Сучасні українки за кермом трактора: як змінюються стереотипи про роль жінки в суспільстві
В умовах війни жінки активно проявляють свою позицію за рівні права та обов'язки, незалежно від статі, оскільки більшість чоловіків на фронті борються за нашу незалежність
Журналістка телеканалу Еспресо: Біла Церква дослідила чи завжди жінки нашої країни мали рівні права із чоловіками.
Як не дивно, але радянська влада намагалась виховати українське суспільство, де жінка має такі ж права з протилежною статтю. Звідси й створення ідеального образу першої жінки-трактористки зі сходу країни Паші Ангеліної.
Зокрема, найбільше феміністичні прояви спостерігались до 1934 року. За словами істориків, більшовики скептично ставились до класичної ролі жінки, як "берегині" роду.
"Жінку почали знову ж бачити "берегинею". З усім тим, вони активно брали участь у соціалістичних експериментах. Участь у Стахановському русі також брали й жінки. До прикладу, відома трактористка Паша Ангеліна. Щобільше, до руху долучались й інші працівниці: міліціянтки, механізаторки та інші. Це було типово для Радянського Союзу. Однак така парадигма родини повернулась до більш консервативних норм та з фемінізмом було покінчено. Все ж на фоні західних держав радянські порядки виглядали більш сучасними, модерними. В Європі та США подібні тенденції почались після Другої світової війни", - розповідає кандидат історичних наук Олексій Дєдуш.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Попри усі намагання радянської влади закріпити статус Паші Ангеліної як першої трактористки, історики це спростовують і стверджують, що такою вона не була. Адже першопрохідку у цій "чоловічій" професії зафіксували у 1924 році.
"Було обрано невеличке село греків-урумів, де були дуже патріархальні порядки. Серед них зібрали групу з 9 жінок, які стали трактористками. Очолювала їх Параскева або по-народному - Паша Ангеліна. У неї навіть є стаття, де вона розповідала, як боролась за своє право стати трактористкою, про її батька, який відмовляв жінку обирати цю професію. Зрештою, сім'я Паші Ангеліної пишатиметься нею, оскільки вона стане єдиною годувальницею. Однак варто згадати, що це була дуже важка для жінок праця, адже тодішній трактор видавав дуже сильну вібрацію. Це дуже негативно впливано фактично на всі органи та репродуктивну систему. Окрім цього, паливо було дуже токсичним, як наслідок від нього у людей виникав цироз печінки та інше. Відповідно, була відкрита кабіна, тому коли були заморозки працівники хворіли", - додає історик.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Нині ж цей процес виглядає по-іншому. Переселенка з Херсонщини Оксана поділилась із журналістами, що професія трактористки зовсім не дівчача і спочатку для неї було дуже тяжко. Однак з часом вона звикла до коробки передач, габаритів вантажівок, тракторів та навіть комбайну.
"Зараз, коли вже деокупована територія, я можу повернутись додому і почати працювати. Цим літом я вже працювала у полі на комбайні. Загалом, мені дуже подобається ця робота. У майбутньому я планую повернутись додому або ж на якийсь час буду приїжджати до своїх рідних та допомагати у сільському господарстві", - зазначає учениця автошколи Оксана Петловнюк.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Інша студентка Юлія прийняла рішення навчатись на трактористку спонтанно, адже попри стать, вона цікавиться великими автівками, фурами та іншим подібним транспортом. Дівчина за кермом вже рік і планує використовувати навички водіння сільськогосподарською технікою згодом, як тільки повернеться додому в Запорізьку область.
"Мені ще потрібно скласти екзамен по теорії. Загалом, на заняттях ми проходили правила дорожнього руху, будову моторів та машин. Практику я ще не проходила. Я думаю, що немає нічого неможливого. Я впораюсь", - розповідає учениця автошколи Юлія Черниш.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Навчають українок керувати габаритними машинами на Білоцерківщині, Миколаївщині, Сумщині, у Кропивницькому, Луцьку та інших містах України. Дівчата з гордістю руйнують всі стереотипи про "чоловічі" професії та задають тон усьому світу, що для них не існує нічого не можливого.
- Жінка за кермом трактора: як війна вплинула на вибір професії — у навчальному центрі з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів жінок навчають керувати габаритним сільськогосподарським транспортом
- Актуальне
- Важливе