
Білоцерківський орган святкує 35 років: історія та досягнення музичного символу міста (+ФОТО)
15 березня у Білоцерківському будинку органної та камерної музики відзначили 35-річчя встановлення органа
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Так, на вихідних відбувся святковий концерт, під час якого своїм виконанням на величному музичному інструменті тішили гостей артисти Тетяна Орлова, Ірина Хараченко, Ганна Бубнова та Ігор Іщак.
Окрім цього, на заході очільник громади Володимир Вовкотруб нагородив грамотами міської ради директора закладу Віталія Саражинського, органістку Тетяну Орлову та головну бухгалтерку Лесю Кременецьку.
Як у Білій Церкві з'явився орган?
Заснування Будинку органної та камерної музики відбулося 1 березня 1990 року завдяки підтримці інтелігенції міста та ініціативі організаторів. Тоді було ухвалено рішення відкрити обласний будинок органної та камерної музики в приміщенні Костелу Іоана Хрестителя, де був встановлений орган чеської фірми "Rieger-Kloss". Зазначимо, що це єдиний концертний орган у Київській області.
Загалом, усі механізми в органі взаємопов'язані та залежать від двох людей, а саме від органіста та його асистента. Останній перебуває по одну зі сторін біля соліста, тобто біля мануала. На звук, зі слів Тетяни Орлової, впливає багато факторів, тому кожен орган індивідуальний, їх роблять під конкретне приміщення після певних досліджень зали, де він стоятиме.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Люди, які творили історію закладу
Першим директором Будинку органної та камерної музики був Олександр Шабельний, який став справжнім символом закладу. Завдяки його зусиллям заклад здобув визнання і статус важливого культурного центру. Олександр Романович був нагороджений почесним званням "Заслужений діяч мистецтв України" та багатьма іншими нагородами.
У 2007 році керівництво органного залу перебрав Володимир Клюєв — висококваліфікований спеціаліст і художній керівник народного муніципального аматорського хору "Від серця до серця", який залишається активним і до сьогодні. Хор став неодноразовим дипломантом міжнародних конкурсів та фестивалів, і у 2024 році відсвяткував своє 45-річчя.
Пізніше, у 2022 році на чолі закладу став Віталій Саражинський. Під його керівництвом Будинок органної та камерної музики продовжує свою діяльність, попри всі труднощі. Навіть у складний час війни та пандемії заклад не лише вижив, а й активно поповнює репертуар новими концертами та фестивалями, підтримуючи творче життя міста.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Читайте також: Костел Святого Іоанна: винятковий спадок міста, де кожен звук органу — частина історії.
Реставрація закладу: що планують змінити?
Попри всі труднощі, зокрема пов'язані з війною, робота над реставрацією приміщення триває.
За словами працівників закладу, вони планують поступово відновити історичну пам'ятку та мають надію, що Замкова гора міста засяє в усій своїй красі, і місцеві зможуть насолоджуватися не лише музикою, а й відновленою архітектурною спадщиною.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Зокрема, на поточний ремонт Будинку органної та камерної музики з місцевого бюджету планують виділити 940 тис. грн. Очікується, що це допоможе запобігти руйнуванню будівлі та створити належні умови для розвитку музичного мистецтва.
Наразі Будинок органної та камерної музики продовжує своє існування і залишається важливою частиною культурного життя Білої Церкви, радуючи жителів та гостей міста своїми концертами та мистецькими подіями вже 35 років.
- Зимовий палац Браницьких: аристократична резиденція, що стала культурною перлиною міста
- Актуальне
- Важливе