
Екокатастрофа на Білоцерківщині: хто тримає отруйну трубу? (Ч.2)
Минуло три місяці після першого матеріалу про загадкову трубу в селі Бирюки, яка роками забруднює річку Рось
У минулій частині десятки скарг, мертва риба, вода з різким запахом. І от тепер - офіційна відповідь від Державної екологічної інспекції. Що за речовини потрапляють у воду, і що це може означати для людей - у матеріалі журналістів Еспресо: Біла Церква.
Про екологічну катастрофу на Білоцерківщині поблизу села Бирюки ми розповідали ще у березні. Тоді в руслі річки Рось через трубу невідомого походження, з якої скидались стоки з неприємним запахом, постійно гинули флора та фауна. А мешканці села вже 8 років потерпають від цього та не могли знайти власника труби.
Читайте також: Стічні води отруюють річку Рось: потерпають мешканці кількох сіл на Білоцерківщині
А поки тривали пошуки, невідомі її взагалі заховали за бетонними блоками. Після сюжету наш телеканал скерував інформаційний запит до Держекоінспекції України, де нам вказали, що обʼєкт (скид стічних вод - труба), зображений на фото доданих до запиту, належить ТОВ "Білоцерківвода".
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Аби зрозуміти хто ж правий у цій ситуації, журналісти Еспресо: Біла Церква знову звернулись до директора технічного Вадима Заболотнього, який раніше стверджував, що комунальних мереж водовідведення в межах села Бирюки у них немає.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Однак, коли журналісти показали розташування труби на фото, посадовець таки визнав, що ймовірно вона їхня, але по документах пролягає приблизно між Томилівкою та Бирюками. З комунікації дійсно може витікати рідина, але це вода нормальної якості з водоочисних споруд. А бетонні блоки та люк також встановила "Білоцерківвода" з метою безпеки.
"Можу припустити, що він схожий на скидний трубопровід після каналізаційних очисних споруд. І та камера, яка зазначена на фотографіях - це технологічний об'єкт, який влаштований на мережах ще під час будівництва очисних споруд. Воно територіально знаходиться в межах села Томилівка. І весь цей трубопровід після очисних проходить посередині майже населеного пункту села Томилівка", - додав він.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
А ось в.о. начальника регіонального офісу водних ресурсів річки Рось Максим Поляков розповів, що після нашого сюжету спеціалісти Офісу виїжджали на місце та брали аналізи води на перевірку. У річці присутнє маловоддя, подекуди є каламутність, проте катастрофічних домішок та перевищення небезпечних речовин немає.
"Так, ми провели виїзд, обстеження берегів річки Рось поблизу сіл Бирюки та Томилівка... Постійно там є скарги, що скидаються нечисті води. Але ми проводимо постійно моніторинг нижче місця цього скиду відповідно до програми державного моніторингу вони показують аналізи. Ми можемо і з ними ознайомити. Значних перевищень, не виявлено. Ми кожного місяця проводимо моніторинг, в принципі, і за березень. Тож нічого критичної у цій ситуації немає", - стверджує Максим Поляков.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Натомість активіст і військовослужбовець Олег Ковальчевський, який роками бореться з екологічним забрудненням річки Рось, переконаний: саме "Білоцерківвода" несе відповідальність за стан водоймища у цьому місці. Стверджує, водоочисні споруди працюють не належно, а недостатньо очищені стоки потрапляють у воду, отруюючи її зсередини. І така ситуація триває вже не перший рік.
"Труба відноситься до КОС. Це каналізаційна очисна споруда. Ну, відносяться до цих споруд. Починаються ці споруди в Томилівці. Ну, так і називаються вони очисні споруди. Там воно поділено на пару процесів, наскільки я знаю. Я точно знаю, що один із процесів очистки, він просто порушений", - розповів військовий.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Активіст стверджує, мул, який збирається на водоочисних, не встигає перероблятися, накопичується за зимовий період, і його не встигають переробити та висушити. Внаслідок чого частина маси може потрапляти у водойму.
"Це підтверджують і фахівці, це підтверджують і результати лабораторних аналізів. Тобто річка в дуже в поганому стані, особливо от після труби тої. Навіть я скажу більше, що селищна рада Бирюків в 19-му році чи 18-му прийняла рішення на одній сесій, що вони є потерпілими від скидів даної труби", - нагадав Олег Ковальчевський.
Про жахливий екологічний стан річки Рось говорять вже роками, але на практиці глобального розв'язання проблеми так і не відбувається. І поки дехто знімає з себе відповідальність, мешканці сіл Бирюки та Острів продовжують щодня спостерігати, як гине все живе у їхньому регіоні.
- Екологічний стан річки Рось: проблеми та шляхи їх вирішення.
- Актуальне
- Важливе


