На межі: як низькі зарплати та надмірні навантаження змушують фельдшерів звільнятися
Без гідної заробітної плати та з шаленою кількістю добових викликів - проблеми Білоцерківської екстреної медичної допомоги стали найболючішими для усіх працівників цієї структури
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Багато фахівців почали звільнятися, адже не витримують жорстких умов праці. Фельдшер станції Віктор Євтушенко у коментарі журналістам телеканалу Еспресо: Біла Церква розповів, що на лінії у місті працює 6-7 бригад і часто вони не справляються з викликами, тож іноді на допомогу навіть приїжджають колеги зі Сквири.
"Однією з головних проблем є нерозуміння між обласною адміністрацією та нами, оскільки ми їй підпорядковуємося. Комунікації немає: вони нас не розуміють, не говорять із нами, не зустрічаються. Вони знають про наші проблеми, але просто закривають на це очі", - пояснює спеціаліст.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Через це люди звільняються щодня. Якщо брати всю Київську область, то звільняються двоє, троє, четверо, а то й більше професіоналів. І це медики, насамперед фельдшери, на яких фактично тримається вся служба", – пояснює чоловік.
Нещодавно на конференції трудового колективу в Києві працівники намагалися добитися підвищення зарплати, прийнявши новий колективний договір. Нині ж цей проєкт розглядається.
"Ви знаєте, кажуть, одна біда не приходить сама. Зараз раптом, ні з того ні з цього, дійшли до того, що давайте замість фельдшерів вводити парамедиків. Це взагалі нонсенс! Розумієте, ще у 2012 році Кабінет Міністрів видав Постанову №1114, де зобов’язували, щоб на станціях медичної допомоги працювали парамедики. Що таке парамедик у повному розумінні цього слова? Парамедик навчається чотири роки в інституті чи коледжі. По суті, це той самий фельдшер, але з новітніми знаннями, протоколами тощо. Але у нас фахівці працюють із величезним досвідом, і вони, грубо кажучи, будь-якого парамедика за пояс заткнуть. Досвід – це досвід. А сьогодні людей змушують звільнятися та писати нову заяву, щоб їх перевели на парамедиків. Через це вони одразу втрачають надбавки, три дні відпустки та інші привілеї", – зазначає Віктор Євтушенко.
Фельдшери також стверджують, що не вистачає і водіїв. Крім того, на виклик має виїжджати не один медик, адже ситуації бувають різні. Наприклад, підняти ноші з людиною у важкому стані, або надати допомогу пацієнту з інфарктом чи інсультом. І хоч автівки та усі необхідні ліки та знаряддя надаються, але працювати немає кому. Часто виклики бувають у Тетіїв, Гребінки, Рокитне та інші населені пункти.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
"Що стосується екстреної допомоги, то в мене таке враження, що йде навмисне її знищення як служби. Наприклад, на зборах нам трохи відкрили очі, чому у нас такі зарплати. Причина в тому, що екстренка фінансується коштом так званої капітаційної ставки, яку НСЗУ сплачує на одного мешканця в зоні обслуговування нашої станції. Цю ставку ввели у 2021 році. Ви самі розумієте, з того часу практично все зросло вдвічі – паливно-мастильні матеріали, запчастини, комунальні послуги. А деякі статті витрат зросли й утричі. Проте цю ставку НСЗУ не переглядає й навіть не обговорює це питання. До того ж із початком війни в наш регіон переїхало дуже багато переселенців, яких ми також обслуговуємо. За моїми оцінками, до 10% викликів – це саме переселенці. Але фінансування на них не виділяється", – розповідає фельдшер білоцерківської станції екстреної допомоги Андрій Кушнерик.
Також чоловік поділився, що колеги періодично відчувають пресинг від керівництва, а тому звільняються. Машин також небагато, на даний час три потребують ремонту.
"Як нам сказали в приватній розмові: звільнити ми вас не можемо, але створимо такі умови праці, що ви самі підете. Вони намагаються це реалізувати", – зазначає Андрій Кушнерик.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Аби дізнатись причини такої невтішної ситуації та як планується її вирішення, ми намагались дізнатись у керівництва "Київського обласного центру екстреної медичної допомоги". Однак, за словами генеральної директорки Оксани Шарко, вона перебуває у відпустці, тому коментувати не може. Натомість у розмові запевнила, тиску на працівників немає, і тим паче нікого не звільняють, а пропонують перейти на посади, які регламентовані постановою уряду 11-14. У відпустці виявився і безпосередньо начальник Білоцерківської станції Владислав Погрібний, який перенаправив нас до виконуючої обов'язки Ірини Кисельової. А та своєю чергою попросила звертатись до Київського керівництва, бо не володіє інформацією.
Ось таке воно замкнене коло нерозв'язаних проблем місцевих фельдшерів.
- Актуальне
- Важливе