
Пандуси, ліфти та реальні труднощі: чи відповідає інфраструктура Білої Церкви потребам маломобільних груп населення
"Не можна без самих людей на візках розв’язувати їхні проблеми", - каже користувач крісла колісного Володимир Думанський
Журналістка "Еспресо: Біла Церква" дослідила, наскільки інфраструктура міста - ліфти, пандуси та під’їзди - відповідає потребам маломобільних мешканців і з якими труднощами вони стикаються у багатоповерхівках.
Чоловік мешкає у Білій Церкві у 14-поверховому будинку та щодня користується ліфтом і пандусом біля свого під’їзду.
За його словами, будинок, в якому він проживає, обладнаний двома ліфтами - пасажирським і вантажним. Проте працює лише звичайний пасажирський, який, за його словами, незручний для людини на візку. Вантажний ліфт, як пояснили працівники ЖЕКу, потрібно заздалегідь замовляти.
Фото: фейсбук-сторінка Володимира Думанського
Як пояснили Володимиру, один ліфт має залишатися в резерві на випадок зламу іншого. Але чоловік сумнівається в такому поясненні та не погоджується з ним. Також він наводить приклад свого друга, який живе в такому ж 14-поверховому будинку, де обидва ліфти завжди працюють.
"Зазвичай працює лише пасажирський ліфт. Я в нього заїжджаю на своєму візку, можу, але мені незручно. Він завузький. Звісно, хочеться, щоб працював вантажний - у ньому набагато більше місця, на візку заїхати значно легше", - пояснює чоловік.
Щоб розв'язувати проблему, Володимир звертався до ЖЕКу №7. Після цього до нього приходила ціла делегація представників ЖЕКу та компанії, що обслуговує ліфти. Врешті-решт вони вмовили чоловіка залишити один ліфт у резерві.
"Вони кажуть: замовляйте його. Я відповідаю: як замовляти - п’ять разів на день? Я ж не один раз виїжджаю. І щоразу маю дзвонити, щоб хтось прийшов і його ввімкнув", - обурюється він.
Фото: Еспресо: Біла Церква, ліфт в одній з місцевих багатоповерхівок
Зрештою, у будинку встановили новий ліфт, але і з ним виникли проблеми - він часто не працює належним чином. Білоцерківець вже неодноразово в ньому застрягав. До того ж у разі зламу вантажного ліфта вийти з нього важче: через металеві стіни сигнал радіохвиль не проходить, тож викликати аварійну службу складно.
Своїми враженнями від користування ліфтом поділилася Анна Павлусь - користувачка крісла колісного та засновниця бренду "Wheelny". Вона мешкає у 9-поверхівці у Білій Церкві. За її словами, підіймач у її будинку зручний, але часто не працює, і тоді вона не може дістатися власної квартири.
Фото: особиста світлина Анни Павлусь
"Крісла колісні бувають різні, тому не всім зручно заїжджати в ліфт. На мою думку, у кожному будинку мають бути пасажирський і вантажний ліфт. Але не всі багатоповерхівки пристосовані до цього", - наголошує Анна.
Щодо пандуса в її будинку, то жінка вважає його нефункціональним.
"Наш ЖК зробив його абияк - це просто дві рейки. Ними незручно користуватись. Я сама не можу піднятися або спуститися. Ну, плюс-мінус, куди я йду, ще можу, але не всі це зроблять", - каже вона.
До місцевої влади Анна не зверталася, бо розуміє: у старих будинках сподіватися на значні зміни не варто. У таких будівлях допомогти людям на візках можуть хіба що електропандуси, але це дороге обладнання, яке навряд чи встановлять у старих під’їздах.
"У новобудовах, де є консьєрж, ставлять ліфти з нульового поверху. А от у старих будинках навряд чи зроблять сучасні пандуси...Норми для нових будівель - це класно, і вони мають бути. Але старі забудови майже неможливо змінити", - зауважує Анна.
Фото: БМР
І вона, і Володимир погоджуються: щоб зробити житло у Білій Церкві доступнішим для маломобільних людей, під час засідань комітету з питань доступності потрібно залучати самих людей з інвалідністю.
"У першу чергу треба, щоб забудовники консультувалися з тими, хто користується цими умовами. А не будували за невідомими нормами, в результаті чого виходить зовсім незручна прибудова. З комітетом доступності, як я розумію, у нас у Білій Церкві все дуже складно. Немає фахівців, які могли б надати правильну інформацію щодо норм", - говорить Анна Павлусь та додає:
"От навіть у центрі зайнятості зробили 'доступну' вбиральню, не проконсультувавшись із людиною з інвалідністю. У результаті - вбиральня виявилась недоступною, хоч і виглядає ніби інклюзивною. Гроші витрачені, а результату немає. Влада повинна залучати людей, які безпосередньо можуть надати фахову інформацію про будівництво".
Читайте також: Громадська вбиральня для маломобільних груп: проблема дендропарку "Олександрія".
Її думку поділяє й Володимир Думанський. Він вважає, що проблеми людей на візках не можна вирішувати без їхньої участі. За його словами, представники комітету збираються, ставлять питання, щось занотовують, однак згодом жодних результатів не видно.
"Проходять три місяці - і нічого не зроблено. Коли зустрічалися з людьми, як я, то я їм конкретно показував: ось це бачите? - Бачимо. Запишіть. - Записали. А далі все залишилось узагальненим, без конкретики", - резюмує він.
Читайте також: Безбар'єрність та доступність: наскільки Біла Церква адаптована для маломобільних груп?
Широкі ліфти та доступні пандуси: що змінилось у проєктуванні житла з 2019 року?
З 1 грудня 2019 року в Україні діють оновлені державні будівельні норми для житлових будинків, які суттєво змінюють підходи до їх проєктування, будівництва та реконструкції. Зокрема, у багатоповерхівках вище чотирьох поверхів передбачено обов’язкове встановлення ліфтів, а в триповерхових будинках — рекомендоване.
Згідно з ДБН В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд", у багатоповерхових житлових будинках обов’язково мають бути встановлені пасажирські ліфти або підіймачі (похилі чи вертикальні), якщо приміщення розташовані вище або нижче рівня головного входу. Їх проєктують відповідно до чинних стандартів, а конкретний тип підйому визначається ще на етапі проєктування.
Фото: freepik.com
Під час нового будівництва дозволено використовувати ліфти з прохідною кабіною. Мінімальні розміри кабіни мають становити: ширина — 1,1 м, глибина — 1,4 м, а ширина дверного прорізу — не менше 0,9 м. Рекомендується встановлювати кабіни шириною 2,1 м, глибиною 1,1 м і дверима щонайменше 1,2 м. Також біля дверей ліфтів обов’язково має бути звукове та візуальне інформування.
Окрім цього, перед усіма зовнішніми входами до житлових будинків мають бути передбачені пандуси, які забезпечують доступ для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення.
Жодних звернень: чи планує місцева влада покращувати життя маломобільних людей у старих багатоповерхівках?
Заступник міського голови Білої Церкви Олександр Поляруш у відповіді на інформаційний запит журналістів "Еспресо: Біла Церква” повідомив, що за останні п’ять років до міської ради не надходили звернення мешканців щодо відсутності або непридатності ліфтів для людей з інвалідністю. Що більше, у плані роботи міськради на 2025 рік не передбачено програм щодо встановлення або заміни ліфтів у будинках, збудованих до 2019 року.
- Мапа безбар'єрності: як маломобільні люди можуть оцінити доступність локацій у Білій Церкві.
- Актуальне
- Важливе


