Інтеграція переселенців у Білоцерківську громаду: що робить влада?
Інтеграція внутрішньо переміщених осіб до життя Білоцерківської громади
За інформацією Мінсоцполітики, через російську агресію в Україні налічується майже 5 млн ВПО, з них понад 16 тис. офіційно зареєструвались у Білоцерківській громаді.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Перша заступниця міського голови Інна Новогребельська на телеканалі Еспресо: Біла Церква розповіла, як саме міська влада допомагає їм інтегруватись, як зустрічає та з якими проблемами стикаються люди.
- Коли переселенці почали приїжджати до Білоцерківської громади?
- У 2014 році вперше приїздили мешканці Криму, згодом - Донецької та Луганської областей. Із початку повномасштабного вторгнення відсоток ВПО значно зріс.
- Яка кількість ВПО до Білоцерківської громади була з початку 2014 та 2022 роках?
- Із початку повномасштабної війни до управління соціального захисту населення БМР звернулось близько 20 тис. ВПО. Показово, що для когось Білоцерківська громада стала тимчасовим пунктом перебування, а для когось - рідною домівкою. Білоцерківці із розумінням та співчуттям ставляться до ВПО, допомагають адаптуватись до нових умов життя.
- У чому різниця між ВПО, які приїхали у 2014 р. та 2022 р.?
Всіх переселенців об’єднує одне горе - це війна, яка змусила їх покинути свої домівки, роботу, сім’ю та приїхати у нове місце, без бачення будь-якого майбутнього. Громада вже була готова до хвилі переселенців, з огляду на досвід у 2014 році.
У приміщенні Молодіжного центру по бульвару Грушевського, 6, наприкінці квітня 2022 року створили “Центр допомоги ВПО”, в якому приймали переселенців. До роботи центру були підключені всі працівники ЦНАПу.
- Чи вплинуло збільшення кількості переселенців на громаду?
- Перш за все у Білоцерківській громаді збільшилась кількість релокованих підприємств, до роботи яких залучаються спеціалісти із числа переселенців. Достатньо розвинена інфраструктура міста дозволяє їм почувати себе впевнено. До того ж у громаді активно відкривають нові ФОПи.
- Про раду з питань ВПО у Білоцерківській громаді
- Дорадчий орган при Білоцерківській міській раді активно співпрацює із владою міста. Його члени є основними комунікаторами між ОМС (владою) та ВПО. Результати соціологічного дослідження надають змогу зрозуміти проблеми та потреби переселенців.
- Чи діють програми підтримки для ВПО у Білоцерківській громаді?
- У 2015 році написали першу програму, яка успішно працювала. Згодом у 2024 році спільно з Радою з питань ВПО написали нову Програму інтеграції внутрішньо переміщених осіб на 2024-2026 роки. До слова, 8 лютого 2024 року рішенням Білоцерківської міської ради даний документ затвердили. Програму профінансували із міського бюджету та наразі вона працює. За потреби її можна доповнювати новими заходами.
- У чому особливість Програми інтеграції внутрішньо переміщених осіб?
- Загалом вона містить 11 заходів, серед найбільш затребуваних - профорієнтація, завдяки якій понад 35 осіб здобули додаткову освіту та знаходять нові робочі місця. У межах програми Рада взаємодіє з учнями ВПО: першого та одинадцятого класу, надаючи матеріальну допомогу.
- Які основні проблеми переселенців?
- Наразі більшість потребує житло. Це питання актуальне не лише на Білоцерківщині, а й в інших громадах України.
У громаді зареєстровано 3500 дітей ВПО, 600 із них навчаються у наших школах, інші - дистанційно. “Навчання онлайн перешкоджає кращій інтеграції та соціалізації школярів”, - стверджує заступниця міського голови. Тож закликає серйозно віднестись до майбутнього наших дітей.
- Розкажіть про інтеграційний простір для ВПО
- Наразі є необхідність створення хабу для переселенців, у якому вони матимуть змогу отримати якісні послуги від спеціалістів, відвідати тренінги та навчання. Білоцерківська міська рада передала приміщення управлінню соціального захисту населення та виділила кошти. У планах облаштувати зони для відпочинку, дітей та конференц-залу, де надаватимуться в разі потреби адміністративні послуги, правова та психологічна допомога.
Фото: Еспресо: Біла Церква
- Що мають зробити ВПО, приїхавши до громади?
- Звернутись до управління соціального захисту населення БМР за адресою пров. Ковальський,14, каб. №2, аби написати заяву про взяття на облік ВПО;
- Написати заяву на отримання допомоги. Щомісяця це 2000 грн для кожного дорослого та 3000 грн для дітей та людей з інвалідністю.
- Актуальне
- Важливе