
65-та бригада: три роки оборони України та нові технології на фронті
Начальник відділення комунікацій 65-ї окремої механізованої бригади Сергій Скібчик в інтерв'ю розповів про процес створення бригади, її спеціалізацію та технічне забезпечення
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
За його словами, бригада була сформована саме для ведення бойових дій, і її створення відбулося у квітні 2022 року в місті Старичі Львівської області. З того часу вона пройшла складний бойовий шлях через Волинь, Рівненщину, Житомирщину. А з червня 2022 року, бере участь в обороні Запоріжжя, зокрема на Оріхівському напрямку та Роботинському плацдармі. Також Сергій Скібчик підкреслив, що вже майже три роки бригада тримає оборону на цих позиціях.
Загалом, за три роки перебування бригади на фронті бійцям вдалося знищити чимало окупантів та ворожої техніки. Однак визначити ці цифри складно, оскільки існує таке поняття, як колективний вогонь, коли при спробах штурмів окупантів включаються вогневі підрозділи всіх бригад-суміжників, які стоять поруч.
"Якщо ми говоримо про наш роботинський виступ, то там і 118-та бригада, і 128-ма, і територіальні полки, батальйони територіальної оборони. Тобто сказати, що саме ми збили літак, як це було в 2022 році, досить складно, оскільки це певна процедура об'єктивного підтвердження та контролю над знищеними цілями", — зазначив він.
Однак на початку, коли бригада тільки зайшла в сектор, російський Су був знищений кількома вогневими екіпажами. Це й 65-та бригада працювала, й 128-ма. Але з того часу багато що змінилося, і стало набагато простіше підраховувати знищену техніку окупантів, оскільки війна перейшла в іншу стадію — більш технологічну, стадію війни дронів. Дрони проводять розвідку та уражають цілі.
"Зокрема, якщо подивитися на роботу нашого підрозділу "Роніни", то вони за один день знищили вісім ворожих гармат. Буквально сьогодні вони виставили відео знищення зенітно-ракетного комплексу "Стріла-10". Це дороговартісний комплекс, який серйозно вдаряє по протиповітряній обороні росіян. Також багато уражень російських штурмових груп. Запоріжжя, хоча і не так часто фігурує в зведеннях Генерального штабу, як Покровський напрямок, але тут також відбуваються активні бойові дії. Російські сили намагаються пробити нашу оборону, використовуючи тактику малих піхотних груп, намагаються просочитися в наші бойові порядки. І тоді включається колективний вогонь", — розповів він.
Читайте також: Славетна 72 бригада ім. "Чорних Запорожців": що пропонують рекрутам?
Технічні інновації та стратегія використання дронів
Щодо підрозділу БПЛА 65-ї бригади, то він був заснований, як і у всій українській армії, ще з 2014 року. Тоді вони здебільшого виконували розвідувальні місії, але вже з середини 2023 року, коли перейшли до ударних дронів, практично в кожному батальйоні та роті хлопці купували собі окуляри, пульти, антени і навчалися літати. Згодом, коли побачили результативність цієї роботи, було прийнято рішення створити батальйон безпілотних систем, який сьогодні дуже ефективно вражає ворожу техніку та живу силу ворога.
"Мова йде не лише про знищення техніки та живої сили ворога під час штурмів. Наші пілоти сьогодні залітають до окупованого Токмака, що знаходиться на відстані 30-35 км від лінії бойового зіткнення, і знищують ворожу техніку, їхні укриття. Це називається розвідувально-ударними операціями. Ударні дрони працюють ближче, а розвідувальні — на більшій відстані, збираючи дані про накопичення російських ресурсів, підготовку та постачання боєприпасів", — пояснив Скібчик.
За його словами, дрони сьогодні — це така зброя, якої завжди не вистачає, оскільки кожен екіпаж може виконувати до 40 бойових вильотів на день. Тому потреба в таких дронах обчислюється не сотнями, а тисячами на день. Контракти на постачання дронів укладаються з виробниками, але також велику допомогу надають благодійні фонди та волонтерські організації. Наприклад, підрозділ "Роніни" літає переважно на дронах, які надає Сергій Стерненко.
Проблеми з технічним забезпеченням та потреба в ресурсах
Щодо техніки, то це ресурс, який дуже швидко вичерпується в умовах бойових дій. Тому її, на жаль, ніколи не вистачає. Якщо говорити про оснащення бригади, то це радянські самохідні артилерійські установки і радянські танки Т-72.
"Звісно, ми б хотіли стріляти з "Цезарів" і працювати на "Леопардах" в штурмах, але ми працюємо з тим, що маємо. Та техніка, яка є, працює: вона їздить, стріляє. Єдине, що не вистачає — це боєприпасів. Вони потрібні завжди, адже активна робота не припиняється", — зазначив Сергій Скібчик.
За ці три роки повномасштабної війни, на його думку, якщо говорити про рейтингову систему оцінки бригад у Збройних Силах, то наприкінці 2024 року наша бригада входила до десятки кращих за знищення живої сили та техніки ворога. Кожен бал, який здобуває, наприклад, пілот БПЛА за знищену техніку, допомагає отримати додаткові ресурси для бригади: більше техніки, дронів, боєприпасів.
Повна версія інтерв'ю - на YouTube каналі Еспресо: Біла Церква.
- Актуальне
- Важливе