Еспресо. Біла Церква
Ексклюзив

Розпорошені останки: де покоїться графиня Браницька

20 січня, 2025 понедiлок
13:35

Графиня Олександра Браницька померла майже два століття тому, 16 серпня 1838 року. На той момент їй було 84. ЇЇ духовний заповіт складався із семи пунктів і залишати було що. Адже меценатка мала значні статки та володіла понад двома сотнями маєтків

Зміст

Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.

Про те, де хоче бути похована Олександра Василівна у самому заповіті не вказувала. Але за згадками нащадків Браницької, православна графиня бажала покоїтись поруч з чоловіком Францішком-Ксаверієм у католицькому костелі, що на Замковій горі. 

Як розповідає історик Володимир Перерва, який знайшов підтверджуючий цьому факту документ, для цього їй довелось подати відповідне прохання до імператора. Той своєю чергою передав його синоду, але він відмовив Браницькій у похованні поруч з коханим.

Читайте також: Сім'я Браницьких: якою була магнатська родина та яку роль відіграла в історії Білої Церкви.

"Відповідно, Олександра Василівна саме тому взялася будувати свою усипальницю — це Преображенський православний собор, який мав перевершити своєю красою та величчю тогочасний костел, що височів над містом. Якщо костел має заввишки 27 м, то собор — 42. Однак, оскільки він трипрестольний, а не одно престольний, на відміну від костелу, він ширший і розташований внизу, а не на горі. Тому виникає така оптична ілюзія. Зрештою, її поховали ще до того, як собор був освячений. Тіло бальзамували, оскільки тоді була така традиція. Відспівував її найвідоміший проповідник Російської імперії Нектарій Борисов, якого ще й зараз називають "руським Златоустом", і проповіді якого вивчають усі семінаристи. Нині це стосується всіх конфесій, адже богослов'я має міжнародний характер. Вона була похована там, а добудовував собор вже її син, так само як і храм Марії Магдалини”, — пояснює історик Володимир Перерва.

Перерва історик

Фото: Еспресо: Біла Церква

Прощальна церемонія з графинею відбулась через 4 дні після її смерті, тобто у вересні та на неї зібралось чи не все вище духовенство Києва, за винятком Митрополита Київського. Ховали Браницьку з усіма почестями, а надгробок був виготовлений з мармуру й прикрашений чавунною дошкою. За могилою доглядали та такий вигляд вона мала до більшовицьких часів, допоки червоноармійці її не розграбували, каже історик. 

"Графиня була похована з орденами, діамантами, найвищим жіночим орденом Російської імперії Катерини. У неї були й інші нагороди, і так далі. Відповідно, грабувати там було що. Оскільки це відбувалося в період беззаконня, на світанку радянської влади, все це не документувалося. І тому, як червоноармійці розпорядилися її рештками, пограбувавши могилу, ми не знаємо зовсім нічого", — розповідає експерт.

Спасо-Преображенський собор

Фото: Еспресо: Біла Церква

Під час будівництва Преображенський собор розписували вручну олійними фарбами, а інтер'єр був наповнений різноманітними ексклюзивними речами. Проте до сьогодні ні те, ні інше не збереглося і сучасний вигляд храму — це наслідок багатьох реставрацій. Також, як відомо, за радянських часів собор перетворився з місця молитви на спортивний зал. Через деякий час споруду все ж таки повернули назад релігійній громаді.

 Як пригадує священник Леонід Бачинський, це сталось у 1989 році та він з перших днів прийшов його реставрувати:

"Я пам'ятаю цей день, коли, зайшовши у Спасо-Преображенський собор, ми побачили, що кожен квадратний метр був покритий відбитками спортивних м'ячів. Те, на що ми звернули увагу, — це місце, де була похована княгиня Браницька. Могила її була сплюндрована, верхня частина була покрита шматками фрагментів від її могили. І з часом я отримав завдання від старости храму довести все до ладу і написати оголошення, щоб люди розуміли, що в даному місці знаходиться могила княгині Браницької."

Бачинський священник

Фото: Еспресо: Біла Церква

Він запевняє, могилу вони не розкопували, а просто привели її до ладу та зібрали ті кістки, що лежали на поверхні. Вони помістились у коробку з під взуття. 

"Я складав ці кістки з учителем біології Степаном Шулдиком. Він, як біолог, цікаво показував, що ось ця кістка — частина щелепи, а це кістка верхньої кінцівки, і так далі. І що цікаво, серед кісток ми знайшли фрагмент плаття, в якому вона була похована. Вона була похована в чорному платті, яке було оздоблене золотим люрексом. Люрекс був справжнього золота, і цей фрагмент чудом зберігся. Люрекс проходив орієнтовно через 1 см смужки. Ми зрозуміли, що це золото, оскільки, зігнувши цей фрагмент плаття, він не вигнувся, а зберіг свою форму, яку ми йому надавали", — зазначає Леонід .

Браницька

Фото: Еспресо: Біла Церква

У 1994 році у собор прийшов новий єпископ Серафим і після цього невідомо куди поділись знайдені рештки: чи то їх перепоховали, чи то зробили з ними щось інше. Адже за словами Бачинського, священнослужитель доволі зневажливо висловлювався про графиню. Нині про її поховання у Преображенському соборі нагадує невелика табличка, а протоієрей показує місце у вівтаря, де її поховали. 

"Її могила, ну, я покажу руками, знаходиться ось тут, починаючи від другої половини престолу, і закінчується ось тут. Ось тут, в такому положенні, була яма, і тут вона була похована", — згадує Леонід Бачинський.

собор браницька

Фото: Еспресо: Біла Церква

Історик Євген Чернецький стверджує, що у 1964 році, якраз під час переоблаштування собору під спортзал, виконавчий комітет міської ради прийняв рішення про переховання решток Браницьких. Це стосується і тих, що покоїлись у костелі та Олександри Василівни з собору. Новим місцем упокоєння родини стало старе Київське кладовище. 

"Ми не знаємо, як виглядає те, що знаходиться там, і немає жодних свідчень про те, що саме було вийняте у 1964 році та як це виглядало. Я не бачив жодного акту розкриття цих поховань. Наскільки мені відомо, це відбулося тоді, у 1964 році, під керівництвом завідувача відділу культури того часу, а самі роботи виконували хлопці з одного з ПТУ. До того ж навіть не було зазначено, що це поховання Браницьких — там було написано, що це поховання невідомих", — поділився історик.

Чернецький Євген

Фото: Еспресо: Біла Церква

Як запевняє дослідник, він не виключає того, що у 1964 році поховання Браницької з собору не ретельно перенесли на кладовище. І саме тому у 1989 Бачинсьий знайшов ще рештки. Проте стверджує, що вони точно належать графині, адже у самому соборі окрім неї ніхто не був похований.

"Там також є історія, пов’язана з цією плитою з каррарського мармуру. Вона зберігалася десь у соборі, можливо, стояла біля стіни чи якось так, фактично до кінця 80-х років. Коли собор був переданий вірянинам, є спогади духівництва того часу, що хтось із представників Московського патріархату вкрав цю плиту. Я б сказав, що вона десь ще є, і її варто було б знайти. Можливо, хтось зі слухачів вашого каналу знає, де вона знаходиться, і може посприяти її поверненню. Адже якщо ми не можемо відновити поховання Олександри Василівни, то хоча б могли б повернути цю плиту до собору, бо вона також є, скажімо так, історичною пам’яткою", — зауважує Євген Чернецький.

Браницька

Фото: Еспресо: Біла Церква

Попри це без дати залишається цікава згадка працівників білоцерківського музею, яку переповідає історик. Каже, вони пам'ятають, що їм приносили рештки Браницької у відрі, зокрема там була нижня кінцівка жінки з оздобленим взуттям. 

"Це згадували просто як відірваний від часу спогад. Але мені про це розповідали різні музейники, тож у мене немає сумнівів, що це правда. Різні музейники, незалежно один від одного, згадували про це відро з кістками. Зокрема, про кістку ноги з тапочком. Тому, напевно, це було, але куди воно поділося? Воно точно залишалося в музеї — там трохи постояло. І, як я зрозумів із розповідей, це відро дійсно закопали десь на Замковій горі. Хочу зауважити, що, скажімо так, у спогадах про те, як це відро принесли до музею, і в розповідях отця Бачинського не фігурує череп. Це важливий момент, і, очевидно, що більшу частину поховання все-таки було вилучено у 1964 році та перенесено на Київське кладовище", — уточнює науковець.

Тож, де насправді покояться рештки жінки, яка перетворила Білу Церкву на культурний осередок — чи досі у соборі, на старому Київському кладовищі чи на Замковій горі? Це питання залишається без відповіді. І лише детальні дослідження та ексгумація допоможуть розставити всі крапки над і.

Теги:
Читайте також:
Біла Церква
-0.5°C
  • Біла Церква
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 42.07
    Купівля 42.07
    Продаж 42.63
  • EUR
    Купівля 43.52
    Продаж 44.3
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
21 січня
20:00
У Білій Церкві помер 43-річний військовий Олексій Таршин
19:30
Загорівся житловий будинок: на Рокитнянщині ліквідували пожежу
19:00
За попередній тиждень у Київській області зафіксували зниження захворюваності на ГРВІ на 2,3%
18:05
Огляд
дощ зі снігом
Якою буде погода 22 січня: прогноз у Білій Церкві та районі
17:30
Після кібератаки державні реєстри знову запрацювали
16:30
Понад 4,2 млн грн планують витратити на утримання зелених зон Білої Церкви (+ФОТО)
15:30
Білоцерківщина продовжує допомагати військовим, які зараз на фронті
14:45
На війні загинув 34-річний захисник із Ковалівської громади Іван Ющенко
14:25
Оновлено
Побиття 12-річної дівчинки у Білій Церкві: поліція розпочала розслідування щодо семи осіб
14:15
Огляд
Булінг: як розпізнати та запобігти випадкам цькування
13:30
Учні Білої Церкви стали переможцями обласного етапу мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка
12:50
Ексклюзив
Патрулювання вулиць громади: наскільки змінилась ситуація з порушеннями
12:15
18 п'яних водіїв лише за вихідні піймали у Білій Церкві та районі
11:45
Катування та вимагання грошей: учаснику побиття дівчинки оголошено підозру
11:10
Демографічні підсумки 2024 року у Медвинській громаді
10:10
Тривога тривала майже 8 годин: наслідки нічної атаки на Київщину
09:30
Віталій Сухан: український захисник, який загинув у війні з окупантом
08:40
За минулу добу російська армія в Україні втратила 1600 солдатів, 12 танків та 130 БПЛА
2025, понедiлок
20 січня
20:30
Парад планет почнеться 21 січня: неймовірне видовище, яке варто побачити
19:00
На російсько-українській війні загинув 40-річний білоцерківець Олександр Шутенко
18:30
4 адміністративні матеріали склали на одного водія за вечір
17:15
внутрішні переселенці
Понад 127 млн грн допомоги виплатили ВПО на Київщині
16:30
Понад 20 медалей здобули білоцерківські спортсмени на змаганнях "Золота рибка-2025"(+ФОТО)
15:40
Вантажівка на смерть збила чоловіка неподалік Білої Церкви
15:30
Ексклюзив
Онко диспансер
Онкодиспансер працює за новою адресою: чи відбулась реорганізація на користь
14:35
Огляд
20 січня - День пам’яті захисників Донецького аеропорту
14:00
Оновлено
Пліч-о-пліч шкільні ліги Київщини
Шкільні ліги у Таращанській громаді: хто став найкращим футзалістом та баскетболістом (+ФОТО)
12:35
Білоцерківець зайняв призове місце на чемпіонаті Європи по джиу-джитсу
11:35
зима сонце
2025 рік може увійти до числа найтепліших в історії: що про це думають місцеві
09:55
Оновлено
священник Микола Гопайнич
Парафіянин УПЦ зламав український прапор біля Спасо-Преображенського собору
09:30
фейсбук-сторінкаТетіївської громади
Олександр Черніцин: герой з Білоцерківщини, який віддав своє життя заради перемоги
09:15
ДСНС Київщини
Загорівся комин у будинку: вогнеборці ліквідували пожежу
08:10
ЗСУ
За минулу добу російська армія в Україні втратила 1690 солдатів, 10 танків та 153 БПЛА
Більше новин