Підвищення податків: чи доведеться українцям ще більше затягнути паски
Про зміни в системі оподаткування та чи призведе підвищення податків до ще більшого збідніння населення в інтерв'ю Еспресо розповів керівник робочої групи при Міністерстві фінансів України з підготовки податкових консультацій Дмитро Михайленко
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Дмитро Михайленко - керівник робочої групи при Міністерстві фінансів України з підготовки податкових консультацій, член Наглядової ради Палати податкових консультантів, президент Асоціації податкових консультантів, член громадської організації "ІФА Україна".
Які ключові зміни в системі оподаткування передбачає новий законопроєкт?
Насамперед збираємо на фінансування армії. Головним інструментом для цього уряд обрав військовий збір. Але він тільки називається військовий збір. Насамперед наш законодавець і Кабмін спробували знайти оподаткування в дуже різних об’єктах і типах податків. Наприклад, була ідея ввести податок з обороту 1%, назвали його військовим збором. Але деякі індустрії не тягнули таке навантаження, тож від цієї ідеї просто відмовилися. Як альтернативу розглядають підвищення ставки податку на додану вартість - до 23% або 24%, що дасть змогу м’якіше заходити в підвищення податків, які є непрямими.
Інший, дуже суттєвий важіль, це податки з фізичних осіб, де теж існує військовий збір зі ставкою 1,5%. І цю ставку планують підвищити до 5%. Тобто, якщо ми із заробітної плати наразі утримують 18% плюс 1,5%, то буде 18% плюс 5%.
Аналогічним чином, наприклад, з дивідендів. Зараз 9% плюс 1,5%, а може бути плюс 5%. Це доволі істотний додаток до бюджетних статків, як і ПДВ, і він має всі шанси дійти до фіналу.
Окремо пропонується ввести військовий збір як різновид таких акцизів, тобто податків на розкіш, що може торкнутися нерухомості, автомобілів, мобільного зв'язку й коштовностей. Це все обговорюється депутатами в межах цього законопроєкту. І податок на прибуток, наприклад, для банків теж 50% ввести. Тобто ми, називаючи це військовим збором, працюємо з податками, які адресовані й корпоративні, податок підприємств, і непрямі, або ПДВ, або податок з обороту, і оподаткування нас із вами фізичних осіб. І навіть акцизи, тобто податки на розкіш.
А коли ж варто очікувати підвищення податків і чи є на це більшість голосів у Верховній Раді?
Законопроєкт обговорюється понад місяць. Депутати вже вдвічі скоротили свої очікування від оподаткування різних індустрій і верств населення, і все одно минулого тижня не проголосували його. Тому він повернувся до парламентського комітету і вчора тривало нове обговорення, щоб виносити на наступний розгляд парламенту. Тому в мене немає чітких орієнтирів.
Я розумію очікування законодавця, вони все це бажали ввести з 1 вересня. Але вже середина вересня, то, можливо, з 1 жовтня. Точних прогнозів немає, чи воно зайде із другого разу. Скоріш за все зайде. Зараз обговорюються деталі, наскільки це підвищення податків вийде і як воно буде адресовано різним індустріям: паливній промисловості, банкам, фінансовим установам, торгівлі тощо.
Фото: Скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Як підвищення ставки військового збору може вплинути на доходи громадян і чи взагалі зможуть роботодавці її платити?
Вплине тим, що заробітна платня на руки буде на декілька відсотків нижчою. І з цієї точки зору наші роботодавці зможуть платити, просто вони більше утримають до бюджету, точніше, на фінансування військових потреб. А якщо вже опікуватися самим роботодавцем, то це щодо питань підвищення податку на прибуток або ПДВ. Хоч всі і говорять, що ПДВ це податок на споживача, але на практиці це не зовсім так. Фактично навантаження на ПДВ розраховується бізнес-суб’єктами. Ви просто не можете прийти до магазину і сказати: сьогодні цей комп’ютер на 3% більше, і споживач за це сплатить. Може і не сплатити, тоді прийдеться якось запаковувати ПДВ, зменшуючи маржинальність.
А як підвищення податків може позначитися на бізнесі, особливо малому та середньому?
Для малого бізнесу розглядали підвищення ставки для платників єдиного податку на 1%. Але, за моїми даними, від цієї ідеї відмовилися якраз при винесенні законопроєкту на попередні читання. Тому, можливо, там і не буде змін. Якщо все ж таки повернуться до цієї ідеї, то це з 5% на 6%, мабуть. Тобто я би тут говорив, що для фізичних осіб - платників єдиного податку збережеться доволі помірковане податкове навантаження.
Які категорії населення найбільше відчують наслідки цього законопроєкту?
Працівники відчують, бізнес та суб’єкти. Знову ж таки, в законопроєкті не все так погано. Є декілька цікавих ідей, спрямованих на виведення із тіні статків населення, які приховуються. Наш меседж законодавця дещо інший, можна ще пошукати ті зони, де просто не доплачують податки або населення, або бізнес, так званий сірий і чорний бізнеси, і знайти там джерела для фінансування. Митниця, роздрібна торгівля. Багато транзакцій між просто громадянами, які взагалі ніде не враховуються. Ті ж посилки, які йдуть без оподаткування. Тобто ще є де шукати, аніж просто підвищувати податки для тих індустрій, які і так платять.
А чи не будуть люди ще більше не платити податки, коли вони підвищаться?
Важко щось очікувати. Якщо ви платите зарплатню спеціалісту вашого заводу, який заброньований, то ви і далі будете платити. Можливо, там будуть менше платити тощо. Тоді, знову ж, говоримо про те, що сіра й чорна зона бізнесу розширюватимуться.
Чи є альтернативні підходи до збільшення бюджетних надходжень, окрім підвищення податків?
Я про них і кажу. По-перше, як варіант, можливо перерозподіл між місцевими податками і держбюджетом. У нас же на армію фінансується саме з держбюджету. А по-друге, економія на витратах бюджету. Це вже депутати прорахували, вони зробили цю роботу і зрозуміли, що їхні очікування й апетити не всюди є обґрунтованими. По-третє, це робота з тінню і правильне налаштування тих підприємств, які ухиляються від сплати податків, а можливо, чиновників, які їм із цим допомагають.
Поговорімо конкретніше по певних пунктах. За яких умов українці додатково сплачуватимуть 15% від вартості нових легкових авто? Це стосується кожної нової автівки, яку людина ставить на облік? Чи це може не бути автівка з салону?
Наскільки я пам'ятаю, це або нова з салону, або вперше зареєстрована при ввезенні на територію України.
Тобто автівки з Америки вимруть?
Можливо. Або з салону. Була ж ситуація в липні, коли у салонах все викупили, автівки просто розлетілися. Або один варіант, або інший.
Що означає пункт про 5% за послуги мобільного зв’язку? Хто платитиме цей податок: мобільний оператор чи користувач?
Тут ми говоримо про сутність і форму. Платником є мобільний оператор. Вартість підвищеного мобільного зв'язку, мабуть, всі ми, споживачі, якось для себе потім через підвищення цього податку зрозуміємо. Взагалі підвищення непрямих податків це ж шлях до інфляції. У нас нещодавно був вебінар по Ірландії – вони пишаються низьким рівнем інфляції. В якийсь момент, коли вони зрозуміли, що не можуть вгамувати інфляцію, просто зменшили ставку податку на електроенергію: було 12%, а стало 9% ПДВ на електроенергію. Тобто це важіль або інструмент для того, щоб зменшувати рівень цін. Тому такий приклад.
Збільшення податків, очевидно, призведе до зростання цін. Чи не стане наше населення ще біднішим?
Знаєте, це таке питання, де, мабуть, моя фаховість не потрібна. Це питання для макроекономістів і для нас з вами. Насправді наше населення і так донатить багато на армію, і ми ж не питаємо, чи стали ми біднішими, тому що кожен день донатимо. Я, наприклад, штрафи, які даішники накладали, відразу вирішив переводити в категорію донатів на армію.
- Актуальне
- Важливе