
Безоплатні медикаменти в лікарнях: як держава бореться з вимаганням грошей у пацієнтів
За минулий тиждень на гарячу лінію МОЗ надійшло 122 звернення від громадян зі скаргами на те, що медики виписують їм списки ліків, які треба купити в аптеці
Про це повідомляє голова Комітету ВР з питань здоров'я нації Михайло Радуцький.
Як зазначив народний депутат Михайло Радуцький, медики виписують списки ліків для самостійної покупки, хоча ці препарати мали бути надані закладом безоплатно. Така практика є неприпустимою. Для боротьби з цим порушенням НСЗУ розробила план моніторингу забезпечення пацієнтів безоплатними ліками.
Читайте також: "Доступні ліки": які аптеки міста беруть участь в програмі.
Він також зазначає, що протягом останніх двох років Комітет, МОЗ, НСЗУ, експерти Світового банку, Нацполіція, СБУ, рух "Чесно" та громадські організації обговорювали створення системи контролю за якістю медичних послуг.
"Говорили про визначення критеріїв перевірки, алгоритми реагування на скарги пацієнтів, найпоширеніші схеми, які зловмисники використовували в медичній галузі (наприклад, завищення статистичних даних в електронній системі чи оплата через термінал послуг, які мають бути безоплатними у ПМГ)", - підкреслює Михайло Радуцький.
Перевірки лікарень та посилення контролю
Один із ключових елементів цієї системи - контроль дотримання лікарнями умов договорів з НСЗУ. Восени 2023 року Уряд затвердив порядок моніторингу медичних закладів, а минулого року НСЗУ вже розпочала перевірки лікарень.
Наступний етап – моніторинг наявності ліків і медичних виробів та їх належне забезпечення пацієнтів. Зокрема, план передбачає посилення роботи зі скаргами, спільні перевірки з пацієнтськими організаціями, співпрацю з правоохоронними органами та позапланові візити. Лікарні для перевірок обиратимуть за кількістю скарг, сумами, які пацієнти сплачували як "благодійні внески", та найгіршими показниками автоматичного моніторингу.
Лікарські засоби, які надаються безоплатно
В межах програми медичних гарантій НСЗУ здійснює реімбурсацію лікарських засобів для лікування в амбулаторних умовах:
- серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань, у тому числі з первинною та вторинною профілактикою інфарктів та інсультів;
- цукрового діабету (пероральні гіпоглікемічні засоби та препарати інсуліну аналоги та людські);
- нецукрового діабету;
- хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів;
- розладів психіки та поведінки;
- епілепсії;
- хвороби Паркінсона;
- осіб у посттрансплантаційному періоді;
- паліативних пацієнтів, що потребують знеболення;
- хвороб ендокринної системи;
- метаболічних, аутоімунних та запальних захворювань;
- глаукоми;
- мігрені;
- захворювань у дітей.
Нагадаємо, що на сесії міськради депутати проголосували за рішення "Про затвердження цільової програми безоплатного, пільгового відпуску лікарських засобів у разі амбулаторного лікування на території Білоцерківської громади".
- Актуальне
- Важливе

