Медовий спас або Маковія: традиції та звичаї цього дня
1 серпня віряни відзначають Медовий спас або Маковія. Які народні традиції та звичаї існують в цей день
Повна назва цього свята - Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього або Свята Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці.
Християнська церква в цей день вшановує сім святих мучеників: братів Маккавеїв, їхню матір Соломонію (чи Соломію) та вчителя Єлеазара. Вони постраждали за відмову стати язичниками та прийняли мученицьку смерть. У дохристиянські часи цього дня вшановували Богів Спасів і освячували квіти, городину та криниці.
Традиційно напередодні свята незаміжні дівчата робили букет з городніх і лісових квітів. Він мав бути різнобарвним: з чебрецю, чорнобривців, настурцій, рути-м’яти, соняхів, волошок. Всі вони мають свій символ: рута-м’ята оберігала від напасті й додавала здоров’я, сонях уособлював небесне світило, щоб воно було ласкавим і милосердним до всього живого. З квітів плели вінки, у яких ішли до храмів.
Що потрібно робити в цей день
Цей день вірянам варто починати з богослужіння в церкві, куди для освячування приносити мак, мед, воду, а також польові квіти. Вважається, що трави і квіти, яких торкнеться свята вода, стають цілющими, тож зберігати їх потрібно біля ікон.
Після відвідин церкви вдома потрібно влаштувати святкову трапезу і їсти лише пісні страви та освячені продукти. Це допомагає правильно увійти в стан дотримання Успенського посту, який вважається досить суворим.
Також на Медовий Спас традиційно наші предки пекли макові пиріжки, різноманітні десерти з медом і пригощали цим рідних, сусідів і нужденних.
Що заборонено робити цього дня
На Маковія не варто влаштовувати гучні застілля та вживати спиртні напої. Не можна сваритися, злитися, ображати й ображатися. Цікаво, що в церкві забороняється освячувати м'ясо, алкоголь, молочні продукти та матеріальні цінності.
Народні прикмети
Здавна наші предки помічали, що:
- дощ на Маковія - до малої кількості пожеж через спеку;
- відлітають птахи на південь у Медовий Спас - до швидкого похолодання;
- яка погода на Медовий Спас - така буде і на Успіння Пресвятої Богородиці.
- Актуальне
- Важливе