
Боротьба з корупцією у Білій Церкві: хто цим займається і чи є успіхи
У місті є особа, яка обіймає посаду уповноваженої з питань запобігання та виявлення корупції у Білоцерківській міськраді. Але чи має вона реальний вплив та чи виконує свої обов'язки у повному обсязі?
Журналісти телеканалу Еспресо: Біла Церква проаналізували діяльність цієї посадовиці.
Корупція - одна з найбільших проблем України, і Біла Церква не є винятком. Гучні скандали навколо деяких чиновників міста, недостовірні дані в деклараціях та "договорняки" по багатьох питаннях. Все це мала б відслідковувати і подавати до НАЗК уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції у Білоцерківській міській раді. Так, у місті є така посада і відповідне розпорядження діє ще з кінця 2022 року. Але цю особу роками ретельно приховували, адже інформації ніде немає.
Журналістам телеканалу довелось скерувати до міської ради аж 4 інформаційні запити та витратити понад місяць часу, щоб з'ясувати - що головною антикорупціонеркою Білої Церкви є Галина Загородня. Вона ж і начальниця відділу кадрів міської ради.
"3. Уповноважена особа може визначатися шляхом покладення на одного з працівників міської ради функцій уповноваженої особи. Визначення працівника міської ради уповноваженою особою не повинно призводити до реального чи потенційного конфлікту інтересів у звʼязку з виконанням таким працівником повноважень уповноваженої особи.
4. Міський голова забезпечує гарантії незалежності уповноваженої особи від впливу чи втручання у його роботу", - йдеться у відповідному документі.
Фото: скриншот із відео Еспресо: Біла Церква
Згідно з Положенням, діяльність цієї загадкової особи підконтрольна міському голові. А призначив її особисто ще Геннадій Дикий. Але фактично за понад два роки ця посадовиця жодного разу публічно ні словом не обмовилась про корупцію у Білій Церкві, а здебільшого фігурує на традиційних нагородженнях перед сесією або засіданням виконкому, подаючи медалі та грамоти.
Фото: скриншот із відео Еспресо: Біла Церква
В обов'язки уповноваженої входить не просто консультувати працівників міськради, а й перевіряти факти корупції, повідомляти про порушення, фіксувати конфлікти інтересів, давати оцінку корупційних ризиків у виконкомі, вести облік тих, хто вже притягнутий до відповідальності.
"Уповноважена особа відповідно до покладених на неї завдань:
9) здійснює підготовку звітів за результатами періодичного перегляду та оцінки виконання плану заходів щодо запобігання і виявлення корупції в міській раді;
13) проводить перевірку факту подання суб'єктами декларування декларацій та повідомлення НАЗК про випадки неподання чи несвоєчасного подання;
14) співпрацює з викривачами, забезпечує дотримання їхніх прав та гарантій безпеки;
15) надає працівникам виконавчому комітету БМР методичну допомогу та консультацію щодо здійснення повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень;
20) повідомляє у письмовій формі міського голову, керівника структурного підрозділу про вчинення корупційних правопорушень;
22) організовує роботу та бере участь у службовому розслідуванні, яке проводиться з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або повʼязаного з корупцією правопорушення або невиконання вимог Закону в інший спосіб, за поданням спеціально уповноваженого субʼєкта у сфері протидії корупції або приписом Національного агентства", - зазначено у положенні.
Крім того, Галина Загородня має і багато прав. Чи користується вона ними, невідомо. Але обіймаючи таку поважну посаду, чиновниця за цей вид діяльності зарплату не отримує, бо, як зазначив Володимир Вовкотруб, під це не передбачена окрема посада. Натомість їй нараховується як начальниці відділу управління персоналом.
Читайте також: Аналітика доходів: скільки заробили начальники відділів та управлінь БМР за 5 місяців (ч.2)
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
А ось дати оцінку її роботи очільник громади не захотів. У НАЗК журналістам надали її звіт роботи за 2023 та 2024 роки. Так, пані Галина за останній рік провела 20 заходів для працівників щодо заповнення декларації, однак не усі їх відвідували. Також вона притягнула двох співробітників до дисциплінарної відповідальності за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Але хто вони - Галина Загородня коментувати відмовилась, як і загалом про свою діяльність.
"Дуже приємно з вами спілкуватися, але пришліть, будь ласка, запит і ви ж знаєте, що все на офіційному рівні", - сказала посадовиця у телефонній розмові.
Крім того, за інформацією Національного агентства з питань запобігання корупції жодних повідомлень від уповноваженої особи Білоцерківської міської ради про порушення до них взагалі не надходило. Але в цілому її звіт за 2024 рік Агентство оцінило на відмінно. Що не скажеш про більшість мешканців Білої Церкви, які навіть не здогадуються про існування такої посади.
- Актуальне
- Важливе

