День боротьби з інсультом: чому важливо вчасно розпізнати ознаки небезпечної хвороби
Щорічно 29 жовтня відзначають Всесвітній день боротьби з інсультом. Про перші симптоми, лікування та запобігання хворобі розповіла завідувачка інсультного блоку Білоцерківської лікарні №2 Людмила Липовенко
Про це інформує Еспресо: Біла Церква.
Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, що призводить до пошкодження частини головного мозку.
Види інсульту
Існує два види інсульту: ішемічний та геморагічний. Ішемічний виникає тоді, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом. Геморагічний інсульт стається внаслідок розриву мозкової артерії та виливання крові в порожнину черепа, наприклад, у вигляді гематоми. При такому виду інсульту пацієнту проводять оперативне лікування.
Симптоми та ознаки
Ознак інсульту може бути багато:
- порушення мови;
- перекіс обличчя;
- слабкість у руці, нозі чи одразу в обох кінцівках;
- втрата пам'яті.
Інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем, який виникає раптово та відчувається як удар по голові.
Фото: Особистий архів Людмили Липовенко
Перші дії за підозри на інсульт
У випадках підозри на інсульт слід негайно телефонувати 103 та їхати до лікарні, яка законтрактована на лікування інсульту. Адже що швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші його шанси уникнути важких ускладнень.
Лікування та реабілітація
Реабілітація та лікування залежить від того, наскільки швидко людину доправили до медзакладу. Що швидше це зробили, то найкраще та найсучасніше лікування можна застосувати. Наприклад, для лікування ішемічного інсульту призначають тромболітичну терапію, яка дає швидкий вихід з хвороби й допомагає уникнути інвалідизації. Зазвичай після інсульту потрібна тривала реабілітація, яка передбачає фізіотерапію, мовну терапію та психологічну підтримку.
Як запобігти хворобі
Для запобігання хворобі лікарка радить бути активними, більше рухатися, ходити пішки близько 10 тисяч кроків щодня. Обов’язково варто дотримуватися водного балансу та пити звичайну негазовану воду з розрахунку 30 мл/кг ваги. Слід відмовитися від шкідливих звичок: паління, вживання будь-якого алкоголю. Не менш важливо правильно харчуватися, уникати м’ясних продуктів, смаженого, ковбасних виробів тощо, натомість більше вживати свіжих овочів та фруктів.
- Актуальне
- Важливе