
Субсидія на оренду житла для переселенців: як працює новий механізм
Внутрішньо переміщені особи тепер можуть отримати субсидію на орендоване житло. Проте призначати допомогу будуть тим родинам, чиї витрати на орендовану квартиру чи будинок перевищують 20% сукупного доходу сім'ї або людини
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Голова ради ВПО у Білій Церкві Олексій Кудінов каже, щоденно у нашу громаду приїздить від 10 до 20 переселенців, а квартир занадто мало. Тому питання житла є першочерговим для цієї категорії населення, тож вбачає у програмі деякі нюанси.
"Наймодавцям складно піти на такий крок, щоб ускладнювати собі життя, йти до податкової, Пенсійного фонду та задекларувати, що вони здають в оренду свою власність і отримують з цього прибуток. Зрозуміло, що для переселенців ця постанова була б цікавою, але я не впевнений, що це буде синергія: одна сторона має бажання, а інша каже – навіщо мені ці зайві клопоти", – пояснює Олексій Кудінов.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Зі слів Олексія, вони постійно комунікують з переселенцями та знають про їхні проблеми, тому приходять до думки, що правильно було б не втрачати підхід до цієї категорії населення, який був у 2022 році. Адже нині спостерігається відокремлення "старих" переселенців від "нових", до того ж їм скоротили термін щомісячних виплат.
Читайте також: Відсутність соціального житла у місті - в Агенції стратегічного розвитку обговорили проблеми переселенців.
"Ми бачимо, що щойно був прийнятий закон, за яким внутрішньо переміщені особи вже є мешканцями громади. Держава підводить усе до того, щоб скасувати виплати та зробити так, щоб ВПО отримували соціальні послуги. Ця постанова, цей експериментальний проєкт – це своєрідна декларація. Тобто: ми створили умови, законодавчо це прописали, а якщо у вас є бажання – користуйтеся, якщо ні – значить, вам це не потрібно і допомога вам не потрібна. Коли ж був загальний підхід до внутрішньо переміщених осіб, усі просто отримували виплати: дорослі – 2 тис. грн, на дитину, людину пенсійного віку або з інвалідністю – 3 тис.грн. І людина вже сама вирішувала, як ці гроші витратити. Це, звісно, невеликі кошти", – зазначає голова ради ВПО.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Оформити субсидію на житло можуть лише ті, хто переїхав з населених пунктів де ведуться бойові дії, з окупованої території або у кого немає власного житла, або площа помешкання не більше ніж 13,65 м² на особу. Також переселенці не мають отримувати допомогу від органів соціального захисту населення, а орендодавці брати участь у програмі "Прихисток". Розмір компенсації визначається індивідуально на 6 місяців, потім її можна продовжити.
Читайте також: У Білій Церкві ВПО можуть оформити субсидію на оренду житла у відділеннях ПФУ.
"Щоб оформити цю субсидію, наймач і наймодавець мають одночасно подати до органів Пенсійного фонду заяву та договір наймання житла. Це дуже важлива умова – вони повинні звернутися разом. Подати документи можна безпосередньо в органах Пенсійного фонду, територіальному сервісному центрі або Центрі надання адміністративних послуг. Також є можливість подати їх онлайн через вебпортал Пенсійного фонду, підписавши електронну заяву та договір електронним цифровим підписом, який мають мати як наймач, так і наймодавець.Обов’язковою умовою є те, що наймач і наймодавець не повинні перебувати у родинних стосунках. Крім того, після укладання договору адреса проживання внутрішньо переміщеної особи має відповідати тій, що зазначена у договорі", – пояснює начальниця відділу обслуговування громадян №3 ПФУ у Київській області Оксана Бурімська.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Як зазначає Міністерство соціальної політики України, вартість оренди у різних регіонах відрізняється, тому це враховуватиметься при визначенні розміру субсидії. Також, аби стимулювати орендодавців укладати офіційні договори про наймання житла з родинами ВПО, держава буде компенсувати вартість податків, що мають бути сплачені з доходу, отриманого з оренди.
"Для нас дуже важливо підтримати українців, які не виїхали за кордон, прагнуть жити й працювати в Україні, але через війну втратили житло і змушені витрачати значну частину своїх доходів на його оренду. На жаль, неможливо швидко відбудувати таку кількість житла, яку наразі потребують наші ВПО, тим більше в умовах війни. Проте можливо допомогти їм оплачувати частину вартості оренди, допоки родини ВПО знову не стануть на ноги, не відновлять власні джерела доходів і не матимуть змоги отримати власне житло", – зауважує міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Оформити субсидію можна у пенсійному фонді, зокрема через Портал електронних послуг та мобільний застосунок, також у ЦНАПі або через Соціальний вебпортал електронних послуг Мінсоцполітики. Як стверджує начальниця відділу обслуговування громадян №3 ПФУ у Київській області Оксана Бурімська, поки до них за консультацією ніхто не звертався.
- Ваучери на навчання та гранти на власну справу: як держава підтримує ВПО?
- Актуальне
- Важливе

