
Історії, що зачіпають за живе: у Білій Церкві відбулася зустріч із письменником Віталієм Запекою (+ФОТО)
22 березня у Білоцерківській центральній бібліотеці відбулася творча зустріч із письменником, драматургом і кіносценаристом Віталієм Запекою
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Під час заходу письменник розповів про свої книги, поділився з присутніми своєю життєвою філософією та цікавими історіями.
Загалом, до Білої Церкви Віталій Запека планував завітати ще три роки тому, однак з початку повномасштабного вторгнення вступив до лав ЗСУ. Після поранення та демобілізації він згадав про свою обіцянку і приїхав до міста, щоб розповісти охочим про свої книги.
Окрім цього, присутні мали змогу ознайомитися з творами письменника, зокрема з книгами "Герої, херої та не дуже", "Цуцик", "Бабах на всю голову", "Абсурд", "Ковбасокрад в раю" та "Полінка в Королівстві дурниць".
Фото: Еспресо: Біла Церква
Про що книги Віталія Запеки?
За словами письменника, його книги суттєво відрізняються між собою. Наприклад, одним із найпопулярніших творів чоловіка є "Цуцик", написаний від імені собаки-дворняги. У книзі демонструється "погляд на людей зі сторони". Ця книга увійшла до довгого списку Національної премії імені Т. Г. Шевченка у 2021 році.
Натомість "Абсурд" є антиутопічним романом – жанром, який доволі рідко зустрічається в українській літературі. У ньому автор досліджує вплив медіа на суспільство та маніпуляцію громадською думкою. За словами письменника, ця книга стала актуальною не лише для України, а й для всього світу.
"Я не розважався з читачем, ховав задумки, запитував про деталі, і дуже тішуся, коли при другому прочитанні люди знаходять нові сенси", – зазначив він.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Серед доробків Віталія Запеки є й дитяча книга "Полінка в Королівстві дурниць". Вона адресована як дітям, так і дорослим, оскільки вона сприймається по-різному залежно від віку читача. Зазначимо, що на основі цієї книги пан Віталій написав п'єсу для лялькового театру.
"Як у випадку з "Мандрами Гуллівера": діти читають про ліліпутів – їм весело, а дорослі бачать глибокий політичний підтекст", – пояснив автор.
Також нещодавно у видавництві "Віват" перевидали книгу "Бабах на всю голову". Вона розповідає про перші три дні повномасштабного вторгнення – період, коли українці переживали спільні відчуття розгубленості, рішучості, витримки та усвідомлення необхідності боротьби. Ці три дні стали унікальними в історії країни, і автор вважав важливим зафіксувати їх у літературі.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Зокрема, Віталій Запека зазначив, що вже на четвертий день війни стало зрозуміло, що українці вистоять. Він згадав безліч історій, які стали символами цього часу: як харківські хлопці побили російський десант, не знаючи, з ким мають справу; як цигани викрали бронетранспортер; як на сайті МВС опублікували рецепти коктейлів Молотова на всі випадки життя. Однією з популярних байок стала історія про бабусю, яка нібито збила дрон трилітровою банкою з огірками, хоча насправді це були помідори.
Особливістю цієї книги є те, що вона написана від імені пенсіонерки, без жодних імен і географічних назв, що зробило її близькою для читачів з різних регіонів України. Багато хто писав автору, що він немов би передав їхні власні думки та переживання.
Під час заходу також обговорили роман "Ковбасокрад в раю". У центрі сюжету – давній злодій, який після смерті потрапляє на той світ разом із ковбасою. У книзі автор грається з життєвими стереотипами та ситуаціями, створюючи сатиричну, але водночас глибоку історію. За його словами, цей твір можна читати як легке гумористичне оповідання, але він також дає привід для роздумів про закладені в суспільстві стереотипи.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Щодо іншої книги, частково автобіографічного роману "Герої, херої та не дуже", автор зазначив, що писав її після служби в АТО. Він розповів, що у книзі моменти, де головний герой вляпався в халепу чи зробив щось необдумане, відображають його власний досвід. Водночас усе корисне й героїчне, що трапляється у творі, належить його побратимам. Окремі п'єси Запеки були поставлені в Дніпровському національному театрі.
Що відомо про письменника?
Варто зазначити, що Віталій Запека три роки служив в АТО. У 2019 році повернувся до цивільного життя, але з початком повномасштабного вторгнення знову став на захист України. Приблизно рік тому він отримав поранення від ворожого снайпера між Кураховим і Мар'їнкою. Через стан здоров'я він був демобілізований кілька днів тому.
- "Історія, яку варто почути": у Білій Церкві відбулась творча зустріч із письменником Євгеном Дубровським.
- Актуальне
- Важливе