Еспресо. Біла Церква
Ексклюзив

"В освіті криза": науковці та вчителі Білої Церкви палко відреагували на об’єднання предметів "Історія України" та "Всесвітня історія"

28 серпня, 2024 середа
13:40

Про те, що запропоновано в "Концептуальних засадах" та як відреагувала науково-педагогічна спільнота на реформу - читайте в ексклюзивному матеріалі журналістки Еспресо: Біла Церква

Зміст

До більш виразного погляду на історію України як невід’ємної частини європейської та світової історії спонукає саме те, що наша держава опинилась в епіцентрі геополітичних процесів. Саме через це, згідно із документом, у системі загальної середньої освіти має запроваджуватись єдиний загальноосвітній курс історії.

Про що йдеться у "Концептуальних засадах реформування історичної освіти в системі загальної середньої освіти"

У документі зазначається, що для забезпечення відповідності між навчальним часом, обсягом навчального матеріалу та очікуваними результатами необхідно перейти до єдиного загальноосвітнього україноцентричного курсу "Історія". Важливо, аби учнівство осмислювало українські історичні процеси в зіставленні й порівнянні з європейськими і всесвітніми. Включеність української історії в європейську і світову є вкрай необхідною також з огляду на неможливість пояснити низку явищ у відриві від загальних процесів.

Окрім об’єднання двох предметів воєдино, у "Концептуальних засадах" зазначається, що для учнів 10-12 класів доцільним до вивчення буде запровадити низку історичних спеціальних курсів:

  • історична географія;
  • локальна/регіональна історія;
  • інтелектуальна історія;
  • історія культури;
  • історія етнічних або релігійних громад;
  • історія й досвід виживання/протистояння тоталітарним режимам, імперіям під час війн;
  • історія державотворення.

Детально про те, як школярі вивчатимуть історію у 1-12 класах

Фото: Еспресо: Біла Церква

У "Концептуальних засадах" Міністерство широко висвітлює змістове наповнення курсу з історії за кожним освітнім циклом. Тож, для дітей 1-4 класів курс із історії спрямовуватиметься на зацікавлення учнівства до пізнання минулого та у загальному інформуватиме про історію, людину, Україну, Європу та світ.

У базовій середній освіті, 5-9 класи, курс із історії має бути наповненим так, аби зацікавити та підтримати інтерес учнівства до пізнання минулого як основи для розуміння сучасності. 

Учні 10-12 класів узагальнюватимуть знання з історії та громадянознавства, які вони набули протягом попередніх років навчання. Зазначається, що в основному курсі розглядатимуться історичні явища та процеси із "наголосом на історії сучасного суспільства".

Реакція освітян та науковців на інновації Міністерства освіти та науки

Фото: МОН

Науково-педагогічна спільнота, представники громадськості та небайдужі громадяни сформували звернення до Оксена Лісового із вимогами не допустити злиття предметів "Історія України" та "Всесвітня історія".

"Уважаємо, що ідея інтеграції курсу "Історія України" з курсом "Всесвітня історія", що видається як перспективна освітня новація з опорою на досвід провідних держав Європи та Північної Америки, є глибоко шкідливою та у своїй суті знищує національну модель освіти та підриває державність України зсередини", - йдеться у заяві.

Підписанти петиції зазначають, що в цілому вони підтримують процес оновлення української системи освіти та виступають за збереження самостійних шкільних предметів: історії України, української мови та української літератури. Побоюються, що історія України серед величезного обсягу інформації постане винятково як додаток до історії сусідніх держав та стане інструментом їхньої політики. У зверненні також наводиться альтернатива: "Подібний курс, можливо, доцільніше розглядати в рамках університетської освіти, коли вже закладено український національний фундамент особистості та здатність до оцінки й аналізу різних суспільно–політичних процесів".

Петицію підписали понад 2300 осіб, серед них - більше ніж 40 жителів Білоцерківської громади: вчителі, науковці, директори закладів освіти та їхні заступники, депутати. Серед підписантів - начальник Управління освіти і науки БМР Юрій Петрик, який категорично не погоджується з ініціативою Міністерства та вважає її злочинною.

Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква

Якщо вивчати історію одним предметом, Україні не буде надано статусу значущості, а навпаки - його применшено. Загальної історії України ми не знаємо, а тепер ми її хочемо розчинити у всесвітній історії.

Юрій Петрик наголошує, що закордоном освіта формувалась не за 2 тижні до початку навчального року, а протягом десятиліть: "До прикладу Афіни 60 років напрацьовували законодавство та готували вчителів та громадськість до змін в освіті".

Кандидат історичних наук Олексій Дєдуш у коментарі Еспресо: Біла Церква на тезу про україноцентричність загальноосвітнього історичного курсу зазначив, що "україноцентричним має бути предмет "Всесвітня історія".

Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква

Вважаю, це дещо дивна ідея. Колеги, з якими спілкувався, також не поділяють її. У більшості країн світу школярам окремо викладають історію держави та всесвітню історію. Є періоди, коли століттями у країні не відбувається ніяких вагомих перипетій, проте у інших - той же відрізок часу перенасичений державотворчими процесами.

Олексій наводить приклад другої половини 18 ст., коли Францію сколихнула Французька буржуазно-демократична революція, саме тоді території сучасної України непомітно приєднували до Росії, Австрії. У школярів, які намагатимуться це все осягнути, відбуватиметься дисбаланс, а історія власної держави відійде на задній план.

Серед усіх шкільних предметів формують українську ідентичність лише три: українська мова, література та історія України, - Олександр Полтавцев 

Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква

Кандидат філософських наук, викладач історії Олександр Полтавцев говорить, що обов’язково необхідно реформувати викладання історії в школах, але те, що пропонує Міністерство наразі - не на часі.

Міністерство освіти вважає за потрібне прибрати предмет "Історія України" та об’єднати його із "Всесвітньою історією". Слушність певна є, адже Міністерство наголошує на необхідності показати в межах всесвітньої історії українську суб’єктність, що Україна є також важливим суб’єктом творення світової історії.

Олександр вважає, що все ж об’єднання двох предметів може навпаки зашкодити. "Ми кілька сотень років перебували у складі імперії і сьогодні ми боремось проти імперського спадку, який ми маємо долати та формувати сильну українську ідентичність". Також він зазначає, що варто не героїзувати історію України, а й вивчати помилки, які були протягом всього державотворення.

Вчителька історії Білоцерківського ліцею №9 Любов Прокопенко протягом 5 років викладає предмет синхронно: "Коли я розпочинаю тему "Перша світова війна", то виділяю 7 уроків на всесвітню історію, а потім в контексті переходжу на історію України. Дітям так значно легше сприймати матеріал". Про це зазначає і вчителька історії того ж ліцею, але підтримує концепцію щодо реформування історичної освіти.

"Важливо бачити Україну в контексті світової історії, адже Україна є невід’ємною складовою історичного процесу", - прокоментувала вчителька історії Білоцерківського ліцею №9 Вікторія Кібаленко та додає, що більше годин варто виділяти на студіювання саме історії України.

Аргументи Міністра Оксена Лісового на захист впровадження історичної реформи 

Фото: МОН

Підписаний 30 липня 2024 року Міністром Оксеном Лісовим наказ “Про затвердження концептуальних засад реформування історичної освіти…” спричинив широкий суспільний розголос не лише серед освітян. Тож у своєму дописі він пояснив причину необхідності реформувати історичну освіту. 

"В умовах війни історичній освіті потрібно відповідати на політичні, економічні, соціальні та культурні виклики для консолідації української нації", - з даної тези розпочалась аргументація.

За його словами, наразі навчальні програми спрямовані на вивчення надмірного фактографічного матеріалу, тож варто усунути дублювання та перевантаження обсягом. Він зазначив, що потрібно формувати в учнівства уявлення про світ як єдине ціле, де всі елементи взаємопов’язані, також необхідно не зводити опрацювання навчального матеріалу до запам’ятовування окремих подій.

"Формуючи українську ідентичність у дітей і показуючи їм історію через суб'єктність України у світі, ми виховуємо покоління, стійке до маніпуляцій та здатне критично осмислювати минуле та сьогодення", - завершив публікацію Міністр освіти та науки.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
15:05
Засудили жителя Київщини, який підшукував ухилянтів у Білій Церкві
14:30
У Ставищі горів житловий будинок: пожежу ліквідували
14:00
Місто попрощалось з захисником Олександром Бабенком (+ФОТО)
13:00
На Білоцерківщині прибрали повалене дерево з дороги
12:25
Білоцерківське районне управління поліції
У Білій Церкві відкрили першу на Київщині "зелену кімнату" для дітей
11:45
Патрульна поліція Білої Церкви
Пішла з дому і не повернулась: поліціянти розшукали жінку
11:15
ДЮСШ№1
У Білій Церкві відбулись змагання з джиу-джицу: результати
10:30
Які національні свята відзначають українці 21 листопада
09:30
Крим: відважний сапер з Білоцерківщини, що любив експериментувати
08:25
ДСНС Київщини
Загинув чоловік: масштабна пожежа у селі Потіївка
08:05
втрати окупантів
За минулу добу російська армія в Україні втратила 1510 солдатів, 8 танків та 57 БПЛА
2024, середа
20 листопада
20:30
У Ставищенській громаді перейменують вулиці у 10 селах
19:30
Біля річки Рось у Білій Церкві планують облаштувати рекреаційну зону
18:50
Оновлено
світло
21 листопада діятимуть графіки відключення електроенергії
18:00
Огляд
холодна осінь
Якою буде погода 21 листопада: прогноз у Білій Церкві та районі
17:00
Ексклюзив
Еспресо: Біла Церква
Через низькі зарплати в школах не вистачає вчителів: чи допоможе "тисяча" грн
16:00
Ексклюзив
Більше 40 випадків туберкульозу зафіксували у Білоцерківській громаді
15:10
Білоцерківська міська лікарня №2 отримала нове обладнання
14:30
На Рокитнянщині сталась пожежа
14:00
Вивезення сміття у Львові
На вивезення сміття з Білої Церкви планують витратити понад 7,4 млн грн у 2025 році
13:00
Польща, Німеччина та ПРООН сприяли запуску мобільного застосунку для пошуку роботи в Україні
12:30
На Білоцерківщині горіла адміністративна будівля
11:40
На трасі Київ-Одеса трапилась ДТП: водійка у лікарні (+ФОТО)
11:00
У Білій Церкві тимчасово буде відсутнє водопостачання на одній з вулиць
10:45
Оновлено
Олександр Бабенко
У Спасо-Преображенському Соборі попрощаються із захисником Олександром Бабенко
10:25
смерть рашистським окупантам
За минулу добу російська армія в Україні втратила 1690 солдатів, 8 танків та 91 БПЛА
09:50
Уламки пошкодили школу і адмінбудівлі: наслідки нічної атаки на Київщину (+ФОТО)
09:30
платформа "Меморіал"
Сергій Резніченко: розповідь про людину, яка стала символом мужності
2024, вiвторок
19 листопада
20:30
Еспресо: Біла Церква
У реабілітаційному центрі "Шанс" вартість харчування підвищилась до 50 грн на день
19:30
Еспресо: Біла Церква
На вул. Василя Симоненка невідомі розстріляли собаку, а потім ще й переїхали машиною (+ФОТО)
18:30
У Маловільшанський громаді ліквідували пожежу у будинку
18:15
Поліція Київщини
Мотоцикліст зіштовхнувся з трактором: неповнолітнього госпіталізували
17:30
Еспресо: Біла Церква
У кінотеатрі імені О.Довженка відбувся показ фільму "Київщина. 1000 днів війни"
16:45
У боях за Україну загинув молодший сержант Ілля Кардибан
16:30
На індустріальний парк "Біла Церква 1" виділять мільйони коштів з місцевого бюджету
Більше новин