Єдиний орган у Київській області: як він потрапив до Білої Церкви
Орган — інструмент, що часто називають королем музики, адже він здатен наповнити простір звуком неабиякої сили. Він є унікальним у багатьох аспектах
Жоден інший клавішний не має такого величезного різноманіття форм, розмірів, будови та звучання. Чим особливий цей інструмент дослідили журналісти телеканалу Еспресо: Біла Церква.
Як розповіла нам заслужена Артистка України Тетяна Орлова, орган може замінити одразу декілька музичних інструментів.
"У нашому органі чотири поверхи: на трьох знаходяться труби, а на першому — електронні механізми. У нас немає сучасної електроніки, лише електрика, яка допомагає інструменту. Вона вмикає регістри, мотор накачує повітря у міхи, і ми можемо грати. Це своєрідні пристрої XIX століття, що дозволяють органу звучати", — розповідає Заслужена артистка України Тетяна Орлова.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Усі механізми в органі взаємопов'язані та залежать від двох людей, а саме від органіста та його асистента. Останній перебуває по одну зі сторін біля соліста, тобто біля мануала. На звук, зі слів Тетяни, впливає багато факторів, тому кожен орган індивідуальний, їх роблять під конкретне приміщення після певних досліджень зали, де він стоятиме.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
"Орган прийшов до нас із четвертого тисячоліття до нашої ери під назвою гідравлос. Він пройшов довгий шлях удосконалення, і тепер ми бачимо його в сучасному вигляді. Грати на старовинних інструментах було важко, але вони дозволяють побачити справжню майстерність виконавця. Перші органи навіть грали не пальцями, а ліктями",— пояснює жінка.
Асистент органістки Тетяни Орлової є її чоловік Олег Диптан. Вони познайомились у Національній музичній академії. Вона вступила на навчання, а він вже був починаючим майстром. З того часу вони працюють і гастролюють разом. Олег розповідає, орган у Білій Церкві, як і кожен інший, є неповторним і з'явився у костелі відносно недавно.
Читайте також: Костел Святого Іоанна: винятковий спадок міста, де кожен звук органу — частина історії.
"Цей орган був встановлений у залі в 1990 році, і наступного року виповниться 35 років, як він тут знаходиться. Яким був попередній орган, точно невідомо — від нього залишилися лише сліди на хорах. Одного разу я випадково поспілкувався з помічником органіста, який накачував міхи під час служби. Він розповів, що старий орган мав близько 20 регістрів і був кольору слонової кістки",— зазначає майстер Білоцерківського міського будинку органної та камерної музики Олег Диптан.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Єдиний майстер у Київській області розповідає, що таких фахівців як він нині залишилось близько 10 на всю Україну. Знання асистентів органістів передаються через покоління, адже цьому фаху ніде не навчають.
"Я теж колись починав з того, що чистив орган від пилу, коли був молодим майстром. Потім стажувався у славнозвісному Домському соборі, далі — у Польщі. Професія органного майстра вимагає постійного удосконалення, адже орган — це інструмент, який завжди може підкинути нову задачу",— поділився із журналістами чоловік.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Білоцерківський будинок органної та камерної музики є одним з кращих концертних залів України такого профілю. Адже їх залишилося зовсім небагато: в Києві, Львові, Самборі, Чернівцях, Дніпрі, Рівному. Орган це голос століть, що поєднує минуле і сучасність. І поки він звучить, музична спадщина здається ніколи не втратить своєї актуальності.
- Актуальне
- Важливе