Еспресо. Біла Церква
Ексклюзив

"В освіті криза": науковці та вчителі Білої Церкви палко відреагували на об’єднання предметів "Історія України" та "Всесвітня історія"

28 серпня, 2024 середа
13:40

Про те, що запропоновано в "Концептуальних засадах" та як відреагувала науково-педагогічна спільнота на реформу - читайте в ексклюзивному матеріалі журналістки Еспресо: Біла Церква

Зміст

До більш виразного погляду на історію України як невід’ємної частини європейської та світової історії спонукає саме те, що наша держава опинилась в епіцентрі геополітичних процесів. Саме через це, згідно із документом, у системі загальної середньої освіти має запроваджуватись єдиний загальноосвітній курс історії.

Про що йдеться у "Концептуальних засадах реформування історичної освіти в системі загальної середньої освіти"

У документі зазначається, що для забезпечення відповідності між навчальним часом, обсягом навчального матеріалу та очікуваними результатами необхідно перейти до єдиного загальноосвітнього україноцентричного курсу "Історія". Важливо, аби учнівство осмислювало українські історичні процеси в зіставленні й порівнянні з європейськими і всесвітніми. Включеність української історії в європейську і світову є вкрай необхідною також з огляду на неможливість пояснити низку явищ у відриві від загальних процесів.

Окрім об’єднання двох предметів воєдино, у "Концептуальних засадах" зазначається, що для учнів 10-12 класів доцільним до вивчення буде запровадити низку історичних спеціальних курсів:

  • історична географія;
  • локальна/регіональна історія;
  • інтелектуальна історія;
  • історія культури;
  • історія етнічних або релігійних громад;
  • історія й досвід виживання/протистояння тоталітарним режимам, імперіям під час війн;
  • історія державотворення.

Детально про те, як школярі вивчатимуть історію у 1-12 класах

Фото: Еспресо: Біла Церква

У "Концептуальних засадах" Міністерство широко висвітлює змістове наповнення курсу з історії за кожним освітнім циклом. Тож, для дітей 1-4 класів курс із історії спрямовуватиметься на зацікавлення учнівства до пізнання минулого та у загальному інформуватиме про історію, людину, Україну, Європу та світ.

У базовій середній освіті, 5-9 класи, курс із історії має бути наповненим так, аби зацікавити та підтримати інтерес учнівства до пізнання минулого як основи для розуміння сучасності. 

Учні 10-12 класів узагальнюватимуть знання з історії та громадянознавства, які вони набули протягом попередніх років навчання. Зазначається, що в основному курсі розглядатимуться історичні явища та процеси із "наголосом на історії сучасного суспільства".

Реакція освітян та науковців на інновації Міністерства освіти та науки

Фото: МОН

Науково-педагогічна спільнота, представники громадськості та небайдужі громадяни сформували звернення до Оксена Лісового із вимогами не допустити злиття предметів "Історія України" та "Всесвітня історія".

"Уважаємо, що ідея інтеграції курсу "Історія України" з курсом "Всесвітня історія", що видається як перспективна освітня новація з опорою на досвід провідних держав Європи та Північної Америки, є глибоко шкідливою та у своїй суті знищує національну модель освіти та підриває державність України зсередини", - йдеться у заяві.

Підписанти петиції зазначають, що в цілому вони підтримують процес оновлення української системи освіти та виступають за збереження самостійних шкільних предметів: історії України, української мови та української літератури. Побоюються, що історія України серед величезного обсягу інформації постане винятково як додаток до історії сусідніх держав та стане інструментом їхньої політики. У зверненні також наводиться альтернатива: "Подібний курс, можливо, доцільніше розглядати в рамках університетської освіти, коли вже закладено український національний фундамент особистості та здатність до оцінки й аналізу різних суспільно–політичних процесів".

Петицію підписали понад 2300 осіб, серед них - більше ніж 40 жителів Білоцерківської громади: вчителі, науковці, директори закладів освіти та їхні заступники, депутати. Серед підписантів - начальник Управління освіти і науки БМР Юрій Петрик, який категорично не погоджується з ініціативою Міністерства та вважає її злочинною.

Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква

Якщо вивчати історію одним предметом, Україні не буде надано статусу значущості, а навпаки - його применшено. Загальної історії України ми не знаємо, а тепер ми її хочемо розчинити у всесвітній історії.

Юрій Петрик наголошує, що закордоном освіта формувалась не за 2 тижні до початку навчального року, а протягом десятиліть: "До прикладу Афіни 60 років напрацьовували законодавство та готували вчителів та громадськість до змін в освіті".

Кандидат історичних наук Олексій Дєдуш у коментарі Еспресо: Біла Церква на тезу про україноцентричність загальноосвітнього історичного курсу зазначив, що "україноцентричним має бути предмет "Всесвітня історія".

Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква

Вважаю, це дещо дивна ідея. Колеги, з якими спілкувався, також не поділяють її. У більшості країн світу школярам окремо викладають історію держави та всесвітню історію. Є періоди, коли століттями у країні не відбувається ніяких вагомих перипетій, проте у інших - той же відрізок часу перенасичений державотворчими процесами.

Олексій наводить приклад другої половини 18 ст., коли Францію сколихнула Французька буржуазно-демократична революція, саме тоді території сучасної України непомітно приєднували до Росії, Австрії. У школярів, які намагатимуться це все осягнути, відбуватиметься дисбаланс, а історія власної держави відійде на задній план.

Серед усіх шкільних предметів формують українську ідентичність лише три: українська мова, література та історія України, - Олександр Полтавцев 

Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква

Кандидат філософських наук, викладач історії Олександр Полтавцев говорить, що обов’язково необхідно реформувати викладання історії в школах, але те, що пропонує Міністерство наразі - не на часі.

Міністерство освіти вважає за потрібне прибрати предмет "Історія України" та об’єднати його із "Всесвітньою історією". Слушність певна є, адже Міністерство наголошує на необхідності показати в межах всесвітньої історії українську суб’єктність, що Україна є також важливим суб’єктом творення світової історії.

Олександр вважає, що все ж об’єднання двох предметів може навпаки зашкодити. "Ми кілька сотень років перебували у складі імперії і сьогодні ми боремось проти імперського спадку, який ми маємо долати та формувати сильну українську ідентичність". Також він зазначає, що варто не героїзувати історію України, а й вивчати помилки, які були протягом всього державотворення.

Вчителька історії Білоцерківського ліцею №9 Любов Прокопенко протягом 5 років викладає предмет синхронно: "Коли я розпочинаю тему "Перша світова війна", то виділяю 7 уроків на всесвітню історію, а потім в контексті переходжу на історію України. Дітям так значно легше сприймати матеріал". Про це зазначає і вчителька історії того ж ліцею, але підтримує концепцію щодо реформування історичної освіти.

"Важливо бачити Україну в контексті світової історії, адже Україна є невід’ємною складовою історичного процесу", - прокоментувала вчителька історії Білоцерківського ліцею №9 Вікторія Кібаленко та додає, що більше годин варто виділяти на студіювання саме історії України.

Аргументи Міністра Оксена Лісового на захист впровадження історичної реформи 

Фото: МОН

Підписаний 30 липня 2024 року Міністром Оксеном Лісовим наказ “Про затвердження концептуальних засад реформування історичної освіти…” спричинив широкий суспільний розголос не лише серед освітян. Тож у своєму дописі він пояснив причину необхідності реформувати історичну освіту. 

"В умовах війни історичній освіті потрібно відповідати на політичні, економічні, соціальні та культурні виклики для консолідації української нації", - з даної тези розпочалась аргументація.

За його словами, наразі навчальні програми спрямовані на вивчення надмірного фактографічного матеріалу, тож варто усунути дублювання та перевантаження обсягом. Він зазначив, що потрібно формувати в учнівства уявлення про світ як єдине ціле, де всі елементи взаємопов’язані, також необхідно не зводити опрацювання навчального матеріалу до запам’ятовування окремих подій.

"Формуючи українську ідентичність у дітей і показуючи їм історію через суб'єктність України у світі, ми виховуємо покоління, стійке до маніпуляцій та здатне критично осмислювати минуле та сьогодення", - завершив публікацію Міністр освіти та науки.

Теги:
Читайте також:
Біла Церква
+11°C
  • Біла Церква
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 41.28
    Купівля 41.28
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 45.85
    Продаж 46.56
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
18 вересня
19:15
Ексклюзив
Еспресо: Біла Церква
15 грн - це компроміс: у Білій Церкві обговорили новий тариф на проїзд (+ФОТО)
18:40
Лікарі швидкої - багатопрофільні фахівці
Форма за понад 10 мільйонів: що планують закупити працівникам швидкої допомоги Київщини
17:30
Оновлено
погода осінь
Якою буде погода 19 вересня: прогноз у Білій Церкві та районі
17:20
Оновлено
світло
Світло буде весь день: 19 вересня планові відключення електроенергії не прогнозуються
15:35
В останню путь провели захисника України Артема Павленка (+ФОТО)
14:30
Фурсівська ОТГ
Фурсівська громада придбала мультимедійне обладнання для місцевих шкіл
14:15
п'яний водій
Спроба підкупу: патрульні затримали водія у стані сп'яніння
13:55
КОВА
Культурні діячі Київщини можуть отримати 20 тис. грн: умови призначення премії
13:10
"Єдиним вікном" у ЦНАПах Київщини за перше півріччя ветерани скористалися понад 8 тисяч разів
12:10
Еспресо: Біла Церква
У Спасо-Преображенському соборі попрощалися з Сергієм Дубінком (+ФОТО)
11:30
газопровід
Завтра в Білій Церкві призупинять газопостачання: де саме
11:00
23-річний білоцерківець Андрій Купрієнко відзначений державною нагородою - медаллю "За військову службу Україні"
10:40
У селі Петрашівка сьогодні призупинять газопостачання
10:00
Пресреліз
Еспресо: Біла Церква та театр ім. П. Саксаганського підписали меморандум про співпрацю
09:55
сили ППО
Без влучань та постраждалих: наслідки ворожої атаки ударними дронами
09:24
Увечері в Білій Церкві горіли гаражі на вулицях Шолом-Алейхема та Івана Кожедуба
09:00
Ексклюзив
Еспресо: Біла Церква
Білоцерківці б'ють на сполох: амброзія охопила могили на Новокиївському кладовищі
08:15
Втрати окупантів
За добу окупанти втратили на війні в Україні 1130 солдатів, 6 танків та 25 артилерійських систем
2024, вiвторок
17 вересня
20:05
Здобули перемогу та задонатили на ЗСУ: вокальний ансамбль "Співограй" та ЦПО "Соняшник" передали військовим зібрані кошти
19:30
БЕБ
Фінансова афера: на Київщині розкрили шахрайство з привласнення коштів на укриттях цивільного захисту
18:15
КОВА
У Білій Церкві планують відкрити представництво Офісу Омбудсмана
17:15
Оновлено
Із захисником Євгеном Акентьєвим попрощаються 19 вересня у Спасо-Преображенському соборі
16:50
"Велодоріжки та тротуари не для електросамокатів": у Білій Церкві хочуть обмежити рух двоколісних
16:35
Ексклюзив
Не задекларував активи на понад 18 млн грн: НАЗК інкримінує депутату ВРУ Миколі Бабенку дві статті
16:20
Поліція Київщини
Повідомлення про замінування: патрульні прибули до Білоцерківського профліцею
16:05
Еспресо: Біла Церква
Герої нашого часу: місто відзначило рятувальників з нагоди професійного свята (+ФОТО)
15:35
Махінації на 737 млн: на Білоцерківщині незаконно передали у власність земельну ділянку площею 20 гектарів
15:20
Оновлено
Сергій Дубінко
У Спасо-Преображенському соборі попрощаються із воїном Сергієм Дубінком
15:00
Ексклюзив
Еспресо: Біла Церква
Скандал навколо боргів за тепло: мешканцям будинку на вулиці Гайок, 224Б несправедливо нарахували платіжки
14:40
Оновлено
18 вересня білоцерківці попрощаються із захисником Артемом Павленком
12:30
Поліція Київщини
Небезпеки не виявлено: поліціянти перевірили повідомлення про можливу загрозу в Білоцерківському колегіумі
11:30
Чиновники запевняють, що Київщина до опалювального сезону готова на 90%
11:00
Ексклюзив
Еспресо: Біла Церква
Геннадія Джегура можуть призначити заступником міського голови: проєкт рішення вже оприлюднено
10:30
Рятувальники ДСНС
Сьогодні в Україні відзначають День рятівника - свято тих, хто присвятив своє життя порятунку інших
10:00
Ексклюзив
Чи є шанс у Білій Церкві створити першу спортивну команду футболісток?
08:40
OPINION
Сьогодні навіть важко уявити життя без кіно. А українське кіно – це особливі кінострічки
08:15
втрати рф
За добу окупанти втратили на війні в Україні 1020 солдатів, 2 танки та 66 безпілотників
Більше новин