Мистецтво для душ будь-яких форматів. Як працює театр в умовах сьогодення
Про плани, сучасні реалії та вистави, які готують на новорічно-різдвяний період, розповів журналістам директор та художній керівник театру ім. П. Саксаганського Тарас Мазур
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Вже декілька місяців ви – новий директор театру. Яке ваше бачення його розвитку? Які плани у вас на цій посаді, що будете робити нового для театру?
У нашому випадку на сьогодні нове – це добре забуте старе, тому що був дуже потужний удар забуття по мистецтву, ковід, потім війна. Ми втратили глядача, дуже довго не працювали або працювали не на повну силу. В нас були втрати в колективі. Багато хто долучився до лав ЗСУ з початком повномасштабного вторгнення, служать колишній директор театру Подолянець Ігор Іванович, звукорежисер Марк. Загинули деякі актори та монтувальник. Тому зараз дуже багато треба повернути і відродити, а вже потім або паралельно з цим шукати якісь нові підходи, шляхи і розуміння свого місця в нашій державі в наші часи. Ми намагаємося бути корисним для суспільства, а з кінця жовтня плануємо зробити на базі театру Пункт незламності. На День захисника поставили концерт і пересвідчилися, що нині люди дуже люблять подібні форми. Можливо, тому, що вони відпочивають, ні про що не думають, отримують заряд бадьорості та гарного настрою. З цим концертом ми були в Бучі, в Ставищі, з виставою були в Обухові.
Фото: Скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Як зустрічають взагалі наш театр?
Кажуть, що скучили і дуже давно не бачили. З багатьма районами в області були тісні дружні стосунки, які втрачені під впливом зовнішніх чинників. Зараз ми намагаємося це все повернути й відродити.
Якісь міста й селища вже відвідали?
Після того як ми привезли концерт у Ставище, практично відразу нас попросили, і 11 числа ми веземо 2 вистави. У нас тривають перемовини, ми їдемо в Богуслав. На зимові канікули будемо гастролювати з новорічною казкою в Києві й на базі, одночасно там і там.
Якими виставами ви наситите новий театральний сезон?
Хочемо приділити увагу безпосередньо українській драматургії. Уже вийшли "На перші гулі", розраховані на шкільну програму, там для підлітків цікаві теми піднімають. 1 листопада у нас прем’єра твору "Украдене щастя" в постановці Всеволода Шекіти. Після нового року ми запланували, як нам здається, дуже цікавий проєкт: хочемо поставити виставу "Звірині історії" Дон Нігро. Там окремі епізоди, які сюжетно між собою не пов’язані. Ми вирішили зробити такий проєкт, щоб всі епізоди були поділені між 4 режисерами. Тобто одну виставу буде робити 4 режисери. Ще є в нас місце для п’ятого режисера. Театр шукає молодого, активного, перспективного режисера, бажано випускника, який хоче реалізувати свою творчість. У нас є в майбутній виставі два епізоди, що чекають на нього, і команда з 4 професійних режисерів, яка буде рада співпраці з юним випускником.
Фото: Скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Щодо акторів: чи приймає театр нові таланти?
Звичайно. У нас є вакансії, ми залюбки розглядаємо, якщо до нас звертаються. Також є вакансії вокалістів і в балет.
Нині театр обирає український народний репертуар чи є і сучасні твори?
Якщо ми беремо драматургію, то зараз це переважно класичні українські твори. На майбутнє в нас є попередні домовленості, також ведемо перемовини з сучасними драматургами. Планується ще акція театру. Поки складно сказати, в якому форматі то буде, можливо, якась конкурсна програма, можливо, корпорація. Тобто ми ще з ними не обговорювали точно, просто вже були перші домовленості, що ми однозначно зробимо наступного року об’єднаний захід, де будуть представлені сучасні молоді драматурги. Це буде театр драматурга. Ми розглядаємо також варіант співпраці з Театром Ветеранів. Це трошки забігаючи наперед, тому що конкретики ніякої немає, є просто бажання і плани на майбутнє.
З огляду на останні вистави, що полюбляє глядач, що дивляться люди в Білій Церкві: українське народне чи щось сучасне?
На превеликий жаль, більше йдуть на столичні театри, на медійні імена. Тому я думаю, що тут теж треба піднімати якість вистав та маркетингу, щоб все-таки ходили на свій театр, рідний та знайомий. Але якщо вже давати якусь статистику уподобань місцевого глядача, то, мабуть, це все-таки українська класична драматургія. Тому що в репертуарі театру є кілька вистав: "Сватання на Гончарівці", "Сто тисяч". Зараз, до речі, "На перші гулі" теж має попит. Була "Кайдашева сім’я", на превеликий жаль, зараз немає.
А що плануєте повертати? Можливо, "Кайдашеву сім’ю" згодом?
Там є певні негаразди з тим, що колектив зараз набагато менший. Ми розглядаємо це питання, але це буде точно не завтра.
Фото: Скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Що готуєте для дітей? Які вистави, можливо, казки на новорічно-різдвяний період?
Ми відновили виставу для найменших діточок "Їжачок без колючок". На новорічні свята для дорослих готуємо різдвяний концерт, а для дітей казку "Крижана історія" за мотивами "Снігової королеви".
Які виклики стоять нині перед театром? Які проблеми варто вирішити або навпаки проблем нині немає?
Дуже серйозна проблема це відсутність генератора. Ми маємо цю проблему вирішити, чекаємо ще, коли відбудеться сесія обласної ради. Завдяки тому, що ми отримаємо генератор, окрім своєї безпосередньої роботи, зможемо відкрити на своїй базі Пункт незламності.
З ким із митців ви співпрацюєте? Можливо, доєднуються якісь зірки, приїжджає хтось до театру? Як часто?
Останнє моє особисте відкриття це народний аматорський білоцерківський колектив "Ровесник". Ми тепер співпрацюємо з ними на постійній основі. Ці дівчата, на мою думку, танцюють на дуже високому рівні, ми їх запрошували вже кілька разів на наші концерти. Я думаю, що ця співпраця триватиме. У проєкті, який ми запланували на чотирьох режисерів, у нас буде художниця з Києва, з театру Франка Анна Духовична. Ми сподіваємося, що вийде цікава співпраця 4 білоцерківських режисерів під творчою парасолькою художниці з театру Франка.
Що може мотивувати глядачів, аби вони приходили до театру, долучалися до творчості і насичувалися прекрасним?
Тут практично будь-яка людина може знайти для себе, для своєї душі те, що вона шукає. Є різні жанри, різні вистави з різним настроєм. Хто шукає інтелектуального розвитку – іде на одні вистави, хто шукає відпочинку – на інші. Якщо хтось хоче забути про сьогоднішні проблеми, він іде на концерт чи якусь комедію. Це заклад, який звертається до душ будь-яких форматів.
- Актуальне
- Важливе