
Лікарня-літак: як збереглась історична Ставищенська лікарня
Стара будівля лікарні у селищі Ставище, осучаснена кондиціонерами і металопластиковими вікнами, ховає набагато глибшу історію, ніж просто пережиток минулого
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
За підтримки графів Браницьких на околиці Ставища, з боку дороги з Білої Церкви, функціонувала дерев'яна лікарня на 10 ліжок. У ній працювали лікар, двоє фельдшерів та акушерка, яка приймала пологи вдома.
До 1899 року заклад очолював лікар Вацлав Йосипович Горох. Лікарня тоді мала 24 ліжка: 15 для чоловіків та 9 для жінок. Ліки з аптеки при лікарні видавалися безкоштовно і лише за рецептом лікаря.
Фото: Олександр Мальона
У 1911 році за фінансової підтримки графа Владислава Браницького, розпочалося будівництво нової двоповерхової цегляної лікарні на 50 ліжок. Європейський модерн із кам’яним декором, одна із найгарніших провінційних лікарень в Україні того часу.
Але будівництво було призупинене через Першу світову війну, і лише в 1923 році завершено облаштування другого поверху та проведено загальний ремонт.
Дався взнаки "вік авіації", і лікарня будувалася за типом літака-біплана:
- місце пропелера припало на центральний вхід;
- у вестибюлі — мотор;
- у кабіні льотчика — молільня;
- у крилах — палати й коридор;
- фюзеляж — допоміжні кабінети, рентген та інфекційне відділення з окремими двома входами;
- в елеронах — амбулаторія та кухня;
- у хвостовому оперенні — квартири медичного персоналу.
Фото: Олександр Мальона
До початку Першої світової війни у 1914 році встигли опорядити перший поверх "лікарні Браницьких" на 35 ліжок. Другий поверх облаштували вже у 1923 році і вже тоді завершився загальний ремонт. Робітники оздобили підлогу керамічною плиткою заводу Бергенгейма, встановили каналізаційну мережу та відливи, електро- і водопровідну мережу тощо. Молільню перетворено на конференц-залу.
До 1941 року лікарня розширила свій ліжковий фонд до 150 місць, використовуючи підсобні приміщення та квартири медичного персоналу. Під час Другої світової війни тут розміщувався госпіталь.
Фото: Олександр Мальона
У 1966 році було пробурено свердловину та встановлено водонапірну вежу Рожновського, що забезпечило безперебійне водопостачання. Дах з черепиці замінили на бляшаний, покращивши захист будівлі від негоди.
Сьогодні заклад функціонує як комунальне некомерційне підприємство "Ставищенська лікарня" Ставищенської селищної ради Білоцерківського району. Як стало відомо з платформи "Helsi", у лікарні працює 13 лікарів: акушер-гінеколог, отоларинголог, невролог, офтальмолог, ендокринолог, стоматолог-хірург, дерматовенеролог, інфекціоніст, ортопед-травматолог, нарколог, уролог, дитячий стоматолог і спеціаліст з функціональної діагностики.
- Турецький будиночок в "Олександрії": історія, що зникає за парканом.
- Актуальне
- Важливе