1 жовтня відзначають День захисників та захисниць України: історія походження свята
1 жовтня по всій Україні святкують День захисників та захисниць України. Щобільше, сьогодні також відзначають Покрову Пресвятої Богородиці та День українського козацтва
День захисників та захисниць України — це державне свято, яке було започатковано 14 жовтня 2014 року президентським указом із назвою "День захисника України". Однак через реформу церковного календаря в Україні з 2023 року святкування перенесли на 1 жовтня.
Цього дня українці вшановують пам'ять тих, хто загинув заради процвітання нашої країни та дякують тим, хто захищає наший народ від ворога.
Історія походження свята
14 жовтня 2014 року п'ятий Президент Петро Порошенко запровадив нове свято — День захисника України, замість Дня захисника Вітчизни, що святкувався 23 лютого в СРСР.
У лютому 2015 року колишній Президент України запропонував зробити це свято державним та неробочим днем. Верховна Рада підтримала цю ініціативу 5 березня 2015 року, прийнявши відповідний законопроєкт.
Важливо зазначити, що у 2021 році Президент Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України", який парламент ухвалив 14 липня 2021 року. Так, назва свята змінилась на "День захисників і захисниць України" для встановлення гендерної рівності.
Фото: perets.media
Зміна дати
З 2023 року свято Покрови Пресвятої Богородиці відзначається 1 жовтня через реформу церковного календаря. 28 червня Володимир Зеленський вніс пропозицію перенести День захисника України на цей же день. Зрештою, Верховна Рада ухвалила зміни, а Президент підписав закон, офіційно змінивши дату святкування на 1 жовтня.
Фото: ОПУ
Монета "День захисника України"
Пам'ятна монета номіналом 5 гривень "День захисника України" була випущена Національним банком України 12 жовтня 2015 року. Вона входить до серії "Збройні Сили України" та вшановує героїзм захисників України.
Фото: Національний банк України
На аверсі зображена Пресвята Богородиця, козаки та сучасні воїни, а також малий герб України та напис "Україна, 2015, п'ять гривень". На реверсі — тризуб на тлі камуфляжу з гаслом "За честь! За славу! За народ!".
Вартість монети при введенні складала 29 гривень, з часом ціна зросла до 2 000 гривень у 2024 році.
- Актуальне
- Важливе