Майже вдвічі дорожче, ніж торік: у скільки обійдеться різдвяний стіл
Різдво – одне з найулюбленіших родинних свят в Україні. Цьогоріч наша країна вже вдруге відзначатиме його 25 грудня за новим церковним календарем
Різдвяний Святвечір — особливий день, коли українські родини традиційно збираються за столом. Господині вже активно скуповують продукти на 12 пісних страв, а їх вартість підрахувала журналістка телеканалу Еспресо: Біла Церква.
"В тому році ми ще вагалися за яким календарем святкувати, але в цьому році вже зовсім не вагаємося, а вже закуповуємо собі овочі і продукти, які можуть ще полежати, тому що я працюю і мені потрібно буде час потім приготуватися", - ділиться господиня.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
З давніх-давен головною стравою на столі в українців є кутя. Для неї здебільшого обирають пшеницю, додають мак, горіхи, мед та родзинки. Цього року ця комбінація обійдеться у 222 грн. Також у смаколик іноді додають чорнослив або ж інші сухофрукти. Продавці стверджують, що справжній ажіотаж набирає обертів.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
"Всі мої знайомі готуються на 25, так само і я вже м'ясо закупила і все інше потихеньку", - розповідає продавчиня Оксана.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Незамінними стравами на столі вважають соління та квашену капусту. Їх можна придбати за 100 грн.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Не забуваємо і про пісний борщ із квасолею. Вартість інгредієнтів значно відрізняється від аналогічного періоду минулого року, зокрема:
- буряк коштує 30 грн за кг,
- білокачанна капуста - 40 грн,
- картопля 35 грн,
- морква та цибуля - від 25 до 35 грн за кг,
- зелень (петрушка або ж кріп) 20 грн за пучок.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
"Наразі купують продукти помірно, на що у людей коштів вистачає те і купують", - додає продавчиня Таїсія.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Додатково готують господині вінегрет і вареники з різними начинками. Для тіста треба борошно, вартість якого 25 грн за кіло та яйця - 70 грн за десяток. А ось 300 г сушки для святкового узвару обійдеться у 45 грн. До меню додаємо рибу, товстолоб - 70 грн за кіло, карась - 75 грн, а короп - 110 грн. На вечерю можна поставити пампушки, налисники, картоплю, грибну юшку тощо.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Як розповідає економіст Олег Пендзин, здорожчання перед святами типове щороку, але на це ще впливає неврожайний рік, аномальна спека та інше. Загалом продовольчий кошик зріс на 12-13%.
"Взагалі святкові дні - це періоди достатньо великого попиту на продукти харчування, тому варто очікувати найближчим часом невеликий ріст цін. Підвищення буде трошки нівелюватися акціями великих торговельних мереж. Але завжди треба розуміти, що будь-яка торговельна мережа намагається позбутися залежалих товарів, в яких закінчується термін придатності. Тому варто бути максимально обережними. Ну але для людей, які рахують кожну копійку, це прекрасний спосіб здешевити стіл", - розповів експерт.
Фото: скриншот з відео Еспресо: Біла Церква
Враховуючи зростаючу динаміку цін на продукти, вартість різдвяного столу 2024 року складе 1365 грн, про це йдеться на сайті інституту аграрної економіки. Це на 41% перевищує минулорічний показник у 970 грн. Та попри всі негаразди, українці все ж таки підтримають традиції та неодмінно зберуться за святковим столом, аби подякувати Богу та нашим захисникам за кожен прожитий день і віру в перемогу.
- Актуальне
- Важливе