
День душевного і тілесного очищення: що заведено робити у Чистий четвер
Чистий четвер, або Великий чи Страсний — один із найважливіших днів перед Великоднем. Він відкриває Велике тридення — три останні дні Страсного тижня, що готують християн до Світлого Воскресіння
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
У цей день Ісус Христос омив ноги своїм учням — як знак смирення, а під час Таємної Вечері встановив Таїнство Євхаристії. Ввечері він молився у Гефсиманському саду, був зраджений Юдою і взятий під варту. Саме тому Чистий четвер — день глибокої віри, покаяння і духовного очищення.
Що заведено робити цього дня?
Та не лише церква, а й народна традиція наповнили цей день особливим змістом. Здавна українці наводили лад у домі, викидали старі речі та змивали втому й турботи зимових місяців. Прибирали не тільки в хатах, а й на подвір’ї, білили дерева, спалювали сміття — "щоб земля очистилася від зими, смерті й усякої нечисті".
Одна з особливих традицій — страсна свічка. Її запалювали під час вечірнього богослужіння і несли додому, а димом малювали хрест над дверима — "щоб лиха сила обминала хату". Вважалося, що полум’я цієї свічки має захисну силу: її запалювали при хворобах, страхах, важких пологах, клали в руки вмираючим, а пасічники — брали до вуликів.
День отримав назву "Чистий" не випадково. Вважалося, що якщо встати ще до світанку, скупатися у чистій воді (іноді з додаванням освяченої верби), — можна змити всі хвороби. Така вода мала не лише фізичну, а й духовну силу. А щоб не "змити щастя", воду після вмивання чи прибирання виливали тільки за межами подвір’я — на каміння або дорогу, де нічого не росте.
Що більше, цього дня традиційно стригли дітей, а обережні люди намагалися уникати перехресть, бо, за віруваннями, саме там могла чатувати хвороба.
Цікаво, що на Київщині, Поділлі та Лівобережжі Чистий четвер вважали ще й "Навським Великоднем" — вірили, що саме цього дня душі померлих на короткий час повертаються на землю. Це — перше з трьох таких "відпущень", наступні два — у час цвітіння жита і на Спаса.
Після великого прибирання господині бралися до справ, що готують дім до Великодня: пекли паски, фарбували крашанки, розписували писанки. Проте куштувати їх можна лише в неділю — після урочистої служби.
Читайте також: Секрети великодньої паски: як приготувати пишну та смачну традиційну страву?
Що не варто робити в Чистий четвер?
- Не можна залишати брудний посуд і непрану білизну — інакше бруд "перейде" на цілий рік.
- Не слід смітити чи розкидати речі — це накликає сварки.
- Заборонено лінуватися під час хатніх справ.
- Не варто позичати гроші чи виносити речі з дому.
- Краще уникати образ, лайки та будь-яких конфліктів.
- І головне — ще триває суворий піст. Тож м’ясо, риба і молочне залишаються під забороною.
Нагадаємо, що Великодні свята цього року відбудуться з урахуванням обмежень, пов'язаних із воєнним станом.



- Актуальне
- Важливе


