Культура для білоцерківців та гостей міста: чим живе Будинок органної музики
Будинок органної та камерної музики - не лише місце для концертів, але й важливий культурний осередок Білої Церкви. Про прем’єри та концерти у період різдвяно-новорічних свят, реконструкцію пам'ятки та скільки ж коштів виділило місто на ремонт органу розповів директор Будинку органної музики Віталій Саражинський
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
- У чому особливість вашого закладу?
- По-перше, це його місцерозташування - знаходиться він на Замковій горі. А з історичних джерел ми знаємо, що означає це знакове місце не тільки для Білої Церкви, а й для всієї України. По-друге, у костелі знаходиться єдиний в Київській області орган.
Читайте також: Єдиний орган у Київській області: як він потрапив до Білої Церкви.
- Які нині концерти у репертуарі?
- Різнобарв'я: народний спів, класична, сучасна, інструментальна музика. В нас немає тільки хореографії по зрозумілим причинам - не дозволяє сцена.
- Окрім класичної музики, чи проводите ви інші концерти і хто до вас приїжджає?
- Авжеж проводимо. На сьогоднішній день в нас, можна сказати, єдиний концертний зал у місті, а потреби населення різні. Хтось любить класичну й камерну музику, хтось більш сучасні жанри.
- Чи задоволені ви відвідуваністю органного залу? Як на це вплинула війна?
- Якщо порівнювати з минулими роками, то картина набагато яскравіша. Війна вплинула позитивніше, в лапках, адже так казати не коректно. Всі ми з вами знаходимось в стресі і нам потрібна якась віддушина, доєднатись до культури.
- А чи омолоджуєте ви свою аудиторію? Хто до вас приходить чи виступає з молоді?
- Зазвичай думають, якщо це концерт органної музики, то це для пенсійного віку концерту. Але ні, навіть на своє диво, я помічаю, що приходять як і молодь, так і літні люди.
- Я так розумію, що чимало школярів також відвідують органний зал. Як ви думаєте, вони ходять туди примусово чи цікавляться класичною музикою?
- Частково примусово, ми всі вчились в школах і знаємо, що діти в такому віці ще не розуміють, що це потрібно, аб стати дорослою людиною, потрібною цьому суспільству. Ну і хочеться ж прогуляти урок якийсь, тобто певною мірою для них це задоволення. А зараз Різдво, новорічні свята, школярів буде дуже багато.
- А що має мотивувати дітей та молоду аудиторію приходити до органного залу? Чого не вистачає?
- Не вистачає на загальнодержавному рівні. Навчальна система, на жаль, мало відкоригована в цьому направленні. Певною мірою закладається потяг до мистецтва, але думаю, що у нашого суспільства, яке пройшло через часи Радянського Союзу, де це все відбивалось, на це не звертали увагу - повинен бути голод до культури. І це починається зі школи та батьків - чи вони просто хочуть їсти хліб, масло та ковбасу, чи їм ще щось потрібно в цьому житті.
- Пане Віталію, міська влада виділила кошти на ремонт органу вперше за десятиліття. Скільки виділили і чи цього достатньо?
- Скажу відверто, в мережі вже є така неймовірна версія, що на ремонт органу міська влада виділила аж 1,5 млн грн. Це - фейк. Можливо, на повну реставрацію музичного інструмента такі кошти і підуть, бо не виділялись гроші аж протягом 35 років. І тільки силами нашого майстра, Олега Дибтана, який його зберігав, доглядав, коригував всі системи, робив дрібні ремонти - він досі є. Кошт виділили близько 300 тис. грн, на сьогоднішній день поки цього достатньо.
Читайте також: Майже 400 тис. грн з міського бюджету виділили на ремонт органу.
- А щодо ремонту, що зараз орган потребує найбільше?
- Це загальний ремонт, адже є деталі, які зносилися. Є певна специфіка - орган обслуговує тільки та фірма, яка його створила, тому є певні деталі, яких навіть немає в Україні. Але вони нам потрібні, ми налагоджуємо стосунки з майстрами, оголосимо про тендер. Майстри органів - теж специфічна професія, їх всього до десятка чоловік на всю країну.
- А якщо говорити про загальну реконструкцію Будинку, чи є якийсь певний план? І коли це можна буде побачити, звідки брати кошти?
- План-проєкт є і не один, але через постійні зміни в законодавстві, плани також міняються. Основний момент, те що допомогла нам держава та місто, ми зробили основний документ про пам'ятку архітектури національного значення, історичну довідку та внесли його до держреєстру.
- А що впливає на стан самої будівлі?
- Чинників забагато: роки беруть своє, поруч річка, він стоїть на висоті, тому вітри, вони нещадні, волога. Якби він стояв в якомусь затишному місці, ми б могли навіть не помітити, що він потребує ремонту. Дуже добре, що в ті часи, коли він збудований - робили на совість.
- Щодо новорічних свят, чи є якась певна програма в Будинку органної музики, що готуєте?
- 20 грудня приїздить до нас на цілий день інструментальний гурт "Take Seven", вони в нашому місті вже не вперше, будуть проводити 3 концерти поспіль. Вдень - концерти для школярів, а ввечері для дорослих.
25 грудня буде різдвяний концерт солістки нашого залу Тетяни Орлової з новітньою програмою.
28 грудня концерт артистів Національної філармонії України, де будуть і вокалісти, і органістка, і струнний квартет, і соло на духовому інструменті.
- Актуальне
- Важливе