Опалення дровами: скільки коштує машина твердого палива та чи є попит
З настанням холодів у містах та селах особливо гостро постає питання опалення. У деяких приватних будинках досі збереглися пічки, які обігрівають оселю й створюють затишок
Журналісти Еспресо: Біла Церква вирішили дослідити, як жителі сіл забезпечують себе дровами та які труднощі вони зустрічають у цьому процесі.
За словами місцевих громади кожен початок опалювального сезону для них супроводжується пошуками дров, адже газові та електричні системи обігріву не завжди доступні через високу вартість.
"Саджу, доглядаю, все контролюю",— розповідає мешканець села Коженики Георгій Матвієнко та додає: "Дрова беру де вдасться, інколи сільська рада допомагає. Замовляю або купую сам, а що можу — з сухостою зрізаю: старі яблуні, вишні, горіхи…Зараз машина дров коштує понад 10 тис. грн — це дуже дорого".
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Інспектори ДСНС кожного року проводять відпрацювання по селах, де розповідають, як безпечно користуватись пічками та газовими котлами. Кажуть, люди потроху переходять на альтернативні види опалення. Проте все одно виявляють порушення користування різними системами.
"Даний захід покликаний охопити якомога більше людей та застерегти їх від виникнення пожеж у побуті, оскільки з настанням осінньо-зимового періоду почастішали випадки загорянь через пічне опалення та різні опалювальні прилади. Людям потрібно нагадувати правила пожежної безпеки. У разі виявлення порушень ми пропонуємо усунути ці недоліки", — пояснює провідна інспекторка Білоцерківського РУ ГУ ДСНС у Київській області Богдана Штика.
До прикладу, пенсіонерка Олександра опалює свій будинок газом, дрова взагалі не використовує, тому рятувальники нагадали господині правила безпеки.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Головний лісничий філії "Білоцерківського лісгоспу" Арен Костянюк стверджує, що готуються до опалювального сезону протягом всього року згідно з планом та розрахунками, тому дров завжди вистачає.
"Наша заготівля, якщо брати в рік, складає близько 50–55 тис. м³ дров'яної деревини. Минулого року було реалізовано 56 тис. м³ для населення, а в цьому році за десять місяців реалізовано вже 38 тис. м³. Отже, нам ще не вистачає приблизно 17 тис. м³, щоб досягти показника минулого року. Наразі ми щомісяця відвантажуємо 6–7 тис. м³ деревини, і якщо продовжимо в такому темпі, то до кінця року вийдемо на торішній рівень", — розповідає чоловік.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
За його словами, протягом всього року люди активно запасаються деревиною, однак, попит на підприємстві зростає з травня. Однак інколи мешканці купують машину дров за завищеними цінами в нелегальних або напівлегальних продавців. У них же насправді можна купити значно дешевше, адже це державне підприємство.
"Куб деревини коштує 1152 грн з навантаженням. Тобто якщо купити 5 кубів, це буде приблизно 5760 грн. Зазвичай люди приїжджають на причепах, газелях або ЗІЛах, орієнтуючись на 5 кубів. Щодо доставлення, приватники та фермерські господарства, які мають транспорт, беруть приблизно 1000 грн за привіз. Якщо врахувати, що 5760 грн — це вартість дров плюс доставлення близько 1000 грн, то загалом виходить 7–8 тис. грн, але точно не 20 тис. грн", — зауважує він.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Цьогоріч деякі українці мають змогу отримати грошову допомогу на купівлю дров на опалювальний період. Йдеться про жителів прифронтових територій. Розмір виплати становить 21 тис. грн на одну сім’ю на весь опалювальний сезон. І як кажуть експерти, ця зима буде однією з найважчих за останні 3 роки.
- Актуальне
- Важливе