
Ринок праці: кадрова криза в умовах мобілізації та війни
За минулий рік ринок праці на Білоцерківщині відзначився серйозним дефіцитом кваліфікованих робітничих кадрів
Про фактори, які впливають на ситуацію на ринку праці, нестачу кадрів та заходи, спрямовані на покращення умов для залучення працівників у матеріалі журналістки Еспресо: Біла Церква.
Дефіцит робітничих кадрів на Білоцерківщині
За словами в.о. директорки Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості Наталії Філіцької, станом на кінець 2024 року на обліку перебувало більше як 7000 осіб, з них 3364 особи працевлаштовані, з яких 1594 особи мали статус безробітного.
"У різних сферах не вистачає робітників. Це слюсарі-ремонтники, швачки, водії автотранспорту, прибиральники, укладальники-пакувальники, вантажники, кухарі. Головними причинами нестачі кадрів є мобілізація та виїзд українців за кордон", - розповідає Наталія Філіцька.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Вона додала, що нестача кадрів також пов'язана з тим, що за деякими професіями можуть працювати в основному тільки чоловіки, тоді як 80% зареєстрованих безробітних – жінки.
Крім того, згідно з інформацією урядового порталу, ситуація на ринку праці залишається складною. До 2022 року основною проблемою була нестача вакансій, нині ж відчувається дефіцит кваліфікованих кадрів.
Директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк поділилась, що нестача робітничих кадрів існувала ще до повномасштабного вторгнення, але загострилася з його початком. Однією з причин є низька популяризація робітничих професій упродовж багатьох років, що сформувало їхній імідж як непрестижних і низькооплачуваних.
Фото: з Фейсбук сторінки Юлії Жовтяк
Покращення умов праці та соціальні пакети
Юлія Жовтяк зазначила, що звичні підходи до пошуку кадрів на ринку праці перестають працювати, і саме тому роботодавці все частіше пропонують розширені соціальні пакети. До них входить:
- компенсація оренди житла;
- допомога в отриманні кредиту на житло через програму єОселя;
- медичне страхування;
- транспорт до місця роботи;
- надання службових автомобілів.
За її словами, український бізнес прагне не лише знайти кваліфікованих працівників, а й утримати їх. Для цього створюються комфортні умови, що сприяє стабільному розвитку підприємств.
Найоплачуваніші професії у 2024 році
За даними Міністерства фінансів, у минулому році найбільш високооплачуваними професіями в Україні були:
- розробник штучного інтелекту;
- спеціаліст з кібербезпеки;
- спеціаліст з обробки даних;
- лікар-хірург;
- інженер-робототехнік;
- фахівець з інтернет-маркетингу;
- інженер-енергетик;
- інженер-аерокосмічник;
- архітектор;
- фінансовий аналітик.
Ситуація на ринку праці залишається складною, що зумовлено низкою факторів, серед яких мобілізація та міграція кваліфікованих кадрів за кордон. Збалансування ринку праці можливе за умови спільних зусиль держави та бізнесу, що дозволить забезпечити підприємства необхідними фахівцями та сприятиме економічному розвитку країни.
- Актуальне
- Важливе