Патрулювання вулиць громади: наскільки змінилась ситуація з порушеннями
У 2024 році патрульні зіткнулись з новими викликами у роботі, окрім цього, повномасштабна війна також продовжує вносити свої корективи
Т.в.о. командира полку патрульної поліції Білої Церкви Олександр Світовий ексклюзивно для Еспресо: Біла Церква розповів про безпеку на дорогах, рівень злочинності, нові виклики та зміни у патрульній поліції.
- Олександре, чи змінився рівень злочинності у Білій Церкві за останній час?
- Станом на сьогодні ми несемо службу не тільки в місті Біла Церква та трасі, а також обслуговуємо громади району. Дійсно є суттєві зміни, набагато збільшилась кількість диверсій в місті, підпалів, замінувань. За цей рік також суттєво збільшилась кількість шахедів, які "русняві" запускають, і відповідно по ним також потрібно працювати, а потім забезпечити охорону місця, де відбулося падіння шахеда або приліт, евакуювати людей. Ось такі моменти за останній рік змінились.
- А яким саме чином ви долучаєтесь в момент, якщо трапився десь приліт?
- Як правило, коли ми приїжджаємо, то проводимо відразу евакуацію громадян з місця події, відбувається охорона самих доказів до приїзду слідчих, які будуть описувати ці військові злочини. Також надаємо допомогу людям у разі потреби. Якщо є влучання в житлове приміщення, то потрібно перевірити чи там немає поранених. Тобто це також все за нами в першу чергу, тому що ми патрульні.
- З вашої відповіді я зрозуміла, що об'єм роботи набагато збільшився. Тож скажіть, чи вистачає взагалі патрульних, щоб охопити все?
- Патрульних вистачає, немає критичної необхідності. Звичайно хотілось би мати менше не вакантних посад, але загалом бажаючі регулярно поповнюють наші ряди і набір до лав патрульних відкритий.
- Скажіть, який рівень ДТП нині у місті і чи є особливі ділянки, на яких трапляється велика кількість пригод?
- Дійсно є такі найбільш аварійні ділянки - це перехрестя Князя Володимира та Павліченка. Там чотири ДТП з потерпілими було за рік. Також проспект Незалежності та вулиця Митрофанова - п'ять ДТП з потерпілими за рік. Пішохідний перехід від парка Шевченка до Незалежності, тому що там всі якось після кругу відразу хочуть набрати швидкість і небезпечний момент там дуже часто виникає.
- Скажіть, що на цих ділянках потрібно поставити для того, щоб ДТП стало менше?
- Ми регулярно вивчаємо ситуацію, аналізуємо, так само надаємо або пропозиції, або вимоги балансоутримувачам доріг. Тобто якщо там наприклад, погане освітлення, то ми пишемо вимогу, щоб покращили його, а якщо взагалі немає, то звичайно просимо встановити. Або якщо потрібно оновити чи нанести дорожню розмітку. Крім того є інспектори зв'язків з громадськістю, які проводять свою роботу регулярно: постійно відвідують автошколи, проводять превентивну роботу по відношенню до майбутніх керманичів. Вуличні акції у нас також відбуваються для пішоходів, тому що не всі розуміють, що потрібно дотримуватись ПДР, носити флікери. Також висвітлюємо інформацію в соцмережах. Так звана "шокова терапія", щоб люди це бачили і не хотіли потрапити в цю історію і не бути її безпосереднім учасником.
- Ваша думка як керівника: можливо щось потрібно змінити в роботі патрульної поліції і взагалі як ви впроваджуєте зміни у своєму полку?
- Загалом я цілком задоволений роботою. В нас все дійсно на належному рівні, як і в цілому у патрульній поліції, так і в нашому підрозділі. Єдине що турбує, то це ситуація з повномасштабною війною і з кількістю людей, яка в нас так само зараз перебуває на фронті. Щоб я точно покращив би, то це людський ресурс - хотілось би мати його трошки більше. Наразі потихеньку ця ситуація вирівнюється, адже свідомі молоді громадяни до нас ідуть не щоб сховатися від війни, а дійсно поповнювати ряди, бо у них з дитинства була мрія стати поліцейським.
- Чи є такі поліцейські, які наприклад хочуть піти до лав ЗСУ?
- В нас є багато охочих піти воювати, плюс у нас є наша зведена бригада "Хижак", яка була заснована на базі Департаменту патрульної поліції. Тобто там люди воюють, а не знаходяться в тилу чи на блокпостах, як розповідають якісь хейтери. Раніше була заснована бригада "Лють" Національної поліції України, тобто поліція і так вже на фронті, і так вже воює. Звичайно ми всіх охочих ну ніяк не можемо відправити, а роботу поліцейських також комусь потрібно робити, вона також нелегка.
- Часто в соцмережах люди негативно висловлюються про поліцейських і кажуть, що вони мають замінити військових, а військові мають прийти на на їх місце. Як ви ставитесь до такої ініціативи і чи реально це?
- Ми і так маємо велику кількість поліцейських, які або воювали, або воюють, або бажають приєднатися до "Хижака". Наприклад, наш командир полку безпосередньо також воює в цій бригаді і якщо ми говоримо в розрізі навіть нашого полку, то у нас є 50 людей, які воювали або воюють за весь цей час і які воювали ще в АТО. Ці висловлювання мають абсолютно популістські "закиди", які взагалі нічого не мають спільного з реальністю. Не так просто, по-перше, стати патрульним, по-друге бути поліцейським, який гідно виконуватиме службу, який буде професіоналом. Щоб стати поліцейським потрібно пройти чотири етапи відбору, а після успішного проходження етапу відбору ще шість місяців навчання в академії патрульної поліції, де теж відповідно потрібно здати успішно іспити, і тільки потім ти можеш стати поліцейським. В соцмережах скаржаться, що поліція тільки штрафує, а рятує ДСНС, хоча ніхто не знає, що в нас наприклад за рік 38 врятованих осіб. Тобто ці гасла: "Поліцію на фронт, військових на їх місце!" це щось на кшталт забрати гроші в багатих і роздати бідним, тобто це нічого не має з реальністю.
- Дякуємо за вашу позицію і ще б хотіли запитати, чи розширюється взагалі кількість патрульних поліцій, бо ми знаємо, що от нещодавно відбулась така невелика реформа і тепер ми ще є у Ставищі?
- Ми не тільки в Ставищі, там просто базується наш батальйон номер два і по факту ми несемо службу у всьому Білоцерківському районі. Це велика кількість громад, велика кількість територій, в яких також своя специфіка. Тобто якщо в місті це постійний наплив викликів, коли є такі вечори як п'ятниця, субота, коли ти просто не встигаєш навіть голову підняти поїсти, каву попити, бо ти їздиш з виклику на виклик. У Ставищі такого напливу немає, але при цьому ти не можеш патрулювати лише свій квадрат, тому що ти не знаєш, коли прийде виклик, коли хто буде потребувати допомоги тому на всіх квадратах повинні бути наряди. Тому так, суттєво збільшилась кількість патрульних, стало два батальйони, які складають в цілому полк, але справляємось і я сподіваюсь так буде і далі.
- Скажіть, як ви оцінюєте роботу молодих фахівців, які от тільки пройшли навчання і прийшли на службу? Як взагалі ви їх мотивуєте, заохочуєте, розвиваєте і чи є для них ще якесь особливе практичне завдання або якийсь випробувальний термін і ви розумієте, що ця людина дійсно може працювати?
- Людина вже якщо в академії і вже числиться поліцейським, то йому потрібно ще півроку відучитися і постійно на етапі навчання студентів відсіюють. Якщо людина нормально пройшла академію, то це дійсно толкова людина. У академії люди дійсно фахівці, туди залучається американський досвід, плюс тих патрульних нових, які до нас приходять. Ми також не просто там відразу кинули в бій і все, будь здоров, розбирайся. Ні, ми з ними також працюємо, навчаємо, як і інших поліцейських. Тобто на регулярній основі ми підвищуємо рівень знань, рівень фізичної підготовки, медичної підготовки, тому що це зараз дуже важливо. От і плюс у нас за молодими патрульними закріплюються наставники з числа більш досвідчених, які також відповідно пройшли навчання на наставників. Вони діляться своїм досвідом. А от коли ми починали в 2015 році, то було трошки важче, бо ми всі були нові, а зараз у людей є досвід.
- Актуальне
- Важливе