Різдвяний піст 2024: коли починається і що можна їсти
За новим календарем Різдвяний піст розпочнеться за 40 днів до свята, 15 листопада, і закінчиться 24 грудня
Про головні аспекти посту, що почнеться вже завтра, розповість Еспресо: Біла Церква.
Піст вважають головним етапом очищення християн перед Різдвом Христовим, яке полягає у свідомому самообмеженні не тільки від певної їжі, а і від шкідливих звичок. При цьому шкідливими звичками може бути не тільки паління або вживання алкоголю, а і нецензурна лайка.
Як розповів журналістці сайту Еспресо: Біла Церква священник Віталій Стефаник, під час цього посту християни готуються зустріти Сина Божого. Цей час віряни мають проводити у молитві і добрих справах, які теж мають бути спрямовані на підтримку Збройних сил України.
“Піст - це духовне мірило, яке допомагає людині зростати”, – каже священнослужитель Віталій.
Фото: фейсбук-сторінка Віталія Стефаника
Що не можна їсти, якщо хочете дотримуватись посту?
Загальні правила забороняють:
- м’ясо;
- молочні продукти (в тому числі різні сири, йогурти);
- яйця;
- алкоголь.
Що і коли варто вживати в їжу?
Різдвяний піст поділений на три етапи і кожен передбачає свої вимоги до харчування.
Під час першого етапу, який триває з 15 листопада до 6 грудня, по понеділках можна вживати їжу рослинного походження, гарячі страви без олії; у вівторок, четвер, суботу та неділю дозволяється риба і келих вина, а у середу та п’ятницю потрібно їсти страви без олії і будь-якої термічної обробки.
Другий етап триває з 7 по 18 грудня і вживати рибу, вино і гарячі страви з олією можна лише у суботу та неділю.
У понеділок потрібно їсти лише рослинну їжу без олії, у вівторок і четвер можна вживати страви з олією, а в середу і п’ятницю необхідно дотримуватись строгого сухоїдіння.
Під час третього етапу, який є найменшим і продовжується з 19 по 24 грудня, від вина і риби взагалі слід відмовитись. Натомість у четвер дозволяються гарячі страви з олією, у вівторок, суботу та неділю можна вживати гарячі страви без рослинних жирів, а у понеділок та середу дотримуватись сироїдіння.
Кому не можна поститись і чи є від цього користь?
Дієтолог-нутриціолог, експерт у галузі здорового харчування Катерина Черкаська у коментарі журналістці сайту Еспресо: Біла Церква розповіла, що посту варто дотримуватись не всім: вагітним, годуючим мамам, людям із хронічними захворюваннями потрібно дуже обережно до цього ставитися і обовʼязково проконсультуватися з лікарем.
Вона також додала, користь посту - це скоріше про духовне, аніж про їжу. Але іноді важливо зробити для організму розвантаження від вживання мʼяса. Особливо це стосується жирних сортів, наприклад свинини.
“Перш за все, це про здоровʼя. Якщо у вас немає протипоказань до постування, будь ласка, проходьте цей шлях. Що важливо - це збалансований раціон і раціональна заміна тваринним продуктам, йдеться про білок, залізо”, - додає фахівчиня.
Варто розуміти, що раціон під час посту повинен бути збалансованим, не лише овочі, а й різноманітні каші, бобові культури, гриби, які в свою чергу є альтернативою тваринного білку. Також варто звернути увагу на соєві продукти, якщо немає ніяких алергічних реакцій. Не варто нехтувати днями, коли можна їсти рибу, обов’язково включати її в раціон під час посту в дні, коли це дозволено.
Говорячи про користь від постування, то Катерина Черкаська наголосила:
“Якщо людина дотримується здорового харчування, то це не зашкодить. Але кардинальні зміни в харчуванні, такі як під час проходження посту, можуть призвести до певного дискомфорту. Тому завжди варто консультуватися зі спеціалістом перед прийняттям такого рішення.”
Фото: Еспресо: Біла Церква
- Актуальне
- Важливе