Вітаміни у зимовий період: що не вистачає організму
Вітаміни - це справжні помічники для нашого організму. Вони потрібні для нормального функціонування всіх систем: від імунітету до шкіри
Про важливість та побічні ефекти від них розповіла сімейна лікарка Вікторія Дубенюк журналістці Еспресо: Біла Церква.
Необхідні вітаміни для організму
За словами фахівчині, організму людини необхідні принаймні 12 різних вітамінів, добові потреби яких коливаються від кількох мікрограмів до 100 мг на добу. Зокрема, до них відносяться водорозчинні (групи B та С) та жиророзчинні (вітаміни Е, К, А, D).
"Їхня потреба не відрізняється від пори року і є важливим для нормального функціонування усіх органів та систем", - каже лікарка.
Крім того, спираючись на багаторічні дослідження, вона розповіла, що вітамін С запакований у пігулку, не несе цінності. А корисні речовини, які організм отримує з продуктів (шипшини, смородини, полуниці), є не лише органічною кислотою, але й клітковиною, поживним елементом та антиоксидантом. Тому, знаючи в яких продуктах міститься найбільше вітамінів, можна збалансувати власний раціон, щоб щодня отримувати необхідну їхню кількість.
"Загалом переважну більшість вітамінів абсолютно можливо забезпечити лише через харчування. Особливо це стосується водорозчинних вітамінів. Навчити пацієнта правильно складати тарілку здорового харчування - значно важливіше, ніж назначити добавки, бо лише формування звичок харчування може мати довготривалу перспективу та в подальшому передаватися нашим дітям", - повідомляє Вікторія Дубенюк.
Фото: з Instagram-профілю Вікторії Дубенюк
Лікарка додає, що ситуація із жиророзчинним вітаміном D інша. Тому що з їжею ми отримуємо лише 20% цього вітаміну (і це за найоптимістичнішими підрахунками). 80-100% потреби забезпечується за рахунок синтезу в шкірі під дією ультрафіолетового випромінювання. Таким чином, при недостатньому перебуванні під сонячними променями або використання сонцезахисних засобів (що дуже важливо) навіть різноманітне збалансоване харчування не покриває повну потребу у вітаміну D. Тому прийом препаратів відіграє вирішальну роль у підтримці його рівня.
Як можна зрозуміти, чи є дефіцит вітамінів
Симптоматика дефіциту наступна:
- слабкість;
- втомлюваність;
- сухість шкіри;
- різноманітні шкірні прояви;
- болі в кістках;
- кровоточивість ясен;
- деформація нігтів;
- порушення з боку шлунково-кишкового тракту.
"Варто відзначити, що дані симптоми можуть свідчити і кардинально про інші захворювання, тому правильним рішенням буде відвідування лікаря для правильної діагностики і відповідно корекції чи лікування", - розповідає фахівчиня.
Фото: з Instagram-профілю Вікторії Дубенюк
Побічні ефекти від вітамінів та правила прийому
Необхідно розуміти, що вітаміни це також ліки. А якщо їх приймати без показань, вони можуть стати отрутою для людини. Є ризик досягнення токсичних концентрацій, особливо при постійному вживанні жиророзчинних елементів. Вони накопичуються у жировій тканині та печінці, тому не можна їх приймати у великих кількостях на постійній основі.
"Рішення про прийом вітамінів визначає лише лікар, не нутриціолог, сусідка, подруга, пости в Instagram. Кожне призначення має бути обґрунтованим, мати свій термін і бути під контролем", - застерігає Вікторія.
Лікарка додала, що необхідно робити аналізи перед їхнім вживанням, але більшість лабораторних досліджень на рівень вітамінів не є інформативними та не дають можливість оцінити правильний баланс в організмі. Тому призначати аналізи повинен лише лікар згідно з скаргами пацієнта та анамнеза.
Як уникнути гіпервітамінозу
При вживанні вітамінів у кількостях, які значно перевищують фізіологічні норми, можуть розвиватися гіпервітамінози.
"Тому в кожному призначенні мають бути вказані чіткі вказівки щодо контролю дози в динаміці, часу прийому, поєднання з їжею, іншими ліками та відслідковування рівня того чи іншого вітаміну. Самостійно приймати вітаміни, добавки чи мінерали не треба. Так само не варто цього робити по рекомендації спеціалістів без вищої медичної освіти. Вони не несуть відповідальності за ваше лікування , не мають відповідних знань і кваліфікацій", - стверджує спеціалістка.
- Актуальне
- Важливе