Еспресо. Біла Церква
Інтерв’ю

Бюджет громади на 2025 рік: чи вистачить грошей на усі потреби

26 грудня, 2024 четвер
15:45

Бюджет Білоцерківської громади на 2025 рік ухвалено. За нього проголосували 34 депутати

Зміст

Скільки коштів у місцевій скарбниці, на що їх спрямують та чи розподілені вони справедливо в умовах повномасштабної війни журналістам Еспресо: Біла Церква розповіла голова бюджетної комісії Тетяна Голотюк.

- З яким бюджетом Білоцерківська громада входить у 2025 рік?

- У 2025 рік громада входить із доходами у сумі 2 млрд 495 млн 997 тис. 567 грн.

- А чим бюджет відрізняється від попередніх років?

- Порівняно з попереднім роком, суттєвих змін немає, адже основною відмінністю є незначне збільшення мінімальної заробітної плати у 2025 році. Проте, у порівнянні з 2023 роком, різниця очевидна, адже тоді протягом дев’яти місяців дохідна частина бюджету наповнювалася коштом ПДФО із заробітної плати військових. Своєю чергою, із 2024 роком кардинальної різниці немає.

- Які джерела надходжень стали основними для бюджету?

- Основним джерелом надходжень для місцевого бюджету, як і завжди, є податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), який у 2025 році становить 52,2% від загального бюджету. Далі йде єдиний податок, що формує 20,7%, акцизний податок, плата за землю, податок на нерухоме майно, а також інші податки, частка яких становить лише 1% від загального обсягу доходів.

- Як змінилися джерела надходжень у порівнянні з минулим роком?

- Порівняно з минулим роком, значного зменшення дохідної частини немає. Навпаки, очікується невелике збільшення надходжень. Це пов’язано, зокрема, зі зростанням мінімальної заробітної плати: на 1 січня 2024 року вона становила 7100 грн, а на 1 січня 2025 року – 8000 грн. У зв’язку з цим планується незначне збільшення податкових надходжень. Проте кардинальних змін не спостерігається.

- Чи задоволені ви цим бюджетом?

- Я не можу однозначно сказати, чи задоволена цим бюджетом, але деякі внесені зміни та правки були доволі критичними.

- Які основні видатки закладені в бюджет, і які галузі отримали найбільше фінансування

- Найбільша частка бюджету, близько 1 млрд 215 млн грн, спрямована на захищені статті витрат. Серед інших галузей значне фінансування отримала сфера житлово-комунального господарства — у бюджеті передбачено 420 млн грн на її розвиток.

- А минулого року сфера ЖКГ також отримала значні видатки?

- Так, сфера ЖКГ отримувала значні видатки й минулого року, але ситуація була дещо іншою. У 2023 році бюджет мав вільні залишки ПДФО із заробітної плати військових, що значно збільшило фінансові можливості.

- Які основні видатки передбачено в інших галузях?

- На медицину у 2025 році планується виділити 80 млн грн. Спочатку пропонувалося 100 млн грн, але на останній сесії вирішили скоротити фінансування на 20 млн грн, попри внесену пропозицію зняти ці кошти зі сфери ЖКГ.

Основні проєкти у медицині включають:

  • Капітальний ремонт анестезіологічного відділення лікарні №1 — 8,9 млн грн.
  • Реконструкція приміщень лікарні №2 — 2,2 млн грн.
  • Заміну 372 старих дерев’яних вікон у медичних закладах.
  • Встановлення ліфтів у лікарнях для зручності маломобільних груп населення, зокрема захисників, які повертаються додому — 9,4 млн грн.
  • Закупівлю сучасного медичного обладнання для пологового будинку.

На соціальну програму "Турбота", що спрямована на допомогу людям із серйозними захворюваннями, заплановано 15 млн грн.

На освіту передбачено 40 млн грн, з яких значна частина піде на капітальні ремонти дахів у школах і дитячих садках.

Сфера культури отримає 4,3 млн грн, зокрема 2,8 млн грн буде виділено на обслуговування органу в органному залі. Цей унікальний інструмент не обслуговували вже понад 30 років, тоді як регулярне обслуговування потрібне кожні 10 років, щоб зберегти його в належному стані.

- А що стосується освіти та харчування?

- Харчування входить до захищених статей видатків бюджету. У 2025 році на харчування учнів 5-11 класів пільгових категорій заплановано 55 млн грн. Учні 1-4 класів отримують харчування коштом субвенції з державного бюджету, а забезпечення харчування для старших класів фінансується вже з місцевого бюджету.

- Пані Тетяно, чи достатньо коштів на капітальний ремонт садочків або шкіл?

- Звісно, ні. На жаль, наш бюджет не може покрити всі необхідні витрати. Інфраструктура псується швидше, ніж ми встигаємо її ремонтувати, і коштів на все не вистачає. Тому доводиться розподіляти роботи: цього року ремонтуємо одне, наступного – інше, залежно від бюджету та наявних ресурсів.

- Давайте окремо поговоримо про допомогу військовим частинам. На вашу думку, чи достатньо цьогоріч запланованих 25 млн грн?

- Це найболючіший розділ нашого бюджету. Мені та моїм колегам по фракції ситуація зовсім незрозуміла. У 2024 році на ці видатки було передбачено 180 млн грн, і це при тому, що ми мали суттєві вільні залишки завдяки ПДФО із заробітних плат військових за дев'ять місяців 2023 року. Нам пояснюють, що фінансування військових буде дофінансовуватись за окремими програмами з вільних залишків. Але сьогодні точна сума цих залишків невідома, і цифри дуже різняться — від 100 до 400 млн грн, залежно від того, хто їх коментує. Водночас вже є заявки від наших військових частин, що дислокуються на території громади, на загальну суму 306 млн грн. У бюджеті ж заплановано лише 25 млн грн. У порівнянні з тогорічними 180 млн грн це виглядає критично недостатньо. Виникає питання: чи у нас війна закінчилася?

- Чому ці гроші не можна забрати з Департаменту ЖКГ? Чи це можливо, і чи може зрости ця сума протягом року?

- Це можливо, якщо будуть достатні вільні залишки. Але важливо зазначити, що вільні залишки з 2024 року ми можемо використовувати тільки на захищені статті витрат та на військових. Тому, якщо буде нормальна сума вільних залишків, теоретично, ці витрати можуть бути покриті. Але проблема в тому, що не можна просто не запланувати в бюджеті необхідну суму, адже 25 млн грн для військових — це абсолютно недостатньо. Я з цим категорично не погоджуюсь, адже нині потреби військових значно більші, ніж ці кошти.

- Чи вдалося врахувати всі нагальні потреби з огляду на вже прийнятий бюджет?

- Багато нагальних потреб вдалося врахувати. У нас медичні заклади в доволі незадовільному стані, тому було виділено кошти на їх ремонт. Також заплановано значні витрати на ремонт доріг і на освіту — хоча б на найнеобхідніше.

- Чи є якісь певні резервні заходи?

- Так, місцевий бюджет має резервний капітал, який складає 5 млн грн, що становить 0,2% від загальних доходів бюджету.

- А чи вносили депутати свої корективи щодо бюджету взагалі?

- На сесії коректив майже не було, але на комісії були внесені корективи, не всі з яких були враховані. Наприклад, член нашої фракції запропонувала не знімати 20 млн грн зі сфери медицини, а зняти з ДЖКГ, а потім протягом року, у разі перевиконання бюджету, дофінансувати. Однак ця пропозиція навіть не була поставлена на голосування.

- Чому на вашу думку затягнули сесію взагалі та прийняття бюджету?

- Сесію затягнули через очікування державної субвенції на харчування дітей перших-четвертих класів. Офіційна інформація була донесена, що чекаємо цю субвенцію для того, щоб включити її в бюджет.

- Чи достатньо коштів закладено на підтримку критичної інфраструктури?

- Кошти на підтримку інфраструктури закладено, зокрема на житловий фонд та експлуатацію. Всього на ці цілі виділено 420 млн грн у сфері ЖКГ.

- Що заплановано на 2025 рік, які ініціативи будуть реалізовуватись?

- Є велика кількість ініціатив і проєктів, які плануються для реалізації у 2025 році. Але через воєнний стан не все можна оголошувати. Можу сказати, що багато підприємств релокуються до нашої громади, що сприятиме економічному зростанню. Однією з важливих ініціатив є меморандум, підписаний з Павлоградом, прифронтовим містом Дніпропетровської області, для надання допомоги, а також меморандум з Хустом, який має більше можливостей для налагодження міжнародних зв'язків. Крім того, активно розвиваються проєкти, пов'язані з допомогою від Німеччини та іншими міжнародними партнерами.

- Яка ситуація з допомогою для ветеранів, зокрема щодо ветеранського простору?

- Для ветеранського простору виділено кошти на 2024 та 2025 роки. У 2025 році планується початок роботи ветеранського центру, який буде створений після ремонту простору. Тут надаватимуться різні послуги ветеранам, зокрема консультування, з забезпеченням повної доступності. Щодо волонтерських організацій, наразі фінансування для них не передбачено, і волонтери самостійно справляються з поточними завданнями.

- Чи може бути таке, що бюджет не буде виконаний в повному обсязі?

- В наші часи можливо все, але наразі немає пересторог для того, щоб бюджет не був виконаний. Протягом 2024 року ми навіть спостерігаємо невелике перевиконання бюджету. Крім того, збільшення кількості підприємців та підприємств, які відкриваються в громаді, а також тих, хто переїжджає з постокупованих чи прифронтових територій, дає підстави вважати, що бюджет буде виконано.

- Чи може громадськість долучитися до формування бюджету і в принципі чи це можливо, щоб люди якось впливали на це?

- Так, громадськість може долучитися. Люди можуть писати заяви до міського голови, приходити на консультації. Як повідомив міський голова на сесії, були збори з підприємцями міста, і вони висунули свої пропозиції до бюджету. Обіцяли реалізувати ці прохання, хоча не було уточнено терміни. Будемо спостерігати за виконанням цих обіцянок.

  • Понад 2,4 млрд грн: депутати БМР ухвалили бюджет громади на 2025 рік.

Теги:
Читайте також:
Біла Церква
+0.2°C
  • Біла Церква
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 41.7
    Купівля 41.7
    Продаж 42.22
  • EUR
    Купівля 43.48
    Продаж 44.15
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
26 грудня
20:00
Еспресо: Біла Церква
"Крижана історія": у театрі ім.Панаса Саксаганського презентували виставу для дітей (+ФОТО)
19:00
Оновлено
світло
27 грудня діятимуть графіки відключення електроенергії
18:30
Огляд
хмари
Якою буде погода 27 грудня: прогноз у Білій Церкві та районі
17:30
Еспресо: Біла Церква
У Білій Церкві нагородили 26 рятувальників за ліквідацію пожежі на території зони відчуження (+ФОТО)
16:30
Тетіївська лікарня
Понад 103,8 млн грн на фінансування Тетіївської лікарні: на що підуть кошти
14:25
ДЮСШ №1
У Білій Церкві відбулися змагання з волейболу серед дівчат (+ФОТО)
13:30
ДСНС Київщини
Пожежа на Білоцерківщині: вогнеборці ліквідували загоряння будинку
13:00
Оновлено
Смертельна ДТП у Білій Церкві: загинула військовослужбовиця (+ФОТО)
12:30
Державна екологічна інспекція Столичного округу
На Білоцерківщині екологи виявили порушення на притоці річки Рось
11:55
Національна поліція
Вбив співмешканку палицею: зловмиснику загрожує до 10 років за ґратами
11:30
Ексклюзив
світлофори
Встановлення світлофора на перехресті, де загинула дівчина, прерогатива місцевої влади, - Сиваненко
10:45
ДСНС Київщини
У Ставищенській громаді рятувальники дістали з водойми тіло потопельника
10:30
Капітальний ремонт із заміни вікон і реконструкція шахти ліфта: які зміни внесли у цільову програму лікарень Білої Церкви на 2025 рік
09:30
телеграм-канал Маловільшанської громади
Олег Бельдій: герой з Потіївки, який віддав своє життя за майбутнє України
08:15
ЗСУ
За минулу добу російська армія в Україні втратила 1540 солдатів, 2 танки та 63 БПЛА
2024, середа
25 грудня
19:30
мафи
У Білій Церкві демонтують незаконно встановлений МАФ біля магазину "Галіс"
17:05
ветерани
Фахівці для підтримки ветеранів: на Київщині готують спеціалістів
16:40
У Ковалівській громаді ліквідували пожежу на електроопорі
16:20
виконком
З 1 січня 2025 року змінюється порядок виплат за супровід під час інклюзивного навчання: рішення виконкому
15:55
органний зал
У Будинку органної та камерної музики відбувся гала-концерт "Різдвяні зорі" (+ФОТО)
15:20
Понад 2,4 млрд грн: депутати БМР ухвалили бюджет громади на 2025 рік
14:40
Оновлено
Поліція розшукала Валентину Дубас зі Сквирської громади
14:20
Еспресо: Біла Церква
По 200 тис. грн для постраждалих від збройної атаки РФ: скільки заявників отримають виплати
13:20
Патрульна поліція Білої Церкви
Знайшли двох людей: патрульні повернули зниклих додому
12:25
Еспресо: Біла Церква
У Білій Церкві нагородили митців літературною премією ім. Нечуя-Левицького (+ФОТО)
11:30
газова плита, газ
У Білій Церкві тимчасово буде відсутнє газопостачання: за якими адресами
10:30
Еспресо: Біла Церква
Понад 567,5 млн грн на підтримку комунальних підприємств: хто отримає допомогу
09:45
Поліція Київщини
Пошкоджені будинки та вантажні автомобілі: наслідки нічної атаки на Київщину
09:30
телеграм-канал Таращанської громади
Василь Рубчак: розповідь про незламного героя, який боронив Україну
08:55
втрати РФ
За минулу добу російська армія в Україні втратила 1600 солдатів, 4 танки та 74 БПЛА
Більше новин