
"Не я б’ю — верба б’є": що варто знати про історію та традиції Вербної неділі
Вербна неділя або Вербниця – це шоста неділя Великого посту, яка припадає за тиждень до Великодня
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Вона відкриває Страсний тиждень і готує християн до переживання смерті та воскресіння Ісуса Христа. У цей день віряни згадують урочистий вхід Ісуса до Єрусалиму, коли люди зустрічали Його, стелили перед Ним свої плащі та тримали в руках пальмові гілки, вигукуючи: "Осанна Синові Давида!". Ця подія описана в усіх чотирьох Євангеліях і поєднує в собі тріумф і передчуття майбутніх страждань.
У Західній Церкві традиція святкування Вербної неділі бере свій початок ще з IV століття. У Єрусалимі патріарх в’їжджав на ослиці на Оливну гору, а в XI столітті з’явився звичай освячення пальмових або вербових гілок.
Читайте також: Страсний тиждень та завершення Великого посту: основні традиції підготовки до Великодня.
Символіка верби та українські звичаї
В Україні цього дня до церкви приносять гілочки верби, часто з пухнастими "котиками" або вже з першими зеленими листочками. Після освячення їх зберігають у хаті протягом року – ставлять під іконами, у хлівах чи на подвір’ї, щоб захистити господарство від грому, пожеж та нечистої сили. Частину гілок встромляють у землю, "щоб росла Богові на славу".
Серед народу поширена також жартівлива традиція легко бити одне одного освяченою вербою зі словами:
"Не я б’ю — верба б’є,
За тиждень Великдень,
Недалечко червоне яєчко!"
Цей звичай вважають побажанням здоров’я, сили та добробуту.
В українській традиції верба була справжнім деревом чудес, що володіло величезною цілющою силою. Її свяченими гілочками благословляли корів, захищаючи їх від нечистої сили. З гілок та листя верби виготовляли відвари та настоянки, які допомагали позбутися головного болю, пропасниці, шлункових захворювань, а також сприяли загоєнню ран і полегшували біль при ревматизмі.
Оскільки верба була освяченою, її не можна було просто викидати — її спалювали з пошаною, зберігаючи велику повагу до її святої сили.
- Великодні свята та поминальні дні в умовах воєнного стану: що варто знати білоцерківцям?
- Актуальне
- Важливе