Чому виникає депресія?
Що впливає на наш настрій та емоції, які чинники сприяють виникненню депресії та як із нею боротись - детальніше у блозі Еспресо: Біла Церква
За причиною виникнення депресії умовно поділяють на два типи: ендогенна та екзогенна.
Ендогенна депресія виникає на основі генетичних та біологічних факторів. При цьому у житті в людини може бути все добре, ніяких змін чи стресових факторів. Тобто, видима зовнішня причина відсутня і депресія розвивається за своїми внутрішніми механізмами. Досить часто людина відмічає, що симптоми депресії з’являлися уже в дитячому чи підлітковому віці.
Якщо ваші тато чи мама хворіли на депресію, то у вас може бути теж схильність до цього розладу. Проте схильність ще не означає, що ви обов’язково матимете депресію. Наш мозок дуже складний механізм, тому має бути одночасно кілька факторів, щоб розлад стався. А перебіг самого розладу пов'язаний зі змінами в хімії мозку, особливо з рівнями нейротрансмітерів, таких як: серотонін, норепінефрин (норадреналін) та дофамін. Ці хімічні речовини впливають на наш настрій та емоції.
Екзогенна депресія буває психогенною та соматогенною.
- Психогенна депресія - це як реакція психіки на зовнішні обставини (психічна травма, сильний або тривалий стрес, насильство, утруднене переживання втрати, особисті кризи тощо).
- Соматогенна депресія - коли депресія є реакцією організму на хронічне захворювання, фізичну травму, інтоксикацію організму, або проявляється у результаті тілесної хвороби (наприклад, порушення роботи щитоподібної залози). У такому випадку важливо спершу діагностувати та лікувати хворобу соматичну і тоді (у разі потреби) лікувати депресію.
Фото: The Borgen Project
Тож немає єдиної причини виникнення депресії. Часто вони діють у сукупності. Наприклад, біологічні чинники плюс психологічні. Та виявлення причини є важливим у виборі лікування. При ендогенній депресії важливі антидепресанти + психотерапія. У психогенній - психотерапія + антидепресанти. При соматогенній - лікування хвороби тіла + психотерапія та антидепресанти (за необхідності).Важливо! Необхідність вживати антидепресанти вам може назначити лише лікар-психіатр!
Про авторку. Наталя Затишна-Скрибка, психологиня.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе