Фінансування медицини: як держбюджет 2025 вплине на галузь (Ч.1)
Нещодавно Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2025 рік. Однією з ключових сфер залишається медицина
Згідно з документом загальний обсяг видатків на сферу охорони здоров'я становитиме понад 217 млрд грн. Чого варто очікувати у наступному році розповіла в інтерв'ю Еспресо: Біла Церква екс-заступниця міністра охорони здоров’я Наталія Лісневська.
- Розкажіть детальніше скільки коштів і на що заклали у держбюджеті для медичної сфери на 2025 рік.
- Мене дуже тішить бюджет на 2025 рік у сфері медицини. Не дивлячись на те, що ми третій рік живемо у війні, ми бачимо, що у бюджет охорони здоров'я заклали грошей більше ніж торік. Ключовим пріоритетом стала програма медичних гарантій - 175,5 млрд грн, що майже на 17 млрд грн більше ніж торік. Ці кошти підуть на НСЗУ, а тому наші медзаклади зможуть надати громадянам більше медичних послуг, тобто це пряме спрямування на медичні гарантії і ми бачимо, що пріоритет - це реабілітаційні послуги. А саме закладаються кошти на лікування важких травм, опіків і це дуже важливо. Розширення програми доступні ліки також планується в бюджеті і це доволі добре. Також хотіла б звернути увагу, що є в бюджеті також закладені гроші й на модернізацію інфраструктури - близько 5 млрд.
Ми чітко знаємо, що в нашій країні є зруйновані і пошкоджені лікарні, тому є необхідність у нових закладах охорони здоров'я в місцях активного переселення внаслідок внутрішньої міграції. Це об'єктивні реалії, коли від зони бойових дій люди переїжджають на західну частину України і ми можемо бачити маленькі містечка, які виростають вдвоє-втроє, тому і звичайно повинна рости медична інфраструктура, тому що стара не здатна витримати таке навантаження. Закладені також кошти на створення центрів ядерної медицини, діагностику та лікування онкозахворювань. Держава не забуває про те, що онкологія нікуди не поділася. Війна - це важко, але онкологія - це страшно. Здійснюється розвиток університетських лікарень і це також дуже добре, тому що ми продовжуємо розвивати медичну науку.
- Чи повпливає, на вашу думку, збільшення бюджету на покращення якості надання медичних послуг населенню, чи відчують на собі збільшення бюджету прості люди?
- Збільшення бюджету, по-перше, дасть можливість лікарням дійсно законтрактувати більше послуг а чи напряму це покращить якість самої послуги це залежить не від бюджету, а від керівництва закладу, який отримує ці гроші. Але якщо говорити в ідеалі, то так, це мусить покращувати послуги, тому що це дає можливість закладу співпрацювати з НСЗУ: отримувати більше коштів, модернізувати свій заклад, закуповувати обладнання. Також це дає можливість закладу виплачувати премії, залучати кращих фахівців, розширюватись, давати більше послуг.
- Чи закладено у бюджеті 2025 року кошти на підвищення зарплат лікарям або фінансування програм їхньої підготовки та підвищення кваліфікації?
- Стосовно підвищення кваліфікації це називається безперервний розвиток. Щороку дійсно закладаються гроші на підвищення кваліфікації лікарів, вони є завжди, і наступний рік також не буде виключенням. Також хочу сказати, що в бюджеті наступного року закладено гроші для стимулювання медиків щодо роботи у сільській місцевості. З одного боку це не пряма медицина, можливо ці кошти будуть на житло медиків у селах. Але для того, щоб студенти або молоді фахівці, лікарі первинної медицини поїхали в села для надання людям допомоги. Це проблема в Україні. Дійсно в містах легше, в містах безпечніше, вони більш захищені. Натомість у селах більш небезпечно та є інші фактори, внаслідок яких не хоче молодь їхати в села. У бюджеті на наступний рік закладено близько 160 млн грн на те, щоб стимулювати лікарів їхати в сільську місцевість. Це буде вже не питання самих ОТГ, які залучають і запрошують лікарів, це буде загальнодержавна програма.
- А що Ви вважаєте головними викликами української медицини у 2025 році. Які інструменти уряд планує використати для їх вирішення?
- Великим викликом української медицини дійсно є питання енергетичної сфери і ми бачимо, що цьому приділяється теж багато уваги. Нещодавно був брифінг міністра охорони здоров'я, який також зауважив, що для певної кількості закладів закуплено генератори або надано партнерами по благодійних програмах. Деякі заклади вже оснащені сонячними батареями. Ми можемо говорити, що багатопрофільна лікарня повинна бути забезпечена безперебійним живленням на випадок колапсу і знеструмлення, тому що вона надає більше послуг. Однак сімейні амбулаторії або районні лікарні також мають бути обладнані всім необхідним, що дасть змогу їм працювати абсолютно безперебійно.
- На даний момент, на вашу думку, на Київщині і зокрема у Білій Церкві, як взагалі підготовлені лікарні до відключення світла? Чи витримає система, якщо світла не буде, наприклад, добу?
- Багатопрофільні лікарні обладнані всім необхідним, вони витримають і будуть обов'язково надавати допомогу, тому що оперативні втручання не зупиняться. Нині далі ведуться переговори з партнерами для того, щоб продовжувати обладнання лікарень генераторами. Головне, щоб керівництво лікарень правильно розподіляло кошти чи також залучало місцеву владу до допомоги, оскільки вони не менш зацікавлені в тому, щоб лікарня не зупинилася.
- Актуальне
- Важливе