Цікаві факти про кінотеатр ім. О.Довженка, який став свідком багатьох епох та змін
Кінотеатр імені Олександра Довженка у центрі Білої Церкви є невід'ємною частиною культурного життя міста. Цей кінокомплекс був побудований у радянський період, але точну дату зведення з відкритих джерел знайти зовсім не просто
Історик Євген Чернецький розповів журналістам телеканалу Еспресо: Біла Церква, що історія цього місця розпочалась на початку XX століття.
"Ця садиба належала відомій постаті – Хаїму Беру Бяліку, сину Міхеля та рідному брату підприємця і мецената Нахмана Бяліка. Нахман Бялік, зокрема, пожертвував значну суму грошей на будівництво єврейської лікарні, яка досі є частиною першої міської лікарні. Хаїму Беру належали ця садиба та кам'яниця. У 1910 році кам'яницю взяли в оренду, щоб відкрити кінотеатр "Міраж". Відтоді він функціонував, і одним із піонерів кінематографа у Білій Церкві був Геревич, який займався цією справою", – розповідає Євген Чернецький.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
У 1911 році у цій кам'яниці сталася пожежа, будівлю довелося ремонтувати та продавати. Більше ніж за рік, заклад поновили та дали назву "Корсо". Новий кінотеатр існував до української революції, потім більшовики його націоналізували. Згодом - кінотеатр Максима Горького. Історик стверджує, що це не просто сучасна будівля, а ціла епоха становлення кінематографа у Білій Церкві.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
"У 1952 році дійшла черга до ремонту і навіть реконструкції, тобто це була все ще кам'яниця Бяліка. Розпочали роботи, і після реконструкції приміщення стало малим залом. А наприкінці 60-х років було вирішено реалізувати більш масштабний проєкт, у результаті чого збудували великий зал", – пояснив історик.
Вже у незалежній Україні кінотеатр адаптувався до сучасних тенденцій, впроваджуючи цифрові технології та 3D-обладнання. Назву присвятили українському письменнику та художнику, який до того ж був кінорежисером, кінодраматургом та класиком світового кінематографа.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Директор закладу Леонід Бабко, який працює тут вже 47 років, розповідає, що за цей період були також кризові моменти. Особливо у той час, коли на ринку з'явилося цифрове обладнання, на яке у них не було коштів.
Натомість у 2003 році кінотеатр за допомогою дистриб'юторів купив перший проєктор в "синій" зал, згодом й у "зелений" та "червоний". Біля кожного з них є своя окрема кімната, з якої відбувається показ фільмів. Попри велику кількість обладнання, головним у цій справі є проєктор, який через товсте скло транслює картинку в залу, яку глядачі вже дивляться на великому екрані.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
"Екран у нашому кінотеатрі – один із найбільших в Україні, його розмір становить 24,5 метра. Сьогодні лише кінотеатр "Планета Кіно" має більший екран. Раніше ще більший екран мав кінотеатр "Київська Русь", але зараз він не працює. Тож перегляд фільмів у нашому великому залі – це справжнє задоволення, і, думаю, глядачі залишаються задоволеними. Ми отримуємо фільми у цифровому форматі, плануємо їх показ на кілька тижнів чи місяців наперед і отримуємо доступ до них у день прем'єри, зазвичай це четвер", – поділився директор КП "Кінотеатр ім. О. Довженка" Леонід Бабко.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Чоловік поділився, що має безліч ідей для покращення закладу, зокрема це роздягальня, дитяча кімната, закупівля нового обладнання, ремонт тощо. Проте для втілення ініціатив потрібне додаткове приміщення та фінанси. Через війну усі ці проєкти поставили на паузу. До того ж планують збудувати окрему сонячну станцію на даху, аби економити кошти та працювати під час відключень.
"Уже є технічне рішення та оплачений проєкт. Я думаю, якщо все буде добре, після подання нашої заявки на ProZorro і визначення переможця конкурсу, до літа ми зможемо реалізувати цей проєкт. Це дозволить нам використовувати сонячну електроенергію, зекономити кошти, адже зараз ми витрачаємо близько 100-120 тис. грн щомісяця лише на електроенергію. Вартість цієї станції становитиме приблизно 2 млн грн, і це вигідний проєкт. Завдяки зекономленим коштам ми зможемо спрямувати ресурси на розвиток кінотеатру", – додав Леонід Бабко.
Попри конкуренцію з сучасними мультимедійними платформами, кінотеатр імені Довженка залишається улюбленим місцем для перших побачень, романтичних зустрічей, цікавого дозвілля, бо тут через екран можна як поплакати, так і порадіти життю.
- Куди сходити у Білій Церкві з 2 по 15 січня: фільми, вистави та концерти.
- Актуальне
- Важливе