Еспресо. Біла Церква
Ексклюзив

Розлучення під час війни: пояснення та поради адвоката

1 серпня, 2024 четвер
11:15

Адвокат Станіслав Ліфлянчик пояснив, як відбувається розлучення в умовах воєнного стану та чим ускладнюється процес

Зміст

Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.

- За останній рік суттєво збільшилася кількість розлучень в Україні. Як ви прокоментуєте це як адвокат?

- Насправді кількість розлучень зросла ще у 22 році тоді, коли сім'ї роз'їхалися по різних країнах. Чоловіки в більшості залишилися в Україні, жінкам довелося поїхати за кордон. Перше випробування для пар виявилося дуже тяжким, і сім'ї просто не витримали. Переважно розлучаються особи близько 30 років і молодші. Тобто ці шлюби були укладені відносно не дуже давно, від 2 до 10 років. І, як правило, були маленькі діти. Цей бум був у 22 та на початку 23 року. Потім пішов спад, тому що, мабуть, люди уже визначилися й порозлучалися. Згодом почалася інша ситуація, пов'язана з тим, що жінки вивезли дітей за кордон без дозволу батьків і не дають їм бачитися. Тож почався бум позивних заяв про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, тому що це порушення прав дитини й порушення прав батька на спілкування.

Тепер заяву про укладання чи розірвання шлюбу можна подати через Дію. Це дещо спрощує процес укладання та розірвання шлюбу, однак все одно особи повинні бути присутніми для того, щоб укласти шлюб, тобто підписати відповідний актовий запис про те, що ви шлюб укладаєте.

- А чи взагалі змінилася процедура розлучення під час війни? Як це відбувається зараз?

- У принципі не змінилася, вона така, яка і була. У більшості випадків, якщо процедура здійснюється дистанційно, вона повинна проходити в судовому порядку, оскільки сторони позбавлені можливості подати заяву до органу РАЦС і потім прийти її підтвердити. Те саме стосується і подружжя, яке розлучається і має малолітніх чи неповнолітніх дітей. Вони також зобов'язані робити це через суд. І це не змінилося. Та зміна, про яку кажуть на сьогодні, це сервісний момент, сервісна зміна. Тепер заяву про укладання чи розірвання шлюбу можна подати через Дію. Це дещо спрощує процес укладання та розірвання шлюбу, однак все одно особи повинні бути присутніми для того, щоб укласти шлюб, тобто підписати відповідний актовий запис про те, що ви шлюб укладаєте. При розлученні ви повинні з'явитися, отримати документи, що свідчать про його розірвання.

Також з'явилася можливість укладення шлюбу негайно, тобто не чекаючи 30 днів, а буквально на наступний день. Ви подаєте заяву і можете укладати шлюб. Однак це пов'язано не з війною, а з тим, що почали готувати певні сервісні зміни. Ця ідея виникла ще до війни й була реалізована після початку повномасштабного вторгнення. 

- А чи популярні послуги розірвання шлюбу через Дію? Подати заявку і навпаки оформити шлюб за 24 години.

- Коли люди подають такі заяви, до адвокатів вже вони не доходять, тому що в них немає спору, їм немає чого вирішувати. Але я не виключаю, що це популярно. Це зручно, і українці доволі люблять Дію і подавати через неї документи. Ти просто нікуди не йдеш і робиш необхідні дії. Однак до мене доходили випадки, коли через ці сервісні зміни й правову неосвіченість людей виникали шахрайські схеми. Зокрема дівчата, реєструючи акаунти, виставляючи фотографії не свої, вводили в оману військовослужбовців, як правило, це були доволі молоді люди, і робили підробку скріну з Дії, що вони нібито уклали шлюб і після цього він повинен її утримувати, сплачувати якісь кошти тощо. 

- Нещодавно також був інцидент у Києві, що жінка нібито одружилася з військовим, який вважається безвісти зниклим. Ось ці шахрайські схеми з військовими, з одруженням з ними, їх кількість зросла? Тому що насправді у нас війна триває з 2014 року, але повномасштабне вторгнення у 2022 сталося.

- Військових збільшилося і, відповідно, збільшилася і кількість шахрайських схем. Окрім юриспруденції, тут є ще доволі багато психології. Шахрайство - це інтелектуальний злочин. Тобто злочинець зазвичай доволі хитрий, прорахований, і він розуміє, в цьому випадку вона, що їй потрібен певний психотип військовослужбовця, якого можна ввести в оману. Як я вже казав, це переважно молоді люди, 20-25 років, у яких є певна фаза ще і статевого дозрівання. Тобто вони користуються цим і маніпулюють. Якщо ми кажемо про ситуацію, коли людина безвісти зникла і вона нібито одружилася з ним, це неможливо зробити юридично ні через Дію, ні без Дії. Тому що якщо людина безвісти зникла і її такою визнали, то здійснити актовий запис за її відсутності неможливо взагалі. Все, що вона може зробити, це підробити документи й на підставі підроблених документів вводити в оману його близьких. Або подавати позовну заяву до суду та визнавати себе особою, яка проживала з ним однією сім'єю до його зникнення або смерті, і намагатися довести ту обставину, що вона є його фактичною дружиною. Таке теж є. Однак це не про шахрайство, це вже про цивільноправові спори.

- Станіславе, давайте детальніше поговоримо про процедуру розірвання шлюбу, якщо один із членів подружжя перебуває за межами країни.

- Якщо один із членів перебуває за межами країни, у вас є малолітні чи неповнолітні діти і немає бажання подати заяву про розірвання шлюбу через Дію, ви можете це зробити виключно в судовому порядку. Для того щоб подати позовну заяву, наприклад, якщо ви за кордоном, ви можете для цього найняти адвоката, укласти дистанційно з ним договір. Адвокат на підставі цього випише адвокатський ордер і зможе представляти ваші інтереси в суді. Тобто скласти позовну заяву, подати її, за потреби з'явитися в судове засідання, підтримати вашу позицію й далі отримати для вас рішення. Це абсолютно нормальна практика, вона зараз дуже розвинута й альтернатив їй практично немає.

- Чи потрібно дистанційно долучатися до судового процесу людині, яка перебуває за кордоном?

- Майже ніколи. Такі справи відносяться до простих, формальних. Відсоток виграшу таких справ близиться до 100%. І якщо одна зі сторін подала позовну заяву про розірвання шлюбу, то розірвання цього шлюбу є питанням часу. І суд з імовірністю 99% винесе позитивне рішення. Бувають випадки, коли інша сторона починає затягувати справу або подавати заяву про примирення сторін, що може затягнути справу і на пів року, і на 8 місяців. Однак в результаті все одно буде позитивне рішення. Якщо ви маєте адвоката, закон не зобов'язує вас з'являтися на засідання. 

- А якщо йдеться про дітей, це також можна вирішити дистанційно, щоб зрозуміти, з ким же залишаються діти - з батьком чи з матір'ю? І питання розподілу майна також можна вирішити дистанційно?

- Тут уже складніше. Якщо діти проживають за кордоном, в такому разі матері треба подавати позовну заяву за кордоном, там, де вона проживає. Тут загалом у цьому немає сенсу, тому що вона не реалізує ніякі права в Україні. Хоча подати дистанційно можна. Але будуть складнощі, тому що ця справа вже відноситься до доволі складних на відміну від розірвання шлюбу, і доведеться брати участь органу опіки та піклування. Він повинен проводити співбесіду, огляд приміщення, де проживає дитина, давати висновок суду. Якщо дитині 10+ років, мають запитати її думку про те, де вона хоче проживати. Тобто це справа доволі складна і провести її повністю за відсутності сторони можна, однак треба, щоб сторона зареєструвалася в електронному суді. Тоді буде легше. 

- Поділ майна відбувається таким самим чином?

- Поділ майна простіше, його можна провести дистанційно. В більшості випадків ці справи, знову ж таки, мають психологічний характер, тому що сторони позиваються одне до одного не для того, щоб поділити майно, а для того, аби вияснити свої попередні стосунки. Однак коли сторони більш-менш конструктивні, це можливо вирішити або уклавши договір про поділ майна, або подавши позовну заяву і розподіливши один об'єкт одному, інший об'єкт іншому. Або одному гроші, іншому об'єкт. І вийти таким чином із ситуації. Якщо сторони не домовляються в процесі, тоді суд може поділити майно 50 на 50 кожен об'єкт. Але тут треба думати про те, як ви збираєтеся користуватися, наприклад, квартирою чи автомобілем, якщо ви володієте ним 50 на 50 і вже не є подружжям. Тож тут багато психології в цих справах. Однак за професійної допомоги й усвідомленості сторін ці справи можна вирішити навіть дистанційно.

- Бувають випадки, коли людина, перебуваючи на фронті, хоче розлучитися. Як їй діяти тут? 

- Виходьмо з того, чи є малолітні діти. Якщо таких немає, він може у свою відпустку поїхати разом із дружиною до РАЦСу подати заяву і розлучитися або зробити це через Дію. Тут треба розуміти, що потрібно домовитися з іншою стороною. Якщо подружжя не можете домовитися, має малолітніх чи неповнолітніх дітей або дружина, наприклад, перебуває за кордоном, то розірвання шлюбу відбувається виключно в судовому порядку. Потрібно подавати позовну заяву про розірвання шлюбу. 

Ніхто крім вас краще ваш спір не вирішить, ні суддя, ні адвокат. Ви повинні самі вміти домовлятися. Для того щоб домовлятися, ви маєте поділити ваші правовідносини на 3 складові: шлюб, діти, майно.

- Хотілося б почути поради парам, щоб якомога цивілізованіше пройти процедуру розлучення в юридичному плані?

- Перше, що треба розуміти - ніхто крім вас краще ваш спір не вирішить, ні суддя, ні адвокат. Ви повинні самі вміти домовлятися. Для того щоб домовлятися, ви маєте поділити ваші правовідносини на 3 складові: шлюб, діти, майно. Ваш шлюб це про те, що ви одне одного, не дай Бог, ненавидите, хочете не бачитися більше. Тобто ви розлучаєтеся, ставите в цьому питанні крапку й більше до цього нього не повертаєтеся. Діти. Треба розуміти, що діти це окремі учасники ваших правовідносин і їх не можна змішувати з поділом майна чи ненавистю одне до одного. Вони мають право на батька та матір. І якщо навіть він поганий чоловік чи погана дружина, вони можуть бути дуже гарними батьками. Відтак не можна позбавляти дитину батьків. І треба тут теж виходити з інтересів дитини. Що стосується майна. Майном і судом не можна мститися. Його треба просто поділити й розійтися назавжди, щоб більше ніколи не повертатися до цієї ситуації.

Теги:
Читайте також:
Біла Церква
+13°C
  • Біла Церква
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 41.28
    Купівля 41.28
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 45.85
    Продаж 46.56
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
18 вересня
19:15
Ексклюзив
Еспресо: Біла Церква
15 грн - це компроміс: у Білій Церкві обговорили новий тариф на проїзд (+ФОТО)
18:40
Лікарі швидкої - багатопрофільні фахівці
Форма за понад 10 мільйонів: що планують закупити працівникам швидкої допомоги Київщини
17:30
Оновлено
погода осінь
Якою буде погода 19 вересня: прогноз у Білій Церкві та районі
17:20
Оновлено
світло
Світло буде весь день: 19 вересня планові відключення електроенергії не прогнозуються
15:35
В останню путь провели захисника України Артема Павленка (+ФОТО)
14:30
Фурсівська ОТГ
Фурсівська громада придбала мультимедійне обладнання для місцевих шкіл
14:15
п'яний водій
Спроба підкупу: патрульні затримали водія у стані сп'яніння
13:55
КОВА
Культурні діячі Київщини можуть отримати 20 тис. грн: умови призначення премії
13:10
"Єдиним вікном" у ЦНАПах Київщини за перше півріччя ветерани скористалися понад 8 тисяч разів
12:10
Еспресо: Біла Церква
У Спасо-Преображенському соборі попрощалися з Сергієм Дубінком (+ФОТО)
11:30
газопровід
Завтра в Білій Церкві призупинять газопостачання: де саме
11:00
23-річний білоцерківець Андрій Купрієнко відзначений державною нагородою - медаллю "За військову службу Україні"
10:40
У селі Петрашівка сьогодні призупинять газопостачання
10:00
Пресреліз
Еспресо: Біла Церква та театр ім. П. Саксаганського підписали меморандум про співпрацю
09:55
сили ППО
Без влучань та постраждалих: наслідки ворожої атаки ударними дронами
09:24
Увечері в Білій Церкві горіли гаражі на вулицях Шолом-Алейхема та Івана Кожедуба
09:00
Ексклюзив
Еспресо: Біла Церква
Білоцерківці б'ють на сполох: амброзія охопила могили на Новокиївському кладовищі
08:15
Втрати окупантів
За добу окупанти втратили на війні в Україні 1130 солдатів, 6 танків та 25 артилерійських систем
2024, вiвторок
17 вересня
20:05
Здобули перемогу та задонатили на ЗСУ: вокальний ансамбль "Співограй" та ЦПО "Соняшник" передали військовим зібрані кошти
19:30
БЕБ
Фінансова афера: на Київщині розкрили шахрайство з привласнення коштів на укриттях цивільного захисту
18:15
КОВА
У Білій Церкві планують відкрити представництво Офісу Омбудсмана
17:15
Оновлено
Із захисником Євгеном Акентьєвим попрощаються 19 вересня у Спасо-Преображенському соборі
16:50
"Велодоріжки та тротуари не для електросамокатів": у Білій Церкві хочуть обмежити рух двоколісних
16:35
Ексклюзив
Не задекларував активи на понад 18 млн грн: НАЗК інкримінує депутату ВРУ Миколі Бабенку дві статті
16:20
Поліція Київщини
Повідомлення про замінування: патрульні прибули до Білоцерківського профліцею
16:05
Еспресо: Біла Церква
Герої нашого часу: місто відзначило рятувальників з нагоди професійного свята (+ФОТО)
15:35
Махінації на 737 млн: на Білоцерківщині незаконно передали у власність земельну ділянку площею 20 гектарів
15:20
Оновлено
Сергій Дубінко
У Спасо-Преображенському соборі попрощаються із воїном Сергієм Дубінком
15:00
Ексклюзив
Еспресо: Біла Церква
Скандал навколо боргів за тепло: мешканцям будинку на вулиці Гайок, 224Б несправедливо нарахували платіжки
14:40
Оновлено
18 вересня білоцерківці попрощаються із захисником Артемом Павленком
12:30
Поліція Київщини
Небезпеки не виявлено: поліціянти перевірили повідомлення про можливу загрозу в Білоцерківському колегіумі
11:30
Чиновники запевняють, що Київщина до опалювального сезону готова на 90%
11:00
Ексклюзив
Еспресо: Біла Церква
Геннадія Джегура можуть призначити заступником міського голови: проєкт рішення вже оприлюднено
10:30
Рятувальники ДСНС
Сьогодні в Україні відзначають День рятівника - свято тих, хто присвятив своє життя порятунку інших
10:00
Ексклюзив
Чи є шанс у Білій Церкві створити першу спортивну команду футболісток?
08:40
OPINION
Сьогодні навіть важко уявити життя без кіно. А українське кіно – це особливі кінострічки
08:15
втрати рф
За добу окупанти втратили на війні в Україні 1020 солдатів, 2 танки та 66 безпілотників
Більше новин