Урожай 2024: як фермери ведуть господарство в умовах війни
Мінагрополітики прогнозує, що урожай цього року буде гіршим за тогорічний, але достатнім для забезпечення внутрішніх потреб населення й експорту
Про це повідомляє Еспресо: Біла Церква.
Фермер з 25-річним стажем, голова СФГ "Колосок" Леонід Кирута розповідає, що нині аграрії обробляють майже 2 тисячі гектарів землі навколишніх сіл. Для роботи мають переважно закордонну техніку: трактори, комбайни тощо. Загалом у господарстві працюють 30 людей різних професій, від водіїв до ветеринарів.
Фермерство в умовах війни
За словами фермера, до війни продукцію вивозили за кордон, зокрема в Польщу, Словаччину та Румунію. Зараз господарство працює з великими трейдерами, зерновими компаніями, які напряму вивозять по всьому світу. На думку Леоніда, це дає впевненість, що вони платоспроможні й дійсно розрахуються. Минулого року пшениця дала по 72, а ріпак озимий по 43 центнери з гектара. За словами господаря, ці показники є середніми для їхньої зони.
Фото: Еспресо: Біла Церква
На господарстві задіяний кожен клаптик землі, тут і черешневий та яблуневий садок, корови, телята та свині. Близько тонни молока, яку щодня дають корови, надалі переробляють на сир, сметану, згущене молоко тощо.Перший місяць повномасштабного вторгнення фермери просто роздавали молоко людям, тому що все зупинилося і збуту не було. Згодом ситуація налагодилася, працівники зробили ремонт приміщення, закупили обладнання і працюють на перероблення продукції.
Стан фермерства в Київській області
Згідно з даними КОВА, на території Білоцерківщини нині працюють понад 480 фермерських господарств, на Вишгородщині таких лише 4. Займаються вони здебільшого вирощуванням зернових культур, овочівництвом та свинарством. Від початку повномасштабного вторгнення кількість фермерів і господарств на Київщині у більшості районах не зменшилася.
Як розповідає т.в.о. начальника управління агропромислового розвитку КОВА Анна Пашко, Білоцерківський район по площі найбільший у Київській області. Усі землі сільськогосподарського призначення використовуються і немає жодного поля, яке б простоювало.
"Ми в цьому році затвердили програму підтримки великої рогатої худоби. Це компенсація маленьким фермерам, фізичним особам та юридичним особам за утримання корів і компенсація за покупку нової корови. Для фізичних, звичайних людей, які не є підприємствами, це 10 тисяч гривень за одну голову ВРХ. Наразі в нас уже почався збір документів щодо формування пакета. У нас передбачено в цьому році 9 мільйонів гривень для фізичних осіб. Також для маленьких фермерських господарств відповідно - 9 мільйонів і 2 мільйони на утримання корів", - розповіла Анна Пашко.
Фото: Еспресо: Біла Церква
Нині в області засіяно понад 724 тисячі гектарів ярих сільськогосподарських культур. Зокрема ячменю понад 44 тисячі та пшениці понад 32 тисячі. Проте через тривалу присутність окупантів у регіоні ще більш як 9 тисяч гектарів земель потрібно обстежити на вибухонебезпечні предмети.- Актуальне
- Важливе