
386 років від дня народження Івана Мазепи: Біла Церква в житті гетьмана
Іван Мазепа - гетьман війська Запорізького, який залишив помітний слід в історії Білої Церкви, зробивши її важливим політичним, економічним і культурним центром. Народився він 20 березня 1687 року у селі Мазепинці
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Він народився в селі Мазепинці неподалік від міста, що було родовим маєтком його родини, тому вважав цей край своєю батьківщиною. У 1703 році гетьман оселився в Білоцерківському замку, який мав стратегічне значення і став для нього надійною резиденцією. Тут він відчував себе в безпеці та прагнув зробити місто своєю власністю.
Як розповів історик Євген Чернецький, що, зважаючи на статус Білої Церкви як міста з найбільшою фортецею того часу на цих теренах, Іван Мазепа розглядав її як правобережну столицю свого державного утворення.
"Білу Церкву сам Іван Мазепа розглядав, вочевидь, як центр правобережних теренів тієї держави, яку він відтворював. А це була держава ще часів Богдана Хмельницького, коли гетьманат охоплював обидва береги Дніпра", - додає Євген Чернецький.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Політичний та економічний вплив
Біла Церква стала одним із центрів політичного впливу Івана Мазепи, де він приймав важливі рішення, зокрема саме тут було страчено Кочубея та Іскру. Економічно місто відігравало значну роль завдяки торговим шляхам, а гетьман, будучи одним із найбагатших феодалів Європи, активно сприяв його розвитку.
Частину своїх прибутків він спрямовував на будівництво культових споруд у стилі українського бароко, серед яких мала бути велика кам'яна церква в Білій Церкві, проте через події 1708 року та передачу міста Польщі її так і не завершили, залишивши лише Микільську церкву.
Євген Чернецький також поділився, що нині на місці тієї будівлі зведено церкву Святого Миколая, і одна зі стін цієї церкви - автентична, датована початком XVIII століття.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Загалом, внесок Івана Мазепи в розвиток Білої Церкви та її культурну спадщину є важливою частиною української історії.
- Вулиці, парки та пам’ятки: що поєднує Кобзаря з Білою Церквою.
- Актуальне
- Важливе