Еспресо. Біла Церква
Ексклюзив

Залишитися чи повернутися: життя білоцерківців за кордоном під час війни

Вікторія Красножон
13 березня, 2025 четвер
12:00

Переїзд до іншої країни - це завжди складний виклик, особливо коли в твоїй країні війна. Українці найчастіше їдуть до Німеччини, але там стикнулися з безліччю проблем

Зміст

Як відбувалася інтеграція українців у Німеччині, з якими труднощами стикалися біженці, і як змінювалося ставлення до них за роки війни – розповіли журналістці Еспресо: Біла Церква білоцерківчанки Крістіна та Ася. Кожна з дівчат обрала свій шлях: Крістіна залишилася у Німеччині, Ася повернулась до України.

Життя за правилами Німеччини

Ася розповідає, що вони з сім'єю потрапили до Німеччини на евакуаційному автобусі у березні 2022 року. Їх прийняла німецька сім'я. До того ж особисто отримали багато моральної, інформаційної та матеріальної допомоги від німців.

Шлях Крістіни починався зовсім інакше. Спочатку вони з подругою жили в розподільчому таборі та не мали жодного уявлення, що буде далі. Лише через пів року ситуація почала стабілізуватися.

"На початку війни біженцям активно допомагали Червоний Хрест і соціальні служби. Також діяв 24-й параграф, який надавав українцям тимчасовий захист і продовжує діяти досі", - пояснює Крістіна.

Українці спершу проходять інтеграційні мовні курси, найчастіше до рівня B1, що дозволяє знайти "просту" роботу. Для отримання кращої професії потрібно складати іспит на рівень B2, проте не всім дають можливість навчатися безкоштовно.

"Раніше можна було повторно пройти курс у разі провалу на іспиті, але тепер це неможливо. Якщо не здати з першого разу, можна лише за власні гроші перескладати іспит. А без знання мови знайти роботу дуже складно, хіба що на посаді прибиральниці в готелі", - додає дівчина.

Фото: особисті світлини Крістіни

Проблеми адаптації та бюрократії

Ася зазначає, що оформлення документів стало для неї одним із найскладніших випробувань. Процес затягувався на тривалий час, у паперах часто допускали помилки, а чіткої структурованості не було.

Читайте також: Страховий сертифікат "Зелена картка": що змінилось при перетині кордону.

Для Крістіни бюрократичні труднощі також були значною проблемою, проте ще виклики додав мовний бар’єр. Вона відзначає, що коли переїхала до Німеччини, то не знала їхньої мови, оскільки не була готова до таких раптових змін. Натомість білоцерківчанка володіла англійською, яка спочатку допомагала адаптуватися. Проте з часом стало очевидним, що для повноцінного життя в країні, необхідно знати її мову.

Фото: особисті світлини Крістіни

Крім того, дівчина підкреслює, що ще однією проблемою був пошук житла.

"Взагалі, те, що ми знайшли житло - справжня удача. У квартирі три кімнати, і кожен із нас орендує свою. Також у моральному плані було непросто: виникало відчуття самотності через відсутність друзів і батьків, а також страх залишитися наодинці в чужій країні без знання мови", - підкреслює Крістіна.

Фото: особисті світлини Крістіни

Також дівчата стикнулися із проблемою адаптації.

"Нова мова та менталітет, нові правила, відчуття безпорадності, відчуття, що ти лише сидиш на чужих хлібах, самотність - все морально давило протягом всього часу, навіть, коли здається, що ти вже інтегруєшся", - зазначає Ася.

Крістіна додає, що адаптація включала не лише мовний бар’єр, а й звикання до іншої манери спілкування та зовсім іншого способу життя. Окрім цього, оскільки вона переїхала до Німеччини вже через рік після початку війни, то встигла відвикнути від життя в мирному середовищі.

Підтримка

Ася каже, що на початку війни була підтримка. Проте, наразі ставлення стало більш нейтральним. 

Крістіна додає, що деяких німців можуть напружувати українці.

"Німці розуміють, що дуже багато зараз сидять українців на виплатах, я не кажу за всіх. Але, якщо в загальному брати, то вже немає такої масової допомоги, яка була на початку війни. Уже не так тепло сприймають нас. Але якщо видно, що людина інтегрується. Я ось ходжу на курси, вивчаю мову, хочу знайти вже собі роботу, тоді вони бачать це і підтримують", - зазначає дівчина.

Фото: особисті світлини Крістіни

Водночас існує й інша точка зору - деякі люди вважають, що українці займають їхні робочі місця, або протягом тривалого часу отримують соціальну допомогу, нічого не роблячи, і це їх дратує. Загалом ставлення розподіляється приблизно 50 на 50. Вона також ділиться, що в неї є друзі, які навіть сперечалися з німцями щодо цього питання. 

 "Німкеня одному з моїх друзів казала: "Чому ці українці наглі сидять, нічого не роблять?" Він відповів, що це просто тобі пощастило, що ти живеш в Німеччині, що росія не на кордоні з тобою. Твоя країна теж могла б бути наступна, і щоб ти робила в цій ситуації. Тобі б теж довелося тікати. Ми цього не хотіли. Ми хотіли жити в своїх домівках в Україні", - каже Крістіна.

Повернення в Україну

Ася розповідає, що вирішила повернутися на Батьківщину, тому що хотілося почуватися вдома. 

Проте, Крістіна зазначає, що ситуація в Україні залишається вкрай небезпечною. Під час приїзду Крістіни на зимові свята в сусідній будинок влучив снаряд. Це лише посилило її тривожність. 

Вона зізнається, що глибоко любить Україну, є патріоткою, уважно стежить за подіями війни та щиро співчуває тим, хто залишився в зоні бойових дій. Однак вона також розуміє, що їй необхідно будувати власне майбутнє. У Німеччині вона має більше можливостей для інтеграції та самореалізації. 

"Я не можу сказати про своє майбутнє, чи я залишусь тут, чи повернусь в Україну, чи переїду в якусь іншу країну. Але поки я залишаюсь в Німеччині, бо тут більш безпечно, не так тривожно, та й можливість якось продовжувати своє життя в мирному плані", - ділиться білоцерківчанка.

Фото: особисті світлини Крістіни

Пошук друзів

Крістіна зазначає, що на початку її перебування в Німеччині, коли вона ще не знала мови, знайти друзів було непросто. Спочатку здружилася з українцями в таборі, і ці знайомства збереглися донині. Також їй допомагали кілька місцевих жителів, які підтримували українців на початковому етапі адаптації.

Згодом вона разом з іншими переселенцями приєдналася до міського чату, де знайшла багато співвітчизників, з якими спілкувалася та товаришувала. Через рік, опанувавши німецьку мову, усвідомила, що одного лише навчання на курсах недостатньо, і почала активно вдосконалювати мовні навички.

Фото: особисті світлини Крістіни

Окрім вивчення німецької, вона також обмінюється знаннями з новими друзями.

"І попри те, що я вивчаю німецьку, вони мене ще трохи вчать своїй мові, а я їх – української", - зазначає землячка.

Ася, своєю чергою, вважає, що знайти друзів за кордоном цілком можливо, проте визнає, що в Німеччині вона стала більш замкненою. Їй бракувало спілкування, але через внутрішні страхи не наважувалася йти на контакт із місцевими жителями. Ася була переконана, що їхня доброзичливість зумовлена лише жалем, а не щирим бажанням допомогти. Однак зараз розуміє, що це було хибним уявленням, і шкодує, що втратила можливість знайти нових друзів у Німеччині.

  • Третя річниця повномасштабного вторгнення: історії незламних жінок, які віддають останнє заради перемоги.
Теги:
Читайте також:
Біла Церква
+9.6°C
  • Біла Церква
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 41.25
    Купівля 41.25
    Продаж 41.81
  • EUR
    Купівля 44.69
    Продаж 45.4
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
24 березня
11:05
новини Заходу України
25 і 26 березня на деяких вулицях Білої Церкви не буде газу
10:30
Оновлено
Віталій Якуненко
У Спасо-Преображенському соборі попрощаються із захисником Віталієм Якуненком
10:00
Загорівся дах складу: у Білій Церкві сталась пожежа (+ФОТО)
09:30
Василь Левченко: загиблий воїн, якого вважали зниклим безвісти
09:00
Травмовано чоловіка: наслідки нічної атаки на Київщину (+ФОТО)
2025, неділя
23 березня
18:00
Огляд
Осінь, дощ
Якою буде погода 24 березня: прогноз у Білій Церкві та районі
16:45
Поетична ТеплоРось
"Поетична ТеплоРось": у Білій Церкві відбулася зустріч поетів (+ФОТО)
15:50
молодь
Чого не вистачає молоді Білої Церкви: думки мешканців
14:25
Білоцерківське районне управління поліції
У Білій Церкві водій збив чоловіка на пішохідному переході: постраждалий у лікарні
10:40
плита, газ
У Білій Церкві з 24 по 25 березня буде відсутнє газопостачання: за якою адресою
10:05
Віталій Добровольський
Віталій Добровольський: розповідь про героя, який загинув, рятуючи побратима
09:20
наслідки атаки
Пошкоджені будинки та постраждалі: наслідки нічної атаки на Київщину (+ФОТО)
2025, субота
22 березня
18:30
Ексклюзив
Книги Віталія Запеки
Історії, що зачіпають за живе: у Білій Церкві відбулася зустріч із письменником Віталієм Запекою (+ФОТО)
17:25
Огляд
кіно
Від фантастики до трилерів: які фільми варто подивитися на вихідних
16:30
"З любов'ю до Батьківщини": музикантка із Фурсів перемогла на всеукраїнському конкурсі
Більше новин