
Мілітарі-стендап "Ненароджені для війни": як гумор доносить важливі меседжі про війну для цивільних
Театр "Чорний квадрат" спільно із 3 ОШБр під час туру Україною представив у театрі ім. П.Саксаганського у Білій Церкві виставу, яка охоплювала як трагізм війни, так і смішні моменти, що відбувались з військовими
24 лютого 2022 року стало болючим днем для всієї України. Але з того моменту вже пройшло майже 3 роки і люди звикають до постійних тривог, обстрілів, нічних нальотів БпЛА. Хтось живе своє спокійне життя за кордоном, а хтось відгородився від війни, сидить в "інформаційній бульбашці", не звертає уваги на фронтові події і п'є лате на кокосовому в кав'ярні.
Хтось навпаки - зосередив усі зусилля на тому, щоб допомогти ЗСУ, знає, що відбувається на лінії зіткнення, регулярно донатить, або взагалі з головою занурився у волонтерство. Але не слід забувати й про тих, хто 24 лютого вирішив боротися за незалежність держави і взяв зброю до рук.
Але яким було довоєнне життя тих, хто змінив свою діяльність з початком повномасштабного вторгнення? Про історію створення мілітарі-стендапу "Ненароджені для війни" і актора Євгена Авдєєнка з позивним "Авдєй" розповість журналістка сайту Еспресо: Біла Церква.
З актора - в артилеристи
Євген Авдєєнко - Заслужений артист України, який понад 18 років працював у театрі, знімався у фільмах та серіалах. Але 24 лютого 2022 року вирішив вступити до лав ЗСУ. Через деякий час Авдєй потрапив у 3-ю окрему штурмову бригаду, став артилеристом. І через два роки воїну надійшла вельми цікава пропозиція від медійної служби бригади.
"Ідея виникла в нашій бригаді ще навесні 2024 року, можливо навіть раніше, тоді зі мною зв'язалися. Згадали, що я є, що я актор, що в хоружні є актор професійний, хоча насправді я не один, у мене є побратим, який залишився в артилерії - Володимир Канівець, дуже файний актор. Він зараз головний сержант в батареї, де я був артилеристом. Наша медійна служба звернулася до мене, але як воно буде, у що воно виллється в результаті, ніхто не знав", - розповідає Євген.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Вся вистава побудована безпосередньо на спогадах і історіях самих бійців 3 ОШБр, а репетиція влітку зайняла трохи більше, ніж півтора місяця.
"Репетиції проходили з режисером театру "Чорний квадрат" Анатолієм Нєйоловим. І завдяки йому, команді, яка з нами: Олена, Сашко, мій побратим Космос. Ми це все створили всі разом. Звичайно, там була велика робота режисера. Я вже разом з ним працював багато над текстами, бо тексти треба було доточувати, щоб це була більш художня історія, тому що як воно було в реалі, можливо, воно буде не так сценічно", - ділиться спогадами актор.
Дебют моновистави "Ненароджені для війни" відбувся у 2024 році у Житомирі, а вистава у Білій Церкві, яка відбулась 9 лютого, стала 37 за рахунком і увійшла до третьої частини другого туру.
Для кого вистава?
Здебільшого стендап - для цивільного населення. Як зазначає Авдєй, ця вистава - нагадування про війну, про 3-ю окрему штурмову бригаду і це водночас тонка робота з душами, серцями людей.
"Населення трошечки, на мою особисту думку, десь підрозслабилось, десь підзабуло, що йде війна. А що таке солдати? Солдати теж люди, у них є серце і вони люблять, ненавидять, товаришують, це гумор. Просто ми показуємо, що наші воїни і воїни третьої штурмової це, в принципі, звичайні люди. Плюс ще меседж про те, що в армії потрібні люди досі. І потрібні люди різного гатунку, різних професій. Це і IT, і ті, хто гайки крутить і розбирається в автомобілях. Шофери, бухгалтера, це я кажу, в принципі, навіть по тексту, буквально", - додає Євген.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Воїн також розповів, що у виставі є момент здорової агітації до Збройних Сил через мистецтво театру. Актор каже, що можливість ділитись цими історіями на сцені, описати трагізм війни і те, які бувають кумедні моменти навіть у такій сірій обстановці, надихає його кожного разу виходити на сцену і розповідати глядачам про те, як все відбувається у місцях, де звуки артилерії не вщухають. У місцях, де тишею вважається робота тільки техніки ЗСУ, а не ворожої.
"Способом мистецтва, якщо ти можеш доводити це, то це супер, бо у грубій формі щось комусь доводити це крайня міра. Тому, якщо в мене є цей досвід і я можу його використовувати в армії, адже це унікальний проєкт саме у нас в ЗСУ, в принципі драматична вистава. Хай це називається military stand-up, але його, як такого, поки що не існує. Це перший такий проєкт і його зробила третя штурмова", - ділиться актор.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Війна - це страшно, а боятися - нормально. І, як зазначає Євген Авдєєнко на початку вистави, для неї не народжений ніхто. Але варто не забувати про війну, підтримувати військових і розуміти, що кожен військовий у минулому був теж звичайною людиною, як-от актором.
- Куди сходити у Білій Церкві з 4 по 18 лютого: цікаві фільми та вистави
- Актуальне
- Важливе