Цифрове насильство: що це та як розпізнати
Темою цьогорічної Міжнародної акції "16 днів проти насильства" стало саме кібернасильство, яке в сучасних умовах створює реальну небезпеку
Журналістка сайту Еспресо: Біла Церква розібрала для читачів найпоширеніші питання, які можуть виникнути у рамках теми цьогорічної акції.
Що таке кібернасильство?
Кібернасильство – це використання інтернету та соцмереж для здійснення небезпечних дій, таких як переслідування, погрози, шантаж чи булінг. З розвитком сучасних технологій це явище стало серйозною проблемою, яка зачіпає дітей, підлітків та дорослих у всьому світі. Незважаючи на те, що онлайн-насильство є віртуальним, воно може завдавати абсолютно реальну шкоду.
Читайте також: 16 днів проти насильства: що включає Міжнародна акція
Як ідентифікувати кібернасильство?
Насамперед варто пам'ятати, що ніхто не має права ображати вас у соціальних мережах або загалом у віртуальному просторі. Постійні негативні коментарі, повідомлення з погрозами, небажані контакти, спам з негативним вмістом – це ознаки кібербулінгу чи кіберсталкінгу.
Фото: Національна поліція України
У кіберпросторі також поширене сексуальне насильство по відношенню до дітей: вимагання фото чи зустрічі у реальному житті.
Не варто забувати і про фейкові інтернет-магазини, які продають неіснуючий товар і люди сплачують за нього гроші.
Читайте також: У Білій Церкві діє сектор протидії домашньому насильству: яка його мета
Як повідомляє Нацполіція України, таке насильство може тривати довго, адже інформація в інтернеті часто залишається доступною навіть після її видалення. Це постійно підвищує психологічний тиск на постраждалу особу. Окрім того, втрата приватності через поширення особистої інформації може призвести до руйнування репутації та матеріальних втрат.
Як себе захистити?
Насправді кроки доволі прості, але й вони не дають абсолютної гарантії захисту, якщо ви активний користувач соцмереж:
- Не діліться особистою інформацією в мережі з незнайомими людьми, не приймайте запити на повідомлення від тих, кого не знаєте;
- не переходьте на підозрілі сторінки за посиланнями;
- активуйте блокування та фільтри. Більшість платформ мають опції блокування користувачів, які надсилають образливі чи небажані повідомлення;
- якщо насилля уникнути не вдалось, то збирайте інформацію про порушника у вигляді скриншотів листувань, публікацій чи негативних коментарів.
Куди звертатись?
В Україні наразі на постійній основі працюють гарячі лінії, організації та психологи, які допоможуть у випадках кібернасильства.
- Актуальне
- Важливе