пішла від ім'я купця, а хтось впевнений, що вона розшифровується як "Браницьких Універсальний Магазин". Насправді БРУМ - це "Білоцерківський Районний Універсальний Магазин".
- На території Торгових рядів навіть працювали невеликі підприємства, наприклад - тютюнова фабрика.
- Майже 20 років Браницькі не могли зробити благоустрій площі, тому що продавці, які на ній торгували, відмовлялися переходити на інше місце.
- У 1941 році на Торговій площі розстрілювали євреїв, а їхні тіла ховали поруч з нинішньою пам'яткою архітектури.
- У 1973 році сталася пожежа, під час якої згорів дах рядів і перекриття галерей. Пізніше надходили пропозиції знести будівлю, щоб звільнити місце для майбутнього театру, однак місцеві відстояли Торгові ряди.
Фото: фото із загальнодоступних джерел
Реконструкція БРУМ
Наразі пам'ятка архітектури перебуває на балансі парку ім. Тараса Шевченка.
За словами директора парку Андрія Доміловського, на Торгових рядах дозволено здійснювати лише незначні реставраційні роботи.
"До прикладу, якщо за дослідженнями будівля білилася вапном, то сьогодні ми можемо її відновлювати лише цим матеріалом", - пояснює він.
Про споруду сьогодні
Сьогодні БРУМ продовжує використовуватися за призначенням. Тут розміщено чимало ресторанів, магазинів та кав'ярень, які дуже люблять відвідувати місцеві. Також на цьому місці досить часто проводяться різноманітні свята, концерти та ярмарки.
Слідкуйте за нашими наступними матеріалами та дізнайтеся більше про інші історичні пам'ятки Білої Церкви.
- Актуальне
- Важливе