Реформа МСЕК: як пройти перевірку у 2025 році
З 1 січня 2025 року в Україні запущено реформу медико-соціальних експертних комісій, яка замінює застарілу систему новою моделлю оцінювання стану здоров’я та потреб людей з інвалідністю
Про це повідомляє МОЗ.
З 1 січня 2025 року в Україні розпочалась реформа МСЕК. Відтепер стара бюрократична система, яка часто була джерелом корупції, замінюється новою моделлю. При цьому рішення МСЕК, ухвалені до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними.
Експертні команди оцінюватимуть повсякденну діяльність, надаючи допомогу не лише в питаннях інвалідності, але й визначаючи можливі потреби людини в соціальній, освітній та економічній інтеграції.
Читайте також: Замість МСЕК у Білій Церкві будуть працювати експертні команди.
Команди формуються з мінімум трьох лікарів, які мають не менше року досвіду та належать до списку уповноважених оцінювачів. Саме на підставі витягу з рішення експертів люди з інвалідністю зможуть отримувати (або продовжувати отримувати) пільги, пенсії, допомоги тощо.
Маршрут пацієнта
- Пацієнт звертається до свого лікаря незалежно від закладу.
- Лікар створює направлення щодо оцінювання повсякденного функціонування особи та прикріплює всі необхідні документи в електронній формі або паперовій (паспорт, медичну документацію та підтвердження інвалідності).
- Лікар і пацієнт обирають заклад з відповідною експертною командою.
- Адміністратор команди отримує направлення від лікаря через електронну систему, перевіряє його. Після перевірки ставить справу в чергу на найближчий вільний час.
- Людина та лікар отримують інформацію про час і місце оцінювання на електронну пошту або, через рекомендований лист.
- У день оцінювання експертна команда одержує доступ до даних особи. Під час огляду проводиться аналіз повсякденного функціонування, за потреби може бути направлення на додаткове медичне обстеження (лише один раз для уникнення затягування рішення). Згодом приймається рішення про встановлення або не встановлення інвалідності.
- Сформоване рішення за підписом усіх лікарів замінює довідку МСЕК. Документ буде містити не лише статус інвалідності, але й рекомендації та призначення, зокрема щодо індивідуальної програми реабілітації (ІПР).
- Розгляд справи експертною командою має бути завершений не пізніше ніж через 30 календарних днів після отримання медзакладом електронного направлення для розгляду.
- У разі незгоди пацієнт може оскаржити рішення.
Оцінювання проводитиметься очно, дистанційно, заочно або безпосередньо на місці перебування пацієнта (залежно від стану пацієнта). Усі процеси від направлення на оцінювання до ухвалення рішення здійснюються через електронну систему.
- Фейки про мобілізацію людей з інвалідністю ширяться мережою: хто повинен проходити повторний огляд.
- Актуальне
- Важливе