Нещасні випадки на виробництві: хто несе за це відповідальність
Начальник відділу профілактики та розслідування нещасних випадків ГУ ПФУ у Київській області Сергій Кушнір пояснив, хто контролює роботодавців та як запобігти інцидентам
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
- Як часто трапляються інциденти на виробництві в нашому регіоні та хто здебільшого у них винний?
- На сьогодні статистика показує, що нещасних випадків на Київщині зафіксовано занадто багато. Здебільшого, і ми, і ГУ Держпраці беремо участь у розслідуванні. За результатами, у 75% випадків винним є роботодавець і лише у 25% працівник. В будь-якому разі, відповідальність за все буде нести керівник організації, де стався прикрий прецедент.
- Як оперативно держоргани мають реагувати на такі виклики та звідки дізнаються, що взагалі трапився інцидент?
- Якщо такий випадок стався, то роботодавець зобов'язаний повідомити Пенсійний фонд відповідного регіону та ГУ Держпраці не пізніше наступного дня. А якщо постраждалий звернувся до лікарні - медпрацівники теж повідомляють ці держоргани.
- А якщо керівництво, наприклад, хоче приховати такий факт і "розійтись з робітником по-хорошому"?
- Такі ситуації траплялись неодноразово. В такому випадку, сам працівник або свідки події можуть звернутись до нашого відділу, а ми подамо інформацію до органів слідства, що був прихований такий момент. Тоді роботодавець понесе і кримінальну, і адміністративну відповідальність.
- В якій формі треба подавати таку заяву?
- Буде добре, якщо її подадуть у письмовому вигляді у відділенні ПФУ, який знаходиться в кожному населеному пункті. Але можна і в телефонному режимі, і через сайт фонду.
- А які санкції, обмеження, приписи може зробити Пенсійний фонд, виявивши нещасний випадок?
- Якщо цей факт приховують - наше управління не буде накладати жодних штрафів. Ми передамо всі докази до МВС України, а вони вже будуть карати відповідно повноважень: тюремними строками, адміністративними штрафами чи звільненням з посади на певний період часу.
Багато роботодавців не розуміють, що приховування таких інцидентів можуть стати фатальними для їхньої кар'єри.
- На вашому досвіді були випадки, коли роботодавець ніс якесь покарання, окрім штрафу?
- Так, звісно. На Київщині були випадки зі смертельним наслідком, тоді поліція відкриває кримінальне провадження. Якщо при розслідуванні визнали керівника винним - він понесе відповідно кримінальну відповідальність. В тому випадку людину засудили умовно на 3 роки.
- Чи класифікуються нещасні випадки та які найчастіше фіксують на виробництві?
- Є такі види:
- Травма (легкі, середні та тяжкі ушкодження).
- Професійне захворювання (якщо виявили хворобу, яка з'являється тільки при роботі на певному виробництві. Наприклад, людина постійно стоїть у зігнутому положенні на роботі й в результаті цього сформувалась грижа).
- Смертельний випадок.
- А як відбувається розслідування нещасних випадків чи професійних хвороб?
- Це відбувається в такій послідовності: повідомлення від роботодавця, створення комісії з розслідування, де беруть участь різні держоргани, складання протоколу, перше засідання (на ньому розслідуємо де, як це сталось, робимо фото та ескізи місця події, збираємо докази), ну а потім вже обговорюємо і виносимо рішення.
- А якщо роботодавець намагається уникнути покарання, звільнивши працівника заднім числом?
- Це також кримінальна відповідальність. Ми консолідуємо докази та відправляємо до МВС, а вони вже будуть карати керівника і повертати на роботу працівника, компенсувавши період без роботи.
- Що радить роботодавцям Пенсійний фонд для запобігання нещасних випадків на виробництві?
- ПФУ в моїй особі радить:
- Розробляти інструкції з охорони праці по посадах індивідуально, а не просто завантажувати з інтернету.
- Зробити інформаційні стенди, на яких будуть певні застереження щодо можливих травм.
- Треба, щоб була комунікація між керівництвом та працівниками. Люди повинні відразу проговорювати всі проблеми.
- Актуальне
- Важливе