Одна історія замість двох: освітня реформа чи знищення свідомості українця
Міністерство освіти та науки України реформує вивчення історії у шкільній системі та пропонує об'єднати історію України та всесвітню в один предмет. Що про реформу думають освітяни
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Реформа вивчення історії у школі, на думку Міністерства освіти, допоможе цілісно представити історію України та світу, тож два предмети треба об’єднати. Реформатори переконані: це допоможе учням зрозуміти роль України у світі на різних етапах. Проте не всі освітяни й історики з цим погоджуються.
Історик Олександр Полтавцев вважає, що певна логіка тут є, але наразі цього робити не потрібно, оскільки саме зараз ми боремося проти імперського спадку. У цьому нам могло б сприяти посилення української ідентичності, яку у школі формують лише три предмети: українська мова, українська література та історія України. Олександр Полтавцев каже, що історія України має вивчатися окремо й деталізовано, адже важливо знати про всі поразки та невдачі. Пізнавати ж історію України в контексті світової, щоб показати її суб’єктність, як пропонують у реформі, можна на уроці всесвітньої.
Фото: Скриншот з відео Еспресо: Біла Церква"У наших реаліях ми ні в якому разі не маємо права прибирати предмет історія України і поєднувати його зі всесвітньою історією. Більш того, такий певний досвід уже є, оскільки багато років уже викладається історія 6 класу як інтегрований курс, де історія України і всесвітня історія в одному курсі розглядаються в програмі курсу. Що ми бачимо в програмі курсу? Що значна частина та увага приділяється саме світовій історії, тобто історії давнього Єгипту, давньої Індії, давнього Китаю, давньої Греції, давнього Риму і лише один чи два розділи стосується історії України: Трипільської культури, історії слов’ян тощо. Хоча навіть у 6 класі можна було б на уроках історії України, давньої історії України більше часу приділити насамперед давній історії саме наших земель, а не лише світовій історії", - наголошує Олександр Полтавцев.
Учителька історії однієї з білоцерківських гімназій вважає, що поєднання цих дисциплін завадить дітям детально вивчати становлення України. Крім того, наша історія в контексті інших держав уже вивчається, оскільки українські землі були у складі Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, Московської держави, Австро-Угорської, Османської імперій.Фото: Скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Керівник Управління освіти Білоцерківської міської ради Юрій Петрик проти таких нововведень. Разом з педагогами вони підписали петиції до Міносвіти, аби реформу не впроваджували. Освітяни впевнені: інтеграція двох курсів занадто шкідлива, знищує національну модель освіти та підриває державність України зсередини."Я вважаю, що в такий спосіб буде навпаки не надано статус значущості, а применшено цей статус української історії. Це мені нагадує, як усі роки Росія знищувала історію і дозволяла містечково вивчати історію Київщини, історію Чернігівщини тощо. Але загальної історії ми не знаємо. Зупиніть зараз когось на вулиці чи навіть випускника нашої школи, який уже пройшов увесь курс, і запитайте: коли була створена держава Україна, що було до цього? І вам майже ніхто не відповість. А що було до 17 року? А що було за козацької доби? А хто жив на цій території, коли ще були скіфські племена? Тобто загальної історії України ми не знаємо. А ми ще її хочемо розчинити в загальносвітовій історії", - обурюється Юрій Петрик.
Фото: Скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Наразі ж на початок вересня досі немає інформації, чи зміниться кількість годин, а у шкільних розкладах стоять уроки історій України та всесвітньої.
- Актуальне
- Важливе