День Соборності України: у Білій Церкві вшанували пам'ять загиблих героїв (+ФОТО)
22 січня відзначають День Соборності України, оскільки цього дня у 1919 році був проголошений Акт Злуки Української й Західноукраїнської Народними Республіками
Журналісти Еспресо: Біла Церква розповіли про історію свята та повідомили, як День Соборності відзначили у місті.
Історія свята
7 листопада 1917 року III Універсалом Української Центральної Ради проголошено Українську Народну Республіку, до складу якої увійшли 9 губерній. У жовтні 1918 року у Львові створили Українську Національну Раду, а 19 жовтня проголосили Західноукраїнську Народну Республіку.
Згодом, 1 грудня 1918 року у Фастові підписали "Передвступний договір" про об’єднання УНР і ЗУНР.
Уряд ЗУНР прагнув об’єднання з УНР, щоб реалізувати ідею єдності та захиститися від зазіхань Польщі. Однак Євген Петрушевич застерігав, що злука з гетьманською Україною може привести до включення Східної Галичини в "єдину Росію". Попри це, переговори продовжувалися з Директорією:
- 1 грудня 1918 року Лонгин Цегельський і Дмитро Левицький уклали договір про об’єднання двох держав;
- 3 січня 1919 року у Станіславі його затвердила Українська Національна Рада;
- 21 січня Закарпаття вирішило приєднатися до УНР;
- 22 січня 1919 року в Києві на Софійській площі проголосили Акт Злуки УНР і ЗУНР.
Вперше свято урочисто відзначили на офіційному рівні у 1939 році у Карпатській Україні.
Що символізує "живий ланцюг"?
21 січня 1990 року в Україні створили "живий ланцюг" між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом, який став символом єдності східних і західних земель. "Ланцюг" охопив багато міст і об’єднав до трьох мільйонів людей.
"Живий ланцюг" у 2011, Фото: Олександр Оксимець
У 2008—2011 роках цю традицію відродили у Києві, де учасники утворювали "ланцюг" на мосту Патона, об’єднуючи береги Дніпра. Наймасштабнішою акція була у 2011 році, коли зібрала понад 1000 людей.
У 2022 році до створення "живого ланцюга" долучилися українські та французькі дослідники в Антарктиді. У 2024 році аналогічні акції відбулися в Канаді, Чехії та багатьох містах України.
Як відзначали День Соборності у Білій Церкві ?
Цьогоріч традиційно влада Білої Церкви та місцеві вшанували визначну дату та поклали квіти до пам'ятника Тарасу Шевченку, аби ще раз нагадати про силу та незламність нашого народу. Також під час заходу вони вшанували хвилиною мовчання загиблих воїнів, які стояли на захисті нашої держави.
Фото: Еспресо: Біла Церква
"Перш за все, День Соборності — це день єднання українців і ми маємо усі об'єднуватися задля нашої спільної перемоги над ворогом. Ми маємо нагадувати, що від кожної людини залежить доля нашої країни... Раніше в цей день було дуже символічно робити "ланцюг єднання", який символізував єдність усіх куточків України. Дуже цінно це повторювати та виховувати наше наступне покоління, щоб вони знали про нашу історію", - зазначила заступниця міського голови Катерина Возненко.
Фото: Еспресо: Біла Церква
- Актуальне
- Важливе