Діти в умовах війни: хто піклується про малечу, евакуйовану з небезпечних територій
Скільки у Білій Церкві дітей, переміщених із небезпечних територій, і як з війною змінились правила усиновлення і встановлення опіки розкажемо у матеріалі
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Безумовно, війна внесла свої корективи в життя кожного, але найуразливішими виявились діти. І якщо у люблячій сім’ї легше пережити страх, тривогу і можливу загрозу для життя, то у деяких дітей батьків просто немає – вони їх покинули, пропали безвісти або загинули.
Скільки дітей у Білій Церкві, які стали внутрішньо переміщеними особами?
Під час спілкування з журналістами Еспресо: Біла Церква директорка Білоцерківського дитячого будинку-інтернату Алла Верещак розповіла, що станом на сьогоднішній день 40 дітей з числа ВПО. 21 дитина прибула з Шевченківського дитячого будинку Харківської області, 15 дітей - із Запорізької області, 2 дітей - з Дружківського дитячого будинку-інтернату і наразі очікують хлопчика, якого евакуювали з Краматорська.
Білоцерківський дитячий будинок-інтернат
Фото: Інститут розвитку громадянського суспільства імені Голди Меїр
За її словами, перша група дітей приїхала 22 жовтня 2022 року. Однак діти і досі продовжують прибувати, але не так масово через відсутність евакуацій у прифронтових територіях.
Загалом, з числа ВПО лише 10-15 дітей перебувають у статусі дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.
А єдині труднощі виникають з тим, що не всі батьки наразі в змозі зв’язатись зі своїми дітьми або перебувають на окупованих територіях, але про стан дітей переймаються дідусі, бабусі та навіть сусіди відправляють посилки. Також деяких дітлахів забирають на канікули в безпечні місця небайдужі родичі.
Чи є у Білій Церкві альтернатива дитячому будинку?
Наразі волонтерка Тетяна Люлька працює над проєктом "Дім", який покликаний стати місцем для тих дітей, хто втратив своїх батьків, або ж у кого є опікуни літнього віку, які просто не можуть доглядати за дитиною належним чином.
У коментарі журналістам Еспресо: Біла Церква пані Тетяна розповіла, що сама оформила опіку над двома евакуйованими дітьми, і чудово розуміє, що зараз дійсно потрібно тим, хто опинився в такій ситуації.
До того ж волонтерка не тільки евакуйовувала цілі родини з-під обстрілів, а й регулярно возила допомогу саме дітям: складала списки, підбирала одяг і взуття за розміром, разом з іншими волонтерами укомплектовувала персональні коробки для кожної дитини, якій потрібна була допомога.
Фото: фейсбук-сторінка Тетяни Люльки
Тетяна Люлька поділилась, що проєкт "Дім" вже починає реалізовуватись, адже вона знайшла придатну для цього територію – 2 га землі з будівлями, що потребують реконструкції, але недалеко від міста. Волонтерка планує створити усі комфортні умови для проживання і навіть переїхати в нову оселю з дітьми.
Фото: фейсбук-сторінка Тетяни Люльки
Яких змін зазнало законодавство?
Зміни до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей були внесені у травні 2022 року. І найсуттєвішими з них стало те, що:
- служби у справах дітей з різних регіонів зможуть бачити інформацію про малечу, яка потребує усиновлення, в інших областях;
- на тимчасово окупованих територіях неможливо усиновити дитину. Також усиновити дитину під час воєнного стану не можуть іноземці або особи, які постійно проживають за кордоном;
- оформити опіку над дитиною, якщо хтось із подружжя несе військову службу, стало простіше. Обидва з подружжя повинні мати висновок про стан здоров'я. Той, хто служить, може подати його протягом 15 календарних днів після повернення зі служби;
- родини (сім’ї родичів, знайомих, а також прийомні і дитячі будинки сімейного типу), які тимчасово прийматимуть до себе дитину, будуть отримувати грошову допомогу навіть у випадку, якщо вона ще не має статусу сироти або не позбавлена батьківського піклування.
- Актуальне
- Важливе