Медіація у вирішенні спорів: чи готові білоцерківські судді до нового тренду?
Де можна пройти навчання, аби стати медіатором, медіація платна чи безкоштовна та скільки триває дана послуга, розповіла медіаторка та адвокатка Дарина Старовойтова.
"Медіація – це позасудове врегулювання спору за участю нейтральної особи медіатора. Це відмінні від адвокатів та юристів спеціалісти, які пройшли навчання та отримали відповідний сертифікат про право займатися медіатрською діяльністю", - зазначає Дарина Старовойтова.
Фото: Еспресо: Біла Церква
- Де можна пройти відповідне навчання, аби отримати можливість стати медіатором?
- Навчання медіаторів здійснюють суб'єкти освітньої діяльності, зокрема Києво-Могилянська бізнес-школа, також в Одесі є, заклад, який проводить навчання медіаторів в Києві. Наразі кількість таких установ зростає.
- Чи зростає кількість медіаторів в Україні?
- Звісно, більше адвокатів. Але з набранням чинності в грудні 2021 року Закону України про медіацію, кількість медіаторів постійно зростає, наразі даний напрямок популярний.
- А чи є медіація обов'язковою стадією. Тобто перед судовим процесом сторони зобов'язані спочатку піти до медіатора, і лише потім, якщо не домовляються, звертаються до суду?
- Станом на сьогодні процедура медіації не є обов'язковою, вона є добровільною. Якщо сторони перебувають в конфлікті або є якийсь спір, наприклад: сімейні або бізнес, трудові - у такому разі можна залучити медіатора. У мережі інтернет, на Фейсбуці можна знайти медіатора. Медіатори є ті, які спеціалізуються на вирішення тих чи інших спорів. До таких спеціалістів можна звернутись і до початку розгляду справи у суді, або коли вона перебуває у суді.
- Послуга медіаторів платна чи безкоштовна?
- Так, є безоплатна правова допомога, але, наскільки я знаю, медіаторів безоплатних немає.
- Де саме можливо шукати медіаторів? Чи пропонують у суді вирішити конфлікт спочатку через медіаторів?
- Якщо суд пропонує вирішити конфлікт за допомогою медіатора, це більше відбувається на стадії вже відкритого провадження. Найчастіше судді пропонують вирішити проблему або спір шляхом звернення до медіатора. Тобто, коли спір вже є. А знайти медіатора так само можна або за допомогою “сарафанного радіо”, або в мережі інтернет, або ж на Фейсбуці. У даній соцмережі розміщено достатньо спільнот медіаторів.
- Наскільки я розумію практика медіаторів поширена у містах-мільйонниках, таких як Київ та інших. А ось у населених пунктах з меншою кількістю населення це популярно? Наприклад у Білій Церкві?
Я думаю, що коли особа має намір вирішити спір, вона спочатку звертається до юриста або адвоката, і відповідно вже адвокат на місці може запропонувати медіатора. Думаю, що і в Білій Церкві вони є. Але так, більш поширено в Києві, Одесі, Львові, Дніпро і тд. Знайти і в маленькому місті медіатора – це не проблема.
Фото: Еспресо: Біла Церква
- Практика медіації в Україні відрізняється від закордонних країн і чим саме?
- Відрізняються, наприклад, в Польщі. Там медіаційна угода може бути затверджена судом. В нас такої процедури немає. У нас суд може затвердити лише мирову угоду. Є країни, наприклад, США, Англія, де медіація є обов'язковою. Тобто до звернення до суду сторони конфлікту мають звернутися до медіаторів. Обов'язково. У нас такої процедури немає, у нас медіація поки що добровільна.
- Чи розглядається можливість затвердити на законодавчому рівні обов'язкову медіацію?
- Станом на сьогодні таких питань немає, але я можу зауважити, що в процесуальних кодексах передбачено можливість проведення процедури медіації, і суд навіть може зупинити провадження для вирішення спору з допомогою медіації на строк до трьох місяців.
- Скільки взагалі може тривати медіація і чи дана процедура оформлюється?
- Тривалість процедури медіації не врегульована Законом про медіацію. Вона може тривати необмежений час. Але в будь-якому випадку вона триватиме менше, ніж судовий спір. Це однозначно. З приводу процедури: сторони підписують договір з медіатором для того, щоб провести процедуру медіації, у підсумку - вони можуть підписати медіаційну угоду, яка може стати нотаріальним договором або “перерости” у мирову угоду.
- Крок за кроком в Україні приймаються рішення, метою яких є розвантажити суди. Наприклад декілька років тому запрацював «Електронний суд». Тож чи стане медіація панацеєю, яка в рази зменшить кількість судових справ і таким чином зробить правосуддя більш ефективним?
- Так, безперечно, за допомогою медіації можна розвантажити суди. Наразі вони перевантажені. Є проблема і кадрового дефіциту, також через воєнний стан справи відкладаються, накопичуються, зростає термін розгляду справ і їхня кількість. За допомогою медіації безперечно можна розвантажити суди і суддів.
- Скільки років ви вже є медіаторкою? Та які справи вам доводилося розглядати і врегулювати конфлікти, спори?
- Сертифікат медіатора я отримала більше трьох років тому і весь цей час займаюсь практично медіацією. Найбільш медіабільними спори є: сімейні, бізнес-конфлікти і стягнення заборгованості. Це спори, які ефективно можна врегулювати за допомогою медіації.
- Для українців поширене поняття медіації, чи все ж таки, коли вони вперше дізнаються, то дивуються, що взагалі в нас таке існує?
- Непоширене поняття, дуже часто плутають з дуже схожим словом “медитація”. Не дивлячись на те, що і в мережі Фейсбук, і навіть в Інстаграмі про ці процедури розповідають. Поки що на жаль це не дуже поширена процедура, але вона набуває популярності. Зокрема за останній рік дуже популярна ця процедура стала на стадії виконання судових рішень. І приватні виконавці проводять відповідні заходи для того, щоб розвивати, поширювати, та вдосконалювати процедуру медіації і її результативність саме на стадії виконання судового рішення.
- Що ж потрібно робити, аби поширювати практику медіації в Україні?
- Я думаю, що, по-перше, проводити освітні заходи в юридичних навчальних закладах, в центрах надання безоплатної правової допомоги. Вони, до речі, дуже часто пропонують послуги медіації особам, які звертаються за правовою допомогою. Також поширювати інформацію в мас-медіа.
- Локальні суди по містах чи готові до такої інновації як медіація?
- Судді завжди підтримують позасудовий варіант вирішення спору. Вони і зараз пропонують укласти мирову угоду, але про варіант - звернутися до медіатора - також зазначають, буквально на першому засіданні. Тобто, якщо особа звертається до суду і справа вже відкрита, судді завжди роз'яснюють право сторонам укласти мирову угоду та звернутися до медіатора.
- Як вибрати медіатора для розв’язання певних спорів? На що в першу чергу варто звернути увагу?
- Варто звертати увагу, безперечно, як і при виборі адвоката, на його досвід. Я завжди пропоную при обранні і адвоката, і медіатора звертати увагу на спеціалізацію. Якщо це сімейний спір - шукати сімейного медіатора, якщо це корпоративні питання або бізнес-конфлікти або договірні питання - звертатись до бізнес медіаторів.
- Актуальне
- Важливе