
Чек за медицину: які послуги у лікарнях Білої Церкви все ще безкоштовні, а за які доведеться платити
Влітку минулого року уряд врегулював питання надання медичними закладами платних послуг. МОЗ назвало це необхідним кроком для розвитку медзакладів та боротьби з неформальними платежами у системі охорони здоровʼя
Журналісти телеканалу Еспресо: Біла Церква завітали до лікарень міста та дізналися за які процедури та послуги доведеться платити, а які надаватимуть безкоштовно.
З початку 2025 року державні та комунальні заклади охорони здоров’я в Україні розпочали надавати деякі медичні послуги за оплату. Подібна постанова існувала ще з 1996 року, але з чітким переліком послуг. Нині ж нова не має обмежень та дозволяє медзакладам самостійно встановлювати плату за послуги, які не покриваються програмою медичних гарантій.
У Білоцерківській міській лікарні №2 тарифи розробляв економічний відділ бухгалтерії закладу, тож вони особливо не змінились і є доступними та економічно доцільними. В залежності від послуги вартість стартує від 50 грн і вище. А ось як стверджує медичний директор Микола Ільченко, ургентні пацієнти обслуговуються безоплатно, та наводить приклад.
"Є пріоритетний пакет по лікуванню інсультів. Значить ми повинні, якщо поступає пацієнт з інсультом ми йому робимо всі обстеження, проводимо операції, вони дуже дороговатісні, більше 150 тис. грн одна коштує. Ми це все проводимо безкоштовно. Ну коли в нього виявляється припустимо якась судинна патологія, чи мальформація якась вроджена і ми її не можемо зробити, тому що на неї потрібні певні інструменти, то тоді такому пацієнту ми можемо робити на платній основі. Якщо він каже "я не проти, прооперуйте мене на вашій апаратурі", тоді він повинен оплатити послуги, вартість цих матеріалів, і ми йому проводимо операцію... А є багато таких нюансів ... от немає направлення, а пацієнт каже "я хочу". Ну як хочеш, то іди, будь ласка, заплати в касу", - пояснює лікар.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Базові медичні послуги залишаються безкоштовними. Сюди ж входять обов’язкові аналізи, які призначаються лікарем, та лікування серйозних хвороб, як онкологія чи туберкульоз.
Генеральна директорка Київської обласної дитячої лікарні №2 Наталія Бігарі розповідає, держава гарантує оплату профілактичного огляду дитини раз на рік, але якщо батьки хочуть додатково зробити ще декілька оглядів, то за це потрібно заплатити. Також вона наголосила, медичну послугу покривають лише в тому випадку, якщо пацієнт внесений в електронну систему і має електронне направлення.
"Якщо пацієнт хоче самостійно звернутися до вузьких спеціалістів і в нього електронного направлення немає, медичний заклад вимушений брати за це кошти, тому що держава за працю лікарів, за витратні матеріали, в даному випадку, не відшкодує лікувальному закладу", - додає директорка.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Медичні заклади зобов’язані оприлюднити на своїх вебсайтах та інформаційних стендах перелік платних послуг із зазначенням їх вартості. А це послуги з медичного обслуговування населення, бальнеологічні процедури, лабораторні послуги, біохімічні дослідження, УЗД, рентген тощо.
"Ці зміни принципово не змінюють наш стан і наше життя. Фактично на сьогоднішній день всі комунальні державні і навіть більш серйозні й потужні приватні медичні заклади співпрацюють з Національною службою здоров'я України. Відповідно ця співпраця здійснюється на умовах контрактування медичних послуг. Однією з ключових особливостей такого контрактування є обов'язковість одного джерела фінансування, а саме відшкодувань за контрактами НСЗУ, тобто внесення додаткових можливостей. Саме цією постановою кардинально не змінюється становище в надходженні коштів до лікувального закладу", - розповів головний лікар Білоцерківської міської лікарні №1 Роман Ревунець.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Оплата за послуги здійснюється виключно в безготівковій формі, а надання таких послуг має бути оформлене відповідними документами та внесене до електронної системи охорони здоров’я із зазначенням джерела оплати. А ось оплату готівкою можна зробити лише у банку.
Нагадаємо, що керівник Білоцерківського підрозділу КНП КОР "Київський обласний онкодиспансер" Мирослав Вдовиченко розповів про методи лікування, про покращення умов, а також про важливість професіоналізму та психологічної підтримки на всіх етапах боротьби з раком.
- Актуальне
- Важливе

