Еспресо. Біла Церква

Опалювальний сезон у 2024-2025 роках: прогнози фахівця

Дарʼя Недоступ
17 жовтня, 2024 четвер
19:00

В багатьох містах України оголосили про початок опалювального сезону і Біла Церква не виключення. Але поки що це стосується здебільшого бюджетних установ. Про перспективи опалювального сезону розповів голова спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко

Зміст

Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква. 

- Розкажіть, чи у багатьох містах стартував опалювальний сезон? Особливо цікавить Київщина. 

- Якщо говорити про Київщину, то опалювальний сезон в Києві почався з 15 жовтня, але при цьому було сказано про те, що поки що тепло буде подаватися в бюджетні установи: школи, садочки, лікарні й про багатоквартирний житловий фонд поки що мова не йде. Всі інші міста приймають рішення самостійно, обираючи для себе час початку опалювального сезону. І поки що більшість міст в Київській області ще не починали опалювальний сезон. 

- На вашу думку, чи всі міста належним чином підготувались до опалювального сезону, що потрібно, аби він пройшов вдало?

- Більшість міст підготувались до опалювального сезону в залежності від того як вони сформували фонд підтримки житлово-комунального господарства і енергетики, як проводились капітальні або поточні ремонти останні 10 років. Все це буде впливати на те, в якому стані знаходиться тепломережа і як більш якісніше підготуватись до опалювального сезону, тому в кожному місті абсолютно своя історія. В принципі, великих проблем немає, тому що на Київщині кошти виділяються постійно і робота ведеться над тим, щоб тепло було в домівках українців. Є питання по забезпеченню котелень резервними джерелами живлення, на Київщині виділені кошти на закупівлю генераторів, але встановлені вони будуть вже наприкінці 2024 року. 

- Взагалі у посадовців прийнято розповідати, що міста готові до опалювального сезону у відсотках: на 80%, 90% і більше. Звідки береться ця цифра? 

- Цього ніхто не знає. Немає ніяких критеріїв, ця цифра, як на мене, взята зі "стелі", тому що неможливо підготуватись на 80%, 90% чи на 100%, коли 85% теплових мереж і  85-90% багатоквартирного житлового фонду потребують капітального ремонту. Яка це підготовка до опалювального сезону, якщо борги за комуналку, конкретно за опалення, складають десятки мільярдів гривень? Така ж залежність в заборгованості є між "Теплокомуненерго" та "Нафтогазом", тому всі ці відсотки це надумана цифра, яка не має нічого спільного з реальністю. 

- Чи можуть вплинути російські обстріли на теплопостачання та чи не замерзнемо ми цієї зими?

- Звісно можемо. Тому що влучання російських ракет або шахедів у систему теплопостачання, котельні, генерації, трансформаторні підстанції, в лінії високовольтних передач напряму може вплинути на проходження опалювального сезону. 

- Чи маєте ви таку статистику: скільки в Україні пошкоджено котелень або інших об'єктів критичної інфраструктури, які забезпечують теплопостачання мешканцям? 

- На кінець 2022 року пошкоджених котелень було близько 400, це дуже великі цифри, але це з урахуванням і окупованої території. На зараз ці цифри не публікуються і я вважаю, що це правильно, тому що така інформація має бути закритою. Якщо ми щось відремонтуємо - ми молодці, пошкодила рф - ну добре, але ворог не повинен про це знати.

- Влада активно розповідає про встановлення когенераційних установок. Ось голова Київської ОВА Руслан Кравченко писав, що у громадах таких облаштують 33, ще 8 компактних газових теплоелектростанцій на колесах та інше. Чи допоможе це під час ймовірного блекауту?

- Так, вони допоможуть. Не тільки під час блекауту, а і у випадку відсутності тепла, якщо будуть влучання в нашу систему теплогенерації і газопоршневі установки зможуть виробляти не тільки електроенергію, а й тепло. Над цим потрібно працювати, збільшувати обсяг установок для того, щоб ми могли забезпечити себе джерелами живлення. 

- Чи достатньо робить влада на місцях і взагалі в усій державі для того, щоб встановлювати когенераційні установки для того, щоб при будь-яких умовах у нас було теплопостачання?

- Не всюди і не так якісно, як хотілося б. Ця ситуація з газопоршневими установками, які нам передала USAID була дуже показовою, коли на середину літа з 91 переданої установки всього 3 було запущено, а всі інші в незрозумілому стані. На жаль, ані центральна влада, ані місцева, до кінця не зрозуміли важливість встановлення резервних джерел живлення в цей опалювальний сезон.

- Білоцерківська міська рада написала, що підключення споживачів до теплопостачання здійснюватиметься при погашенні заборгованості за енергоносії. Взагалі чи мають право не включити тепло тим, хто має борги?

- Не подавати тепло, якщо є борги, вони також не мають права, тому тут питання двояке, але з іншого боку немає інакшого способу підштовхнути українців до погашення боргів. Але де українці на третьому році війни, під час такої ж інфляції, з низькими зарплатами, візьмуть гроші, щоб закрити ці борги. І, на жаль, вирішити це все лише примусом не вийде, адже українці в першу чергу думають про свою безпеку, що купити поїсти, і при реальній середній зарплаті у 10-11 тисяч їм немає за що сплачувати борги. 

- У нас в місті є Білоцерківська ТЕЦ, яку нещодавно придбала міська рада. Нині шукають інвесторів для відновлення її електрогенерації. Посадовці озвучують. що потрібно орієнтовно 250 млн грн, а це не підйомна сума для нашого бюджету. Взагалі чи чули про це і як експерт дайте свою оцінку, чи реально хтось з інвесторів захоче дати 250 мільйонів гривень на це?

- На мою думку, це трохи завищена сума. Нещодавно я читав інформацію, що в Туреччині знаходиться абсолютно нова газова ТЕС чи ТЕЦ вартістю 300 мільйонів гривень і яка може бути поставлена в Україну, але вона неповністю комплектна. Я не думаю, що прямо зараз знайдеться якийсь міфічний інвестор під час війни, який готовий буде вкласти таку серйозну суму грошей для того, щоб працювала комунальна ТЕЦ. Єдиний спосіб у цій ситуації зробити щось, то це щоб місцева влада сама щось робила, шукала кошти у іноземних фондів, брала кошти під гарантію або грантові кошти. Такі міста як Хмельницький, Кременчуг залучили кошти, встановили котельні і ситуація працює. Я не думаю, що це може бути приватна компанія, а це будуть самостійно залучені кошти місцевої влади. 

- Олеже, які ваші прогнози на цей опалювальний сезон 2024-2025 роки?

- Він буде, як завжди, складний. Почнемо з того. що будь-який опалювальний сезон ще до початку повномасштабного вторгнення в Україні занадто складний, а в нинішній ситуації, коли борги ростуть, коли технічне оснащення ТЕЦ погіршилось, коли коштів місцевої влади не вистачає і все це в комплексі вказує на те, що цей опалювальний сезон буде ще гіршим, ніж минулі. Все буде залежати, в першу чергу, від погодних умов. Якщо зима буде тепла, то пройдемо без складнощів. Якщо температура буде триматись -10 і нижче, і протримається 2-3 тижні, то це буде дуже складно для всіх нас, для кожного з регіонів. І, окрім цього, ніхто не знімав питання обстрілів нашої інфраструктури і так далі. Будь-який обстріл може привести до того, що ми отримаємо не тільки електричний блекаут, а ми можемо отримати і величезні проблеми з постачанням тепла, тому це буде дуже складно. 

- І на завершення, що ви порадите українцям аби спокійно пережити цей опалювальний сезон?

- Якщо говорити за багатоквартирний житловий фонд, то в першу чергу треба говорити про те, щоб перевірити технічний стан інфраструктури: гарячі і холодні труби, каналізацію, стан щитків і електричних мереж. Все це потрібно перевірити і зробити поточні ремонти, щоб ви були готові. Тому що трохи опустилась температура і в нас починаються проблеми з електропостачанням: повністю вилітає місто Херсон і частково місто Миколаїв, а це ще навіть морозів не було. Також для багатоквартирних будинків від 5 поверхів і вище потрібно закупити резервні джерела живлення на насосні групи. В приватному секторі можна купити твердопаливний котел і це дозволить пройти вам опалювальний сезон. А маючи зарядну станцію і генератор, ви не залежите від сусідів, але для цього потрібні величезні кошти. Я якось рахував, то для приватного сектору, щоб пройти опалювальний сезон, потрібно 200 тисяч гривень. 

  • Початок опалювального сезону та зміна тарифів: які рішення прийняли на засіданні виконкому.
  • Перед початком опалювального сезону білоцерківці заборгували майже 136 млн грн.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.1
    Купівля 41.1
    Продаж 41.56
  • EUR
    Купівля 44.48
    Продаж 45.13
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
25 жовтня
20:30
ДЮСШ №1
Білоцерківські скелелази вибороли 7 медалей на фестивалі у Києві
19:30
Еспресо: Біла Церква
Геннадія Сиваненка урочисто представили новим головою Білоцерківської РДА (+ФОТО)
18:30
Зміни будуть: Володимир Вовкотруб пообіцяв жорсткіше контролювати перевізників
17:30
Огляд
осінь
Якою буде погода 26 жовтня: прогноз у Білій Церкві та районі
16:50
У Маловільшанському ліцеї відбувся територіальний етап Всеукраїнських змагань з футзалу
16:10
Коли переводять годинники 2024?
Переведення годинників 27 жовтня: востаннє чи ні
15:30
На Київщині поліцейські разом з СБУ затримали двох паліїв: вони виконували завдання спецслужб рф
14:40
Ексклюзив
Паляниця для бійця: як у Білій Церкві допомагають ЗСУ
13:25
поліція
Правосвідомість жителя Білої Церкви допомогла правоохоронцям
13:00
Ексклюзив
Чи відповідають статки білоцерківських голів МСЕК реальності: аналіз декларацій
12:00
У Білій Церкві відбулися змагання з волейболу (+ФОТО)
11:30
У Ковалівській громаді відремонтують автобусні зупинки за 200 тис. грн
10:30
У Рокитнянській громаді призупинили діяльність чотирьох навчальних закладів
09:30
Воїн "Ярий": уродженець Білоцерківщини, який поліг за Україну
09:15
ППО
Пошкоджені лінії електропередачі: наслідки нічної атаки на Київщину
09:00
жовте полум'я газу
У Фурсах призупинять подачу газу: перелік вулиць
08:15
втрати окупантів
Сили Оборони України за добу знищили 1630 солдатів РФ, 73 безпілотники та 7 танків
2024, четвер
24 жовтня
20:30
За останню добу поліція затримала трьох водіїв з ймовірно підробленими документами
19:55
Оновлено
Поліція Київщини розшукала зниклу 14-річну дівчину з Білої Церкви
19:30
Початок опалювального сезону: чи в кожній домівці є тепло
18:30
У Білій Церкві планують відремонтувати районну лікарню за 13 млн грн
17:30
Огляд
радіодиктант 2024
Ювілейний Радіодиктант національної єдності відбудеться 25 жовтня
17:00
Рекордна компенсація на придбання житла: скільки мешканців Білоцерківської громади отримали кошти
16:30
Еспресо: Біла Церква
У Білій Церкві відбувся чемпіонат з шахів та шашок серед спортсменів-осіб з інвалідністю (+ФОТО)
16:05
"Діти Героїв" та КОВА спільно підтримуватимуть дітей, які втратили батьків під час війни
15:45
Припинення водопостачання
У Таращі призупинять водопостачання: на яких вулицях
15:25
Підприємствам Київщини надали гранти для створення садів і теплиць на майже 87 млн грн
14:55
Відбувся спортивний захід для дітей Білоцерківщини "Веселі старти"
14:20
Скільки прокурорів з інвалідністю працюють у Київській області
13:45
Ексклюзив
Якщо медицина адаптується до вимог громади, галузь досягне успіху
12:15
ДСНС Київщини
Масштабна пожежа в Узині: загорілись автомобіль та гараж
11:45
Еспресо: Біла Церква
Тепер офіційно: Ірину Стареньку звільнено з посади голови Білоцерківської районної військової адміністрації
11:15
шахеди, ППО, ЗСУ
Пошкоджені вікна в будівлях підприємств: наслідки нічної атаки на Київщину
10:30
У Білій Церкві призупинять подачу газу: за якими адресами
09:30
Сергій Дженжера: герой-доброволець, який загинув за свободу та незалежність України
08:05
Війна з Росією, ЗСУ
Сили Оборони України за добу знищили 1240 солдатів РФ, 108 безпілотників та 2 танки
Більше новин